Négy évvel ezelőtt egy franciaországi nyaraláson, a Colmar nevű kisvárosban sétálva találtam szembe magamat a Vendues! (Csak még egyszer lássam az anyámat) című könyvvel egy utcai könyvkereskedő kocsiján. Valamiért úgy éreztem, hogy meg kell vennem, de mostanáig nem akadt a kezembe, így ez alkalommal a 42. kihívás folyamatban lévő teljesítéséről tudok beszámolni, vagyis a könyvről, ami az enyém, de még nem olvastam el.
A történet, amely Zana Muhsen tapasztalatait megörökítve, Betty Mahmoody segítségével formálódott könyvvé, igencsak megrázó. A francia Vendues! cím, amely szó szerinti fordításban azt jelenti, eladva, nagyon találó. A Birminghamben nevelkedett Zanát és testvérét, Nadiát ugyanis az apjuk 1980-ban jó pénzért eladta jemeni barátainak, akik feleségül kényszerítették a két lányt saját fiaikhoz. A tizenhat éves Zana számára, aki kettejük közül elsőként érkezik az országba Abdul Khada oldalán, az álomvakáció, a napfényben fürdő tengerpartok és a bevásárlókörutak ígérete lassan, fokozatosan alakul át rémálommá. A helyszínek leírása, az érzések visszaadása, illetve a szabadságból és jólétből a teljes testi-lelki nyomorba, szinte rabszolgaságba való lesüllyedés lépcsőfokainak ábrázolása olyan húsbavágóan őszinte és valóságos, hogy lehetetlen közönnyel olvasni a történetet.
A lány a túlélés érdekében kénytelen beilleszkedni egy olyan kultúrába, ahol a nő szerepe kimerül a modern technika eszközei nélkül embert próbáló napi munkákban illetve a gyerekszülésben és nevelésben, és ahol a nemi erőszak és a verés mindennaposak. Zana sorozatban veszíti el az Abdul Khadával folytatott küzdelmeit, amikor pedig ezek elcsitulnak, a végtelen monotonitás, a magány és az elszigeteltség valósággal felőrli őt. A szabadulás egyre reménytelenebbnek látszik, ám Zana kitart, és nyolc év elmúltával sikerül megszöknie. Küzdelme azonban még sokáig folytatódott hátramaradt fiáért, húgáért és az ő gyermekeiért.
A rengeteg szenvedés után azonban a testvérpár története boldog véget ért; Nadia és a gyerekek már biztonságban vannak Angliában.