Schwechtje Mihály írta-rendezte és szeptember 1-én bemutatásra került a Jurányi Ház nagyszínpadán a Hajtűkanyar Autósiskola című előadás a Füge Produkciótól.
A hazai színpadainkon egyre gyakoribb az olyan „szerzői” előadás, amikor az író és rendező személye megegyezik, és nem egyszer a színpadon is feltűnik szereplőként. A teljesség igénye nélkül példa erre Pozsgai Zsolt, Hajdu Szabolcs – aki szerepel a Hajtűkanyarban -, Ördög Tamás, Egressy G. Tamás, Cziczó Attila és Horváth János Antal színházi munkássága. Elmondhatjuk, hogy a rendezői színház mellett teret nyert a szerzői színház is.
Schwechtje Mihály legújabb művét fekete komédiaként jellemzi, amelyből eredetileg filmet akar forgatni és színdarabot is írt belőle. Schwechtje Mihály a darabra „a történet és a karakterek fejlődési folyamataként” tekint. „Még akkor is, ha a színpadra alkalmazás természetszerűleg megkövetel rövidítést és átalakítást a kötött és elvont tér és a játékidő miatt is” – tette hozzá az író és rendező. A rendezés tudatosan utal a filmes forgatókönyv alapanyagra. Az eredetileg mozivászonra szánt jeleneteket a mozgóképes kivetítés, a feliratok, az ötletes kellék és térhasználat teszi érzékletessé. A színpadi jelenetek, a vetített mozgó képi világ, hangok és a zeneszámok elegye közel visz minket a filmes hangulathoz.
„Mravik Róbert vizsgabiztos, kollégájával a gépjárműoktató Boda Lehellel egy harcos, korrupcióellenes vizsgázóval, Polgár Júliával keveredik összetűzésbe, mikor kenőpénzt próbálnak kérni a vizsgáért cserébe. A történet ebből az alaphelyzetből indul el, sok fordulattal és mindannyiunk életéből ismert helyzetekkel szórakoztatja a nézőket” – olvasható a színdarab történetének rövid kivonata a Jurányi Ház web oldalán.
Örömmel veszem, ha kortárs drámát láthatok, bízom benne, hogy egyre többször történik meg ez a hazai színházakban. A Hajtűkanyar Autósiskola ízig-vérig mai történet, igazi hús-vér alakokkal. Mindennaposnak mondható, már-már az emberek számára „természetesnek” tekintett piti korrupciós szituáció dagad fel egy nagy politikát is érintő ügyé. Az életünket átható korrupciót, a politikai világ hazug manipulációját életszerű helyzeteken át, humorral és drámával átszőtt jeleneteken, fordulatos történetvezetésen, pergő párbeszédeken keresztül mutatja be a szerző-rendező. A Hajtűkanyar Autósiskola azzal szembesíti a nézőt, hogy milyen mélyen hatja át, mérgezi meg a korrupció és a manipuláció a mindennapjainkat, emberi kapcsolatainkat, egész társadalmunkat. Mindezt olyan humorral teszi, amely által azt láthatjuk, mennyire abszurd a valóságunk.
A főbb szerepekben Szabó Domokos, Mari Dorottya, Pàlya Pompónia, Hajdu Szabolcs és Egger Géza látható. Minden szereplő hiteles és erős az alakításaiban. Mari Dorottyán kívül – akinek kiváló lehetőség Juli szerepében megmutatni tehetségét – mindenkire több karakter megformálása hárult, sokszor gyors átöltözéssel nehezítve. Pálya Pompónia teljesítményét kiemelném, mivel neki kellett a legtöbb figurát megformálnia, a politikai aktivistától kezdve a miniszteren át a nagymamáig. Hajdu Szabolcs lubickolt a két szerepében, nagy élvezettel vitte fel a színpadra karaktereit.
Ősszel három alkalommal állítják színpadra a darabot. Az alkotók a film megvalósítása felé is közelítenek, folyamatosan tárgyalnak külföldi partnerekkel és pályáznak a Filmintézethez.