Eljött az ősz, közeledik a halloween, az ember lánya pedig ilyenkor egy kis borzongásra vágyik. Ehhez pedig ideális olvasmány Melissa Albert magyarul nemrég megjelent legújabb regénye, a Bűnös szívünk mélyén, ami igazán izgalmas, rejtélyekkel teli paranormális fantasy némi horrorral fűszerezve. A kötet az Agave Könyvek gongozásában, Rusznyák Csaba fordításában jelent meg.
Melissa Albert nevére még évekkel ezelőtt felfigyeltem, amikor debütáló kötetet, a Mogyoróliget magyarul is megjelent. Remek kötetnek tartottam, és nagyon sajnáltam, hogy a folytatását nem adták ki magyarul. Ezért rendkívül megörültem, amikor az Agave Könyvek bejelentette, hogy legújabb kötetét, a Bűnös szívünk mélyént megjelenteti. A regényben pedig egyáltalán nem csalódtam.
A történet szerint „egy buliból hazafelé tartva a tizenhét éves Ivy és jövendőbeli expasija majdnem elgázolnak egy meztelen, fiatal nőt egy fákkal övezett út közepén. És ez csak a kezdete az egyre hátborzongatóbb eseményeknek. Ivy hamarosan meghökkentő dolgokra figyel fel otthon is: egy döglött nyulat talál a kocsibejárón, majd anyja bizarr főzetét a kertben elásva, de kisvártatva előkerül egy gyermekkori kincses doboza is a szülei gardróbszéfjéből. Hamarosan a felszínre bugyognak Ivy titkolózó anyja múltbeli titkai. Mit követett el annak idején? És mi van, ha a természetfeletti erők, amelyekkel tinédzserkorában dacolt, most visszatérnek, hogy mindkettejüket kísértsék? Ivynak válaszokra lesz szüksége, ha el akarja kerülni a vészesen közelgő sötétséget. A részben Ivy jelenkori, külvárosi otthonában, részben pedig anyja mágiával átitatott, 1990-es évekbeli Chicagójában játszódó történet boszorkányos lendülettel, letehetetlenül száguld izgalmas befejezése felé.”
A regény cselekménye így két szálon fut, egyrészt a jelenben, ahol Ivy-nek a megmagyarázhatatlan, furcsa események utáni nyomozását követhetjük, másrészt pedig a múltban, Ivy anyjának, Danának és barátnőinek, Fee-nek és Marionnak a történet követhetjük nyomon. A két idősík remekül kiegészíti egymást, hogy végül egyesüljenek egy csavaros, katartikus fináléban.
Melissa Albert egyik legnagyobb erőssége az atmoszférateremtés. A Bűnös szívünk mélyén atmoszférája sötét, borzongató, az olvasó mindig azt érezheti, hogy a következő oldal még sötétebb, még súlyosabb titkokat rejt. És ez általában így is van. Bár a regény alapvetően nem horrorisztikus, csupán néhány horrorelemet használ fel, de az bőven elég ahhoz, hogy az egész regényt valami baljós légkör hassa át.
A regény a boszorkányság, a mágia témáját járja körül, de itt varázslatnak valóban komoly ára van. Melissa Albert regénye elszakad a ma divatos fantasy felfogástól, itt a mágiahasználat nem csupa móka és kacagás, itt a vele kacérkodóknak véres árat kell fizetniük érte. Bemutatja az okkultizmus veszélyeit, a tudatlanságból és a mohóságból fakadó katasztrófát, és azt, hogyan képes a megszállottság, a mágia iránti vágy tönkretenni életeket.
A Bűnös szívünk mélyén amellett, hogy remekül felhasználja és megújítja a fantasy regények ismert kliséit, egy gyönyörű felnövéstörténet és egy anya-lánya kapcsolat fejlődésregénye. Hitelesen mutatja be a generációs problémákat, a szülő-gyermek kapcsolat buktatóit, és azt, hová vezet az, ha képtelenek vagyunk a nyílt kommunikációra. Az anya-lánya konfliktus ábrázolása rendkívül hiteles, és valószínűleg nagyon sok fiatal tud azonosulni ezzel a generációs problémával.
A fantasy és az anya-lánya szál mellett természetesen nem hiányzik a szerelmi szál is, Ivy és Billy között gyönyörűen bontakozik ki a románc. A kötet karakterei szerethetőek, megfelelően árnyaltak, nem pusztán feketék vagy fehérek. Marion karaktere kifejezetten izgalmas, Melissa Albert remekül mutatja be, hová vezet, és hogyan pusztít a megszállottság.
Összességében a Bűnös szívünk mélyén remek fantasy, kifejezetten izgalmas, sötét, borzongató atmoszférája pedig az őszi estékre kiváló hangulatteremtő. Az izgalmas cselekmény mellett pedig egy nagyon szép fejlődéstörténetet is kapunk. A YA fantasy-k kedvelőinek szívből ajánlom!