Legelső nagyjátékfilmje, az Így vagy tökéletes (2020) kapcsán beszélgettünk Varsics Péter rendezővel.
Hogy került az Így vagy tökéletes című film alkotócsoportjának élére?
Megkerestek ezzel a projekttel. Csurgó Csaba követte el a forgatókönyvet, és kerestek egy rendezőt, aki ezzel a filmmel dolgozna. Ekkor még a fejlesztési fázisban tartottak. Már ott, a kezdeti szakaszban megvolt az alapszintű téma úgymond, ami a film mostani verziójában látható. De ez akkor még egy nagyon más történet volt. És pont az volt a cél a közös beszélgetések során, amikor Csabival és producerekkel leültünk, hogy nagyon-nagyon jó az alapfelvetés; amiből olyan romantikus dramedy lehetne, ami tud egy kicsit más lenni. Egy jó adag őszinteséget lenne képes tartalmazni, amit alapvetően ez a műfaj nem szokott hordozni magában. Ezentúl a főszereplőknek – akik írók, illetve szépírók akarnak lenni – a reklámvilághoz fűződő viszonya kezdett el érdekelni, arra vonatkozólag, hogy miként égtek ki. A történetnek ez az a vonulata, amiben láttam önmagamat, illetve amit ismerek is, hiszen a reklámvilágból jövök.
Milyen mértékben tartalmaz a film önéletrajzi vonásokat?
A fejlesztési fázisban már részt vehettem, tehát a forgatókönyvet sikerült közösen tovább vinnünk Csabival. A saját világából merített, mivel ő is a reklámszakmából jött, egykor kreatív igazgató volt. Mind a kettőnknek volt egy ilyen közös pontja, úgyhogy nyilván később én is belefűztem az én tapasztalataimat. Ezek teljes mértékben benne vannak a filmben. Vicceskedtünk azzal, hogy Fekete Ernő karakterének olyannak kell lennie, aki nem szeretnék lenni tíz év múlva. Abban az időszakban, amikor még Csabi írta a forgatókönyvet, és ment a fejlesztés, akkor nagyjából pont tíz évvel volt nálam idősebb Ernő karaktere, de most már közelebb vagyok ahhoz a korhoz. Az volt a szándék, hogy én látom azt, efelé is lehet menni, ha az ember kitart emellett a szakma mellett, főleg Magyarországon.
A reklámszakmában milyen feladatköröket látott el anno?
Reklámfilmeket rendeztem főként külföldön, illetve az HBO-nak dolgoztam, mint kreatív igazgató. Ennek révén fejlesztettem, koncepteket találtam ki. A kreatív vonulatáért feleltem a reklámoknak. Egy másik ponton meg csak kivitelezőként működtem közre. Tehát megrendeztem és elkészítettem a reklámokat.
A filmben látottakat tekinthetjük az önök személyes tapasztalatainak is?
Szerintem bárki, aki a reklámszakmában megfordult, vagy némi rálátása van, az tapasztalta ezeket. Ez is volt a célunk. A film nem a reklámszakma vagy a könyves világ paródiája akar lenni, hanem igazából ezt az egészet egy nagyon picit elemelve kívánja tálalni. Úgy, hogy ez egy filmben fogyasztható és szórakoztató formában látható legyen. És egy kicsit tükörként is funkcionáljon, ezáltal az ember nyugodtan nevessen akár saját magán. Aki dolgozik ebben a szakmában, az is fog tudni nevetni, de valószínűleg az is, akinek nézőként fogalma sincs, a reklámvilág milyen.
Ez sikerült.
Köszönöm!
Az Így vagy tökéletes miben képes többet nyújtani, mint a sok másik magyar romkom, mellyel tömegszám el vannak árasztva a hazai filmszínházak?
Én úgy mondom, hogy nem több, hanem inkább egy kicsit inkább más élmény. Tehát az volt eredetileg a szándék, hogy lepjük meg egy kicsit a nézőt. Annak ellenére, hogy próbálunk beilleszkedni a műfaj keretei közé, de közben feszegessük egy kicsit azt. Legyen egy kicsit őszintébb, szókimondóbb; mint ahogy már mondtam az elején. A forgatókönyvből és Csabinak az énjéből is fakadóan izgalmas, szórakoztató, ámde szerethető, őszinte filmet szerettünk volna. Ennek a műfajnak már itthon is van egy nagyobb múltja, és talán ebben a zsánerből láttunk már nagyon sokat. Mindig is éreztük, hogy nagyon-nagyon meg akar felelni ugyanannak a sémának. Szerettük volna a szüzsét olyan színvonalon tálalni, ami megközelítheti azt, ami Amerikában elfogadott. Bizonyos értelemben nem tudnánk ugyanolyan filmeket csinálni, de nem is szerettünk volna minden tekintetben. Amellett, hogy a bevált receptet hozzuk színvonalban, zenében, képekben és a ritmusában; azontúl némileg a magyar nézőt is figyelembe vesszük, hogy tudjon hozzá kapcsolódni; legyen egy valódibb, nyersebb tartalma és rétege az egésznek, amitől az egész valóságosabbá és élővé válik, mindazáltal szórakoztató marad.
