Nálam az év memoárokkal kezdődött, így kerültem a közelébe az Ízek, imák, szerelmeknek is. Tavaly februárban olvastam Cheryl Strayed Wild című könyvét, ami igazán nagy hatást gyakorolt rám. Ezen felbuzdulva ragadtam meg az Ízek, imák, szerelmek című könyvet is, amelyet szintén A memoár kategóriába illesztettem be. A könyvnek egyébként igazi története van az életemben. Amikor magyarul megjelent, csak a borítója alapján zsigeri késztetést éreztem, hogy megvegyem anyukámnak a regényt, aztán mégsem tettem meg, éveknek kellett eltelnie, hogy egyik születésnapjára mégis megvásároljam. Ő elolvasta, ódákat zengetett róla, elmondta, hogy ez a könyv nagyon illik hozzá, és hogy mindenképpen el kell olvasnom. Valami miatt mégsem tettem, azonban elmentem moziba anyával, hogy közösen megnézzük. A film tetszett, persze ő tovább győzködött, hogy a könyv jobb és el kell olvasnom. Most januárra találkoztam újra össze az Ízek, imák, szerelmekkel, ami tényleg különleges könyv.
A könyv egyébként Elizabeth Gilbert önéletrajzi regénye, amely egyéni útkeresését írja le. A könyv mondható önsegítő jellegűnek is, hiszen Liz problémáival könnyedén azonosulhatunk. Házassága tönkrement, a következő kapcsolata is zátonyra futott, ezért egyszerűen nem találja a helyét a világban. Depresszióba csúszik, ezért újra vissza kell találnia önmagához. Elizabeth ezért elhatározza, hogy spirituális utazásra indul. Először Olaszországba, aztán Indiába, végül Indonéziába repíti el az olvasókat. A könyvben megismerhetjük az olaszok vibráló életvitelét, az indiai guruk elvonult világát, majd bepillantást nyerhetünk a indonéz emberek életébe is. A könyv rengeteg információval szolgál a spiritualitásról és a kultúrákról, ezért rengeteg mindent beépíthetünk az olvasása során.
A könyvet olyanoknak ajánlom, akik kicsit nyitottabbak a keleti kultúrák iránt, és fontosnak találják az önfejlesztés lehetőségét. Érdekes meditálási technikák is lapulnak az oldalak között, ezért, aki szeret belülre figyelni, szeretné megismerné jobban önmagát, annak bizonyára érdekes élmény lesz. Ráadásul Elizabeth Gilbert humora, tapasztalatai teljesen hétköznapiak. Könnyedén a helyébe képzelhetjük saját magunkat, problémáink sokszor összefonódnak, így együtt utazhatunk vele a fél világon át.
„A kutatás törvénye nagyjából a következőt jelenti: ha elég bátor vagy ahhoz, hogy hátrahagyj mindent, ami biztonságot nyújtott, és lehet az bármi: az otthonod vagy a kedvenc éttermed; és elindulsz, hogy megtaláld önmagad. Legyen az egy belső utazás, vagy igazi út. Tekints mindenre az út során úgy, mint a kirakós egy darabjára és fogadj úgy mindenkit, mintha a tanárod volna. Ha készen állsz arra, hogy egyszer és mindenkorra elfogadj néhány kellemetlennek tűnő igazságot magaddal kapcsolatban, akkor biztosan megleled, amit keresel!”
4 thoughts on “4. kihívás: Ízek, imák, szerelmek”