Eheti Programfigyelő: Budapest ArtWeek/Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál/A Föld Napja és Tudományfesztivál/Negyed7Negyed8 Fesztivál/Budapesti Fotóutca Fesztivál/Kis Könyves Éj/Budapesti Fotóutca Fesztivál
Budapest ArtWeek: Budapest, április 19-24.
A BudapestArtWeek programja közel ötven kulturális helyszín bevonásával kívánja felhívni a figyelmet a főváros pezsgő képzőművészeti életére 2016. április 19. és 24. között a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretein belül. A 2016-ban induló programsorozat új lendületet és iránytűt kíván adni a képzőművészet kedvelőinek. Műterem-látogatások, galériatúrák és múzeumi tárlatvezetések során nyerhetnek bepillantást a budapesti művészeti szcéna színes kínálatába a hazai és külföldi érdeklődők.
Közel 60 olyan művészeti eseményt hangol össze, amelyek feltérképezik a képzőművészet aktuális és jelentős helyszíneit. A világ kulturális csomópontjaiban – Londontól Berlinen és Bécsen át Szingapúrig és Sydneyig – évek óta rendeznek már hasonló, nagy sikerű programsorozatokat, hogy közösségi élmény keretei közt adjon lehetőséget a helyi művészeti irányzatok, alkotók és munkáik jobb megismerésére a képzőművészet iránt érdeklődőknek.
A BudapestArtWeek hat napos fesztiváljának programösszeállítását az a felismerés hívta életre, hogy a művészetkedvelő közönség szívesen vesz részt tágabb időkeretben olyan tematikus eseményeken, ahol szakértők kalauzolása mellett tárlatvezetések, beszélgetések és a kiállítást kísérő programok is fókuszba kerülnek. A BudapestArtWeek összes eseménye egy megvásárolt karszalaggal lesz látogatható hat napon át, a kiállítások az intézmények nyitvatartási idejében tekinthetőek meg, minden további programról a fesztivál honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők február 19-től.
A BudapestArtWeek szakmailag elhivatott, a magyar képzőművészeti életre nagy rálátással bíró szervezőinek személye és ajánlásai lehetnek a biztosíték arra, hogy a hazai közönség mellett a Budapesti Tavaszi Fesztiválra idelátogató vagy a huzamosabb ideje itt élő külföldi közönség is izgalmas programok között válogathasson a hét során.
Az egyes múzeumok és kiállítóhelyek változatos programokkal készülnek a BudapestArtWeekre, a magángalériákat a hétvégén vezetett sétákon mutatják be az érdeklődőknek, a program befejező napján, vasárnap pedig számos műteremház nyitja meg kapuit a látogatók előtt, ahol a művészekkel való személyes találkozóra alkotókörnyezetükben nyílik lehetőség.
Az új kezdeményezés hozzájárulhat a magyar képzőművészet itthoni és külföldi szélesebb megismertetéséhez is, a BudapestArtWeek gazdag kulturális és képzőművészeti kínálatot helyez fókuszba évről – évre a tavasz legszebb hónapjában.
Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál: Budapest, április 21-24.
1995 áprilisától a könyvfesztivált a könyvet és alkotóját elismerő világnap jegyében, régi katalán szokás szerint könyv és vörös rózsa kölcsönös ajándékozásával indul. Így fog tenni az idei megnyitón, április 21-én délután, a Millenáris Teátrumban az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán is.
1995 óta hívnak díszvendégként egy-egy világirodalmi rangú alkotót, aki az ünnepi megnyitó után pódiumbeszélgetésen mutatkozik be az irodalomra mindig is nagyon fogékony, nagyszámú magyar olvasóközönségnek, s veszi át Budapest főpolgármesterétől és a díjat alapító Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése elnökétől a Budapest Nagydíjat, amely az elmúlt több mint két évtizedben a külföldi íróknak járó legnívósabb magyar elismerés rangjára emelkedett. Idén is a kortárs irodalom egyik legjelentősebb alkotója, az norvég Jostein Gaarder látogat Budapestre, akinek világsikert arató regényei, többek között a Sofie világa, A történetárus és a Karácsonyi rejtély Szöllősi Adrienne, Bán Anikó és mások fordításában Magyarországon is nagy sikert arattak. A műveit gondozó Noran Libro Kiadó az Anna világa című regény magyar kiadásával, valamint a Sofie világa és A kártya titka című regények újranyomásával és -kiadásával várja a szerzőt.
Idén áprilisban Szlovákia, a szlovák kultúra, könyvkiadás és kortárs irodalom lesz a fesztivál díszvendége.