Mi a film erkölcsi-eszmei mondanivalója?
Adott a film címe: Így vagy tökéletes. Sokakban előre is felvetődik a kérdés. Ezt most szó szerint értelmezendő kijelentés vagy ironikusan? Esetleg parodisztikus módon? Remélhetőleg a filmben vannak olyan momentumok, amiket szeretném, hogy majd a nézők saját maguk fogalmaznának meg, hogy mit is jelent számukra. De annyit el lehet árulni, hogy a filmben szereplő minden közhelynek van egy erős valóságtartalma. Már eleve a cím is közhely, hogy így vagy tökéletes. Nem baj az, ha nem vagyunk mindig tökéletesek. Nem baj, hogy a világ körülöttünk tökéletlen. El kell fogadni ezt a részét is. Ettől lesz szép és emberibb minden, hogyha vannak hibáink, és ezeket elfogadjuk.
Filmes tanulmányait hol végezte?
Én egyrészt gyakorlati oldalról közelítettem meg a filmkészítést. Rendezőasszisztensként a magyar tévénél kezdtem, ott voltam gyakorlaton. Szerte az országban, elsősorban Pesten, produkciókban vettem részt különböző pozíciókban. Tehát gyakorlatilag kipróbáltam magamat mindenben. Minden voltam, talán csak akasztott ember nem, a filmes stábnak a lehetőségei között. Vágást tanultam autodidakta módon, a munkáim révén egy ponton sokat tudtam alkalmazni ezt a tudásomat. A rendezés volt mindig az elsődleges célom és vágyam, de azontúl elméleti oldalról is közelítettem a filmkészítéshez. Az ELTE-re jártam filmelmélet-filmtörténet szakra. Őszinte leszek, a kulturális háttér és a felkészültség filmtörténelemből már gyermekkorom óta jelen van. Nagyon-nagyon régóta tápláltam magamba és szívtam föl ezeket az információkat. Kutattam filmek után, azután, hogyan készülnek ezek a filmek. Nekem ez a terület volt az életem. Nem klasszik módon az SZFE-ről érkeztem, nem a megszokott útvonalat jártam be, hanem egy kicsit a hátsó kertek alatt jutottam be a szakmába.
Mik a tervei a közeljövőre vonatkozólag?
Még minden nagyon-nagyon esetleges. Nekünk a filmkészítés is nagyon elhúzódott, tavaly fejeztük be a forgatást az év vége felé, akkor is szándékoztuk volna bemutatni. De nagyon sok mindent a pandémia eltörölt, félretett, vagy elcsúsztatott, úgyhogy most vesszük fel a fonalat. Van természetesen több filmprojekt és sorozatterv is a tarsolyomban, elsősorban ezekkel a fikciós irányokkal szeretnék továbbdolgozni. Azt is elárulom, hogy nem ebben a műfajban. Jelenleg mindegyik zsigeri műfaj ott van a palettán, amin dolgozok. Mint említettem, a reklámszakmából jöttem, ott egy nagy szünetet tartottam a filmkészítése során, tehát oda is szeretnék egy kicsit visszatérni.
A szereposztás mennyire valósult meg az ön elképzelései szerint?
A castingfolyamat úgy működik, hogy van egy megrendelő, egy adott filmintézet, ami biztosítja a pénzt a film elkészítésére, vannak producerek, és természetesen van rendező. A rendező rendelkezik általában azzal a vízióval, hogy mit lát a történetből, őbelőle indul ki alapvetően, hogy kikkel lehetne ezeket a karaktereket élettel megtölteni, és kik jöhetnek szóba a szerepekre. Nyilvánvalóan mindenkinek van egyfajta véleménye és hozzáadandója. Vannak elvárások mind a producerek, mind a filmintézet oldaláról, de énnekem ilyen szempontból egy szerencsés helyzet állt elő, mert bizalmat szavaztak döntéseimnek. Úgy gondolom, nagyrészt sikerült egy olyan szereplőgárdát összehozni, akikkel öröm volt tényleg együtt dolgozni. Szerintem sikerült is élettel megtölteni a karaktereket.