Mi történne, ha Jane Austen, minden idők legnagyobb angol írónője a 19. század elejéről ellátogatna a jelenünkbe, és itt találkozna élete szerelmével? Ezzel a gondolatkísérlettel játszik el Rachel Givney első regényében, a Szerelmes Jane-ben. A kötet Bartók Imre fordításában az Athenaeum Kiadónál jelent meg 2021-ben.
Jane Austen minden idők egyik legkedveltebb írónője, akinek olyan ikonikus műveket köszönhetünk, mint a Büszkeség és balítélet, vagy az Értelem és érzelem. Nemzedékek nőttek fel regényein, későbbi alkotókat inspirált, regényeiből filmek, színdarabok születtek, befejezetlen műveit továbbírták, pedig saját korában munkásságát alig ismerték el. Ráadásul magánéletéről csak keveset tudunk, ez a rejtélyesség pedig csak fokozza kultuszát. Többen megpróbálták már papírra vetni vagy filmre vinni az életét vegyítve a fikciót a valósággal, most pedig ebbe a sorba állt be Rachel Givney is egy egészen egyedi elgondolással.
A regény története szerint a huszonnyolc esztendős Jane Austent, aki titokban az íróvá válásról álmodik, egyre inkább fenyegeti a veszély, hogy vénlány marad. Ezért kétségbeesésében egy titokzatos asszony segítségét kéri, aki azt ígéri, hogy egyenesen az igaz szerelméhez vezeti. Ám Jane egyszer csak napjaink Angliájában, pontosan Bath-ban találja magát. A városban éppen A klastrom titka filmváltozatát forgatják, ahol az egyik szerepet Sofia Wentworth, az ismert hollywoodi színésznő játssza, aki éppen házasságát próbálja megmenteni. Sofia és Jane megismerkednek, majd Sofia rájön, ki is valójában a lány, és elhatározza, hogy segít visszajuttatni a saját korába Jane-t, hogy megírhassa világhírű regényeit. Ám Jane találkozik Freddel, Sofia öccsével, aki különös hatással van rá. Jane-nek végül választania kell a szerelem és az írás szenvedélye között, mert csak az egyik lehet az övé.
A regény így két szálon fut, két nő útkeresését mutatja be, akik mind a ketten a szerelmet keresik. Természetesen a főhangsúly Jane történetén van, de mellette szépen bontakozik ki Sofia története is. Tulajdonképpen mind a kettejüknek ugyanazt az utat kell bejárniuk, és meg kell tanulniuk értékelni önmagukat, saját tehetségüket. Mind Jane, mind Sofia karaktere nagyon szépen kidolgozott, két igazi erős nő, akik nem tökéletesek, hibáznak, tévednek, de képesek a saját sorsukat a kezükbe venni. Mellettük Fred sokkal haloványabb, kicsit esetlen figura, de ő is rendkívül emberi, egyáltalán nem sablon figura.
A regény szépen építkezik, fokozatosan bontakozik ki a történet, jól adagolja az információkat, hitelesen mutatja be az a kulturális sokkot, ami egy múltból érkező embert érhet a jelenünkben. Remekül sikerültek azok a jelenetek, amelyekben Jane a 21. századot fedezi fel. Tökéletesen bemutatja, hogy mekkora különbségek vannak nem csak a technológiában, hanem a társadalmi érintkezésben is a 19. század elejéhez képest. Ráadásul ezeket a különbségeket a humor forrásává is teszi.
Az érdekes történet és a remek karakterek mellett nagyon fontosak azok a kérdések is, amelyeket a regény felvet az alkotói léttel, az írással, a karrier és család közötti választással kapcsolatban. Ráadásul ezek a kérdések nem csak mellékesen jelennek meg a műben, hanem a regény alapkérdései, amelyekre meg is próbál válaszolni.
A kötet azonban nem válik egy egzisztenciális kérdéseket boncolgató száraz, vagy letargikus művé. Rachel Givney stílusa könnyed, szellemes, olvasmányos, szépen játszik az érzelmekkel, a történet alakulásának megfelelően hol játékos és humoros, hol pedig komoly és megindító.
Összességében a Szerelmes Jane egy kifejezetten összetett, intelligens kötet, amely egyrészt tisztelgés Jane Austen munkássága előtt, másrészt pedig egy rendkívül elgondolkodtató regény az alkotásról, a művészi létről, harmadrészt pedig misztikus szerelmi történet időutazással és sok-sok bonyodalommal. Ha valaki csak az egyik történettípust szereti, már megéri kézbe venni. Jane Austen rajongóinak persze kötelező olvasmány.