
A román szerzőnő, Gianina Carbunariu nem fél a gyakran komoly tabunak számító társadalmi problémák megragadásától, amikor kiválasztja a színdarabjai témáját. Nem tette ezt másként a Mady Baby című, szívszorító történet esetében sem, amelyben megjelenik a prostitúció, a párkapcsolaton belüli erőszak és a kiszolgáltatottság. Ám ezek mellett a súlyos témák mellett szintén jelen van a külföldön való útkereséssel járó rengeteg buktató problémája is.
A Mady Baby, az V. TITÁNium Színházi Szemle Jurányi- díjas előadása 2020 februárjában került először színpadra, Radnai Márk rendezésében. A produkció különleges vonása, hogy a három fiatal, kísérletező kedvű színész, akik életre keltik a szereplőket – Hartai Petra, Bán Bálint és Mózes András – három különböző társulathoz tartoznak. Vajon erőiket egyesítve mit sikerült kihozniuk a Füge Produkció, a TITÁNium Színházi Projekt, és a 011 Alkotócsoport tagjainak a megindító témából?

A kiinduló helyszín egy Írországba tartó repülő, ahol Magdalena – alias Mady Baby – és Bogdán, a vizuális művészetekkel foglalkozó, végzős egyetemi hallgató megismerkednek. A két karakter annyira ellentmondásos, hogy a párbeszédük igencsak mulattató. Mady egyszerű teremtés, aki nyelvtudás nélkül, hirtelen felindulásból ugrik fejest egy új életbe a pasiját követve, és táncosnői babérokra tör. Bogdán igazi nyársat nyelt figura, akiről az első pillanattól kezdve ordít, hogy minden egyes lépését precízen megtervezi. Mady kitörő lelkesedéssel nyugtázza, hogy tulajdonképpen egy szakmában fognak dolgozni. Ám Bogdán nem igazán repes az örömtől az esetleges újabb találkozás gondolatától, aminek az ígérete a levegőben lóg.
A következő jelenetben megismerhetjük Mady barátját, Vujkót is, és elkezdünk képet kapni kettejük közös életéről. Azonnal érezni rajtuk az igénytelenséget és a cél nélküli sodródást. Vujkó első pillantásra egyszerű ingyen élőnek tűnik, aki a könnyű pénzkereset reményében megpróbálja belerángatni barátnőjét a prostitúcióba. A férfi valódi jelleme először a lány monológjában bontakozik ki, amelyben mesél az új szakmájában eltöltött első hónapokról. A rendező igazán leleményes módon használta ki az online tér nyújtotta lehetőségeket; a díszletek között készült felvételek közé néhány szabad téri videót is bevágott. Így sokkal erőteljesebben érződik, hogy Mady mindent megtesz, amit Vujkó mond: ha kell, a lakásban fogadja a leszervezett vendégeket, ha kell, órákig áll az út mellett, kiszolgáltatva a potenciális kuncsaftok durvaságának.
Bogdán útja idővel valóban újra keresztezi Madyét. A három szereplő között kialakul egyfajta furcsa, beteges szimbiózis, amelyben Vujkó a nyers erőt, Bogdán a racionalitást, Mady pedig a bájat és a naivitást képviseli. Onnantól kezdve, hogy megalakul ez a triumvirátus, már direktben a színpadon is megnyilvánul Vujkó erőszakos természete, amely minden pillanatban érezteti „családja” másik két tagjával alárendelt helyzetüket. Az, hogy a férfi agresszivitása ennyire fokozatosan bontakozik ki, Mady monológjától kezdve, a saját alfahím fellépésén át a durva ütésekig, reálisan tükrözi a valódi bántalmazó kapcsolatok dinamikáját.
A szigorú hierarchia mellett ugyanakkor nagyon fontos mozgatórugó a hármas szövetség viszonyában az a gyökértelenség, amivel mindenki szembesül, aki külföldön próbál szerencsét. Nem is az idegennyelv jelenti a legnagyobb problémát; az angollal a két férfi megfelelően elboldogul – persze ki-ki a maga szintjének megfelelően. Ám ezen kívül rengeteg dolog van még, ami fokozza a elszigeteltség érzését, legyen az a szokatlan klíma, a kedvenc ételek ízének hiánya, vagy a furcsa, rossz minőségű csapvíz. Ráadásul bármilyen jól beszéli is valaki a nyelvet, nem egyszerűen nulláról, hanem mínuszból kell elkezdeni felépítenie mindent, hiszen a született állampolgárok szemében hosszú ideig (sőt talán örökre) bevándorló marad.
Mindezekkel a nehézségekkel szemben igyekszik összekapaszkodni és támaszt nyújtani egymásnak a két férfi és a lány. Ez a fajta intimitás a maga lágyságában tökéletes kontrasztot alkot az erőszakos jelenetekkel. Ráadásul a kettő kombinációját elnézve a néző szíve lassan elkezd a torkában dobogni. Nyilvánvaló ugyanis, hogy egy olyan szimbiózis, amelyben egyedül a szükségszerűség köti össze az embereket, csak ideig-óráig lehet működőképes. A felbomlás pedig végül iszonyú pusztítással jár, amely után csak füstölgő romok maradnak.
Ám itt még nincs vége a történetnek. Újabb zseniális fogás, hogy Mady és Vujkó megismerkedésének körülményeit csak a darab végén látjuk. Szívszorító érzés a végkifejlet után végignézni, (látszólag) milyen ártatlanul is kezdődött minden. Ugyanakkor már itt is jól megfigyelhetőek a tipikus jelek, amik borítékolhatóan bántalmazó kapcsolathoz vezetnek. A hatást csak fokozza, hogy ismét egy videofelvételt vágnak be arról, hogy a férfi a Westend legalsó szintjén, az éttermeknél szedi fel a még nem egészen tizennégy éves lányt. Ez a hétköznapi helyszínválasztás azt sugallja, hogy bárki – a barátnőnk, az unokatestvérünk sőt mi magunk is – belesétálhatunk abba a csapdába, amibe Mady.
A három színész mind nagyszerűen hozta a vállalt karaktert; Mózes András az agresszív barmot, Bán Bálint az ambiciózus, ámde töketlen entellektüelt, Hartai Petra pedig a butácska, naiv kislányt, aki annyira megőrizte gyermeki lelkét, hogy még a hónapok óta tartó terror után sem tanulja meg, mikor kell befognia a száját a túlélés érdekében. Ráadásul a kis csapat nagyszerűen működik együtt a kiélezett, erőszakkal teli jelenetek eljátszásakor is, amelyeknél kiemelten fontos a bizalom és az egymásra való odafigyelés.
Az egyetlen zavaró tényezőt az jelentette, hogy a darab során vegyes célzásokat kapunk Mady életkorával kapcsolatban. Mindezeket összefésülve a lány viselkedésével a végjátékig nem sikerül megalkotnunk a pontos képet, így jól jönne egy egyértelmű utalás a darab elején is.
Összességében tehát azt mondhatom, nagyszerűen sikerült a Mady Baby online változata. A darab tűpontosan festette le a prostitúcióba és a bántalmazó kapcsolatba való lassú belesüllyedés folyamatát és a külföldön való érvényesülés nehézségeit. Ráadásul Radnai Márk igazán leleményes módon kovácsolt előnyt a vírushelyzettel járó hátrányokból.

A Mady Baby legközelebb április 30-án kerül műsorra. További információkért látogassatok el a SzínházTV weboldalára!