Szeptember 17-én startolt az ország első teljesen online színházi fesztiválja, melynek keretén belül 9 napon keresztül élvezhetjük a magyar színházak krémjének válogatott előadásait, mindezt saját kanapénk nyugalmából. Az eSzínház Fesztiválról a főszervezővel, Légrádi Gergellyel beszélgettünk.
Mi inspirálta az online „seregszemle” ötletét?
Az eSzínház Fesztivál létrehozatalát több okból is fontosnak tartottuk, illetve több fejlemény is arra ösztönzött minket, hogy belevágjunk. Először is az eSzínház egy éves fennállása alatt érzékeltük, hogy milyen nagy érdeklődést mutatnak a nézők az online stream iránt, milyen nagymértékben járult hozzá az online tér ahhoz, hogy a geográfiai korlátokat le lehessen küzdeni. Magától értetődő volt, hogy a stream nézőknek kedveskedjünk egy ilyen seregszemle megszervezésével.
És mi volt a másik ok?
Úgy éreztük, hogy a színházaknak és a társulatoknak nagy szükségük van arra, hogy a pandémiával érintett évadokban a közönséghez nem, vagy nehezen eljutott előadásaikból egy válogatást mutassunk be. Nyilvánvalóan azt is figyelembe vettük, hogy a jegy- és bérletbevételek jelentős részét kifizetjük a színházak és társulatok számára, így bevételhez is juttatjuk őket.
Mennyiben játszott közre az eSzínház kivitelezésében a pandémia kirobbanása?
Már 2019-ben felvetődött az ötlet, hogy az Alapítvány a Magyar Színházakért, amely már évek óta HD minőségben és magas szakmai és művészeti színvonalon rögzített előadásokat a színházakkal és társulatokkal együttműködve, on-demand alapon megmutassa portfólióját a nézőknek. Arra gondoltunk, hogyha a Netflixen vagy éppen az HBO-n lehet nézni filmeket és sorozatokat, akkor miért ne lehetne nálunk színházi előadásokat megtekinteni, szintén on-demand és pay-per-view alapon? Így kezdte meg az Alapítvány az eSzínház fejlesztését. Aztán kitört a Covid első hulláma, és szembesültünk azzal, hogy a színházaknak sokkal nagyobb igénye van az élő és a felvételről fix időpontban sugárzott közvetítésekre, így a fejlesztéseket és az eSzínház működését ehhez igazítottuk.
Mennyi időt vett igénybe az eSzínház Fesztivál szervezés?
Néhány hónapot.. Az első egyeztetések 2020. márciusában kezdődtek el, a koncepciót 2020. májusában fogadta el az Alapítvány kuratóriuma, majd június elején tettük közzé a részvételi felhívást és a nevezési feltételeket a színházak és a társulatok számára. Maguk a nevezések 2021. július 15-éig érkeztek be, és ezt követően kezdődött meg a munka a pályaművekkel.
Milyen korlátokba ütköztek a szervezés során?
Nem ütköztünk jelentős korlátokba. A színházak és társulatok nyitottan és támogatóan álltak az elképzeléshez. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy számos jelentkezés érkezett, a színház és társulatok képviselői örömmel biztosították részvételüket az eSzínház Fesztivált kísérő élő, szakmai kerekasztal beszélgetésekhez.
Eredetileg is 9 napra tervezték a fesztivált, vagy az előadások száma miatt nyúlik ilyen hosszúra?
Igen, eredetileg is szeptember 17-26. közötti időszakra terveztük a fesztivált, így hirdettük meg már június elején.
Mi alapján szerveződnek a kerekasztal beszélgetések, inkább a résztvevők, vagy a témák játszanak majd központi szerepet?
Egyértelműen az utóbbi. A szakmai beszélgetések izgalmas és értékkel bíró, az online térhez, a stream-ekhez kapcsolódó témák köré szerveződnek, és minden egyes alkalomra, központi témához illeszkedően kerestük meg a hozzáértő és elismert művészeket, alkotókat.
A pályázat kiírásakor több, vagy kevesebb jelentkezésre számítottak?
Igazán örültünk annak, hogy a fesztiválra jelentkezők száma még a várakozásainkat is meghaladták.
Mit gondol, az eSzínház Fesztivál előidézheti egy új színházi műfaj kialakulását, amiket kifejezetten az online tér számára íródott és rendezett darabok tennének majd ki?
Az eSzínház immár több, mint egy éves fennállása alatt azt vettük észre, hogy az igazán jól sikerült streamek esetében egy új, izgalmas és értékes megközelítés jött létre, amely már-már új műfajiságba helyzete az online színházat, valahol félúton a színház és a film között. Az új, színházból induló, több művészeti ágat is megmozgató műfaj kialakulása már megkérdőjelezhetetlenül létrejött és megmutatta magát az elmúlt időszakban, így maga a fesztivál szélesebb körben viheti hírét ennek az új „műfajiságnak”, megközelítésnek, úgy az alkotók, mint a nézők körében.
Köszönjük Légrádi Gergelynek, hogy beavatott minket az eSzínház Fesztivál kulisszái mögé! Részletesebb információkért a pontos műsorról, valamint a kerekasztalbeszélgetésekről a fesztivál weboldalán tájékozódhattok.