Mark Edwards, a brit bestseller-szerző legújabb, magyar fordításban megjelent regénye az Elátkozott erdő. A kötet az amerikai Main állam egy sötét, átokkal sújtott el erdejébe vezeti el az olvasót, ahol rejtélyes és megrázó gyilkosságok történnek. A kötet Rohánszky-Nagy Réka fordításában jelent meg a Ginko Kiadó gondozásában.
Mivel néhány éve olvastam Mark Edwards A vörös özvegy című krimijét, és egész érdekesnek, ötletesnek találtam, így kíváncsian vettem kézbe az író újabb kötetét is. És nem is csalódtam, mert az Elátkozott erdő is hasonlóan izgalmas és rejtélyekkel teli, kicsit misztikus hangulatú krimi, mint A vörös özvegy.
A regény fülszövege szerint „Tom házasságának vége, újságíró karrierje pedig mélyrepülésben van. Most, hogy egy óceán választja el egykori családjától, a férfi elhatározza, hogy felejthetetlen nyaralásra viszi tizennégy éves lányát, Frankie-t. Az apa arra vágyik, hogy értékes időt tölthessenek együtt, ezért elutaznak Hollow Fallsba, a Maine állambeli erdők mélyén meghúzódó, faházakból álló üdülő központba. A hely kezdettől fogva kissé kísértetiesnek tűnik – furcsa suttogások hallatszanak a fák között, szélcsengők csilingelése visszhangzik az erdőben –, és amikor Tom megismerkedik Daviddel és Connie-val, a valós bűnügyeket feldolgozó podcaster házaspárral, addigi megérzése hátborzongató megerősítést kap. Hollow Fallsnak ugyanis rémisztő története van: húsz évvel korábban éppen ugyanezen a héten, egy kettős gyilkosság miatt zárták be az üdülőt. A bűnügy valódi indítékára és a tettesek kilétére soha nem derült fény, az erdőt viszont mostanra elözönlötték a gyilkosságok története miatt megszállottá vált sötét turisták, akik arra vágynak, hogy megemlékezzenek a zord évfordulóról. Nyilvánvaló, hogy Hollow Falls és a körülötte elterülő erdő egy mélyen lappangó titkot őriz. Ahogy Tom álomutazása rémálommá válik, Frankie-vel választás elé kerülnek: akár az életük árán is utánajárnak az igazságnak, vagy eltűnnek, amíg még lehetséges.”
A regény erősen cselekményközpontú, a történet fordulatos, izgalmas, rengeteg a rejtély, a titok, így a cselekmény végig fenntartja a figyelmet. A gyilkosságok megrázóak, a mögöttük meghúzódó történet pedig ötletes és kreatív. Mark Edwards jól használja a kelta mitológiát és a wicca tanokat a háttértörténethez és a gyilkosságok magyarázatához, talán egy kicsit több utalás is lehetett volna ezekre a történetben.
A főhős Tom és a lánya, Frankie szimpatikus karakter, az olvasó szívesen szurkol nekik, és aggódik értük, de nem kiemelkedő a