A könyvfesztiválon több mint 30 ország állít standot, küldi el szerzőit Budapestre, s legtöbbjüket új magyar nyelvű kötet köszönti. Visszatérnek korábbi, megbecsült vendégeink, Kína, Izrael, Románia, a skandináv országok, Palesztina, vagy a legrégebbi partnerünk, Németország, amely idén is Ausztriával és Svájccal állít közös standot. Első alkalommal üdvözölhetjük kiállítóink között Csehországot és a kortárs cseh irodalmat a #nemcsakhrabal elnevezésű standon.
Ismét csatlakozik a könyvfesztivához a független könyvesboltok Kis Könyves Éj elnevezésű rendezvénye. A fesztivál pénteki látogatóit záráskor szervezett sétaúttal vezetik el az éjjel is nyitva tartó, irodalmi profilú budapesti könyvesboltokba.
Mióta a fesztivál a Budapest Kongresszusi Központból a Millenárisra költözött, azóta a gyermekkönyvkiadók összefogásával megvalósuló Gyermek(b)irodalom a leglátogatottabb helyszín. Felsorolni is nehéz azt a sok játékos ötletet, amivel a kiadói műhelyek a betű, az olvasás szeretetére ébresztik rá a gyerekeket, szólítják meg szüleiket. Idén is lesz közös mesemondás, bábelőadás, koncert és közös éneklés, felolvasó- és papírszínház, játszóház, gyermekfoglalkoztató, s több vetélkedő – és persze könyvbemutató, dedikálás. Ebben az évben is megrendezik általános és középiskolások számára az Irodalom Jelmezben vetélkedőt. A gyerekek kedves olvasmányaik hősinek jelmezébe bújva a könyvfesztivál különböző helyszínein színdarabokat, regények dramatizált változatait adják elő. A legsikeresebb produkciók értékes könyvgyűjteményt vihetnek haza iskolájukba.
A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál abban is különbözik a külföldi könyvvásárok többségétől, hogy a kiállított könyveket a magyar standok mindegyikénél meg lehet vásárolni. Az egységesen 500 forintos fesztiváli belépőjegy névértékben levásárolható. A könyvbarátoknak lesz mire költeni, hisz a Millenáris a rendezvény négy napja alatt Európa legnagyobb könyvesboltjaként üzemel. A fesztiválra időzített több száz újdonságot külön könyvjelzővel is megjelöljük, s az érdeklődők tájékoztatását segítendő újdonságkatalógus is készül, az Új Könyvpiaccal együttműködve.
A könyvfesztivál idén is – akárcsak az elmúlt huszonkét alkalommal – a kerek születésnapjukat ünneplő jeles magyar írók Születésnapi Irodalmi Szalonjával zárul. A Tarján Tamás vezette, jó hangulatú rendezvény meghívottjainak névsorát később közöljük.
www.konyvfesztival.com/2016/kozonsegnek/index_magyar.html
A Föld Napja és Tudományfesztivál: Budapest, április 21-22.
A VI. Tudományfesztivált a TIT Kossuth Klub Egyesület, a Bolyai Pedagógiai Alapítvány és a Magyar Nemzeti Múzeum idén is a Föld Napjához kapcsolódóan 2016. április 21-22. között a Magyar Nemzeti Múzeum Kertjében rendezi meg.
2016-ban a fesztivál, az előző évekhez hasonlóan, a tudományos ismeretterjesztés street science hagyományait megtartva, új programelemekkel bővül. Magyarországon elsőként felépítjük a Science Shop elnevezésű pavilont, amely lehetőséget biztosít az innovációval foglalkozó hazai vállalkozások, kutatóintézetek és egyetemek bemutatkozására, valamint workshopok, konferenciák, kiállítások lebonyolítására. Ezáltal a Tudományfesztivál kereteit kitágítjuk az üzleti alkalmazások megvalósulása irányába.
Célunk, hogy az eddig kizárólag hazai közönséget megszólító rendezvényünk nemzetközi résztvevői és érdeklődő körrel bővüljön és valódi expová váljon, lehetőséget biztosítva az ötletek és a kifejlesztett termékek, szolgáltatások piacra jutásához.
Az eseményen tehetséges és sikeres fiatalokat (start up cégeket) állítunk példaként kortársaik elé, így megmutatva, hogy kellő kitartással, szorgalommal és céltudatossággal már fiatal korban is jelentős eredményeket lehet elérni, amelyek hazánk szellemi, gazdasági és kulturális versenyképességét is növelik.
2016-ban a VI. Tudományfesztivál az UNESCO által meghirdetett International Year of Pulses témakörét járjuk körbe, amelynek keretében a hangrezgések fizikai kutatásától a fenntartható mezőgazdasági hasznosításig különböző street science bemutatókkal várjuk a látogatókat.
