Immár harmadik éve rendezik meg a 100 szóban Budapest pályázatot a Mindspace és a CAFe Budapest Művészeti Fesztivál keretein belül. A szinte egyperceseknek is beillő, remélhetőleg hamarosan műfajt teremtő írások idén is özönével érkeztek a zsűri, Winkler Nóra, Térey János és Nagy Dániel Viktor elé – összesen 1217 művet bíráltak el. A magas szám nem csoda, mivel az idei pályázók már pénzjutalomban is részesültek: az első 65.000, a második 30.000, a harmadik helyezett pedig 25.000 forintot nyerhetett. A szabadtéri kiállítás megnyitója a Városháza téri Üvegházban várta az érdeklődőket három koncerttel és díjátadóval.
Az esemény a helyszín kis befogadóképessége ellenére is teltházas lett, de a koncertek alatt arra járó helyi lakosok és turisták egész tömege sem félt megállni az esőben a zene kedvéért. A díjátadó előtt beszédet mondott a Mindspace alapítója, Kobrizsa Ádám, valamint Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője és a projekt lelkes támogatója. A koncertek sorát a Franklin Mods nyitotta, akik György „Ó szeress” című írását zenésítették meg. Utánuk következett az Innergarden és „A kedélyállapot javítására”, végül Csemer Boglárka Boggie lépett fel és énekelte meg a „Budapest grillt”.
A zsűri idén is előbb a száz, majd a tizenkettő legjobb, végül a három döntős 100 szavas szöveget választotta ki. A legjobb száz könyvben is megjelenik, aminek utánnyomott példányai jövő héttől megvásárolhatóak lesznek a Mikszáth téri Lumen kávéházban. A Városháza téren felállított szabadtéri kiállításon a tizenkét legkiemelkedőbb pályaművet állították ki, az általuk ihletett illusztrációkkal együtt. A verseny 2016-ban igen érdekes fordulatot vett: a három dobogó egyik fokán ketten kell elférniük, ugyanis a második helyen holtverseny alakult ki. A győztesek névsora így:
- Sári Edina – Fuss a gesztenyéért!
- Balogh-Szabó Kitti – …kisEBb és Ferdinánd Zoltán – A világ legjobb kurvája
- Soltész Béla – Corvin-negyed
A 100 szóban Budapest ötlete három évvel ezelőtt egy külföldi pályázat mintájára fogant meg, az idei évtől kezdve pedig a pályázat nem csupán Budapesten működik, hanem Pozsonyban, Prágában és Varsóban. Ezek a rövid írások, novellák vagy éppen szabadversek, akár két a metrómegálló közötti időben is elférnek, hozzánk és rólunk, budapestiekről szólnak, szebben megírt és igazabb summája a városnak, mint bármilyen másik terjedelmes összefoglaló. Ráadásul a pályázat az irodalom mellett a képzőművészet hódolóit is megszólítja, hiszen a legjobb alkotásokhoz minden évben készülnek képek is. Bán Teodóra beszédében találóan fogalmazta meg a pályázat lényegét: „Abban egyezünk, hogy szeretjük a közösségeket, de amiben még inkább, hogy az egyéniségeket is”.
A pályázatot növekvő sikerének és népszerűségének köszönhetően 2017-ben is meghirdetik, így akik az idei időpontról lemaradtak, jövőre újra próbálkozhatnak. Addig is tekintsék meg az éjjel-nappal nyitva tartó kiállítást 2016 legjobb tizenkettőjéből, november 6-ig!