Negyed7Negyed8 Fesztivál: Budapest, április 22-30.
Mind jöttmentek vagyunk. Töröknél állunk sorban görögért, romarappet osztunk meg, a nyelvünket általában nem érti senki. Az idei Negyed7Negyed8 Fesztiválon a VII. és VIII. kerület helyeivel pészah, a szabadulás ünnepén a határok, földrészek és országok közötti mozgás kérdéseit és hatásait követjük.
Mit gondolnak az évekkel, évtizedekkel ezelőtt hozzánk költözők? Vagy azok az egykori betelepülők, akik ma magyarok? Hogyan változik a különböző kultúrák miatt egy város? Van-e szükség a határokra? És mi közük ehhez – is – a zsidóknak?
Programok, programtípusok a fesztivál során:
koncertek (balkán, gipsy, fúziós jazz)
Népszínház Karnevál testvérprogram
gasztro workshopok
városi séták, sétaszínház
dokumentumfilmek és beszélgetések
vallási programok
Time Traveler konferencia + workshopok
Budapesti Fotóutca Fesztivál: Budapest, április 22-24.
Kiállítások profiktól és amatőröktől, szabadtéri fotóvetítések, könyvbemutatók, dedikálások, könyvvásár, performance-ok, koncertek és tárlatvezetések, fotótechnikai eszközbemutatók – a Budapesti Fotóutca Fesztivál garantáltan még közelebb hozza a kortárs fotográfiát!
A belváros szívében, a Nagymező utcában tartott fesztivál különlegessége, hogy nem egyszerűen a közönséget hívja most be a fotókiállításokra, hanem a rendezvényeket és a képeket viszi el a járókelőkhöz. Maga az utca, a budapesti belváros válik különleges kiállítótérré, egy Fotóutca Fesztivál helyszínévé. A programoknak részese lehet bárki, ha arra jár. Játszani, játszva tanulni, műveket szemlélni és közösen készíteni – a Fotóutca Fesztivál a család minden tagjához szól.
Kis Könyves Éj: Budapest, április 22.
A Kis Könyves Éj már 5. éve a független könyvesboltok ünnepe. Aki szereti a könyveket, keresi a könyvesboltok különleges hangulatát, és felcsigázza egy könyves séta gondolata a tavaszi estében, annak itt a helye.
A független, kiemelkedő szakmai tudást és egyedi kínálatot felmutató könyvesboltok 2016. április 22-én saját stílusukhoz és vevőkörükhöz illő kulturális programmal várják látogatóikat kora estétől éjfélig.
Ezen az estén közel 30 budapesti és vidéki könyvesbolt kínál tarka könyves programot kulturális intézetek, civil szervezetek részvételével.
kiskonyves.blog.hu/2012/03/18/was_ist_das
Vírus CAPA Központ: A fotó határai: Budapest, április 23.
A Program a Capa Központtal együttműködésben, a Fotóutca Fesztivál (2016) keretében kerül megrendezsére.
Helyszín: Capa Központ, Rendezvény terem, 1065 Budapest, Nagymező utca 8.
A belépés ingyenes!
// A FOTÓ HATÁRAI //
Valóban csak emigrált fotósaink tettek szert világhírnévre? Mitől művészi egy fotó, és miben tér el egy „csupán jó” képtől? Hogyan kell a befogadó számára vonzó reklámtartamat létrehozni úgy, hogy az a márka kereskedelmi céljainak is megfeleljen, és hogyan alakult át látásunk a digitalizáció hatására fotografikusból kiborg vízióvá?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ a fotográfiának dedikált Vírus Est keretében, meghívott vendégeink segítségével.
1.) Mit ér a fotó, ha magyar? Emigráció és/vagy világhír?
Kincses Károly (fotótörténész)
2.) Alkotói fotográfia – művészet és terápia
Vancsó Zoltán (fotográfus)
3.) A reklám, mint tartalomfogyasztás
Babocsay Ádám (reklámpszichológus, Saatchi & Saatchi, Client Service Director)
4.) Algoritmikus fordulat, kiborg látás, avagy a kép nem létezik
Dragon Zoltán (Digitális Kultúra és Elméletek Kutatócsoport, Szegedi Tudományegyetem)
A Fotóutca Fesztivál (2016) ideje alatt a Capa Központba és a Mai Manó Házba a belépés és a programokon való részvétel ingyenes! (Kivétel ez alól: a Mapplethorpe: Look at the Pictures című dokumentumfilm vetítése, melyre belépőjegyet kell váltani a Capa Központ pénztárában.)
A Fotóutca Fesztivál támogatói:
Budapesti Tavaszi Fesztivál
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Forrás: port.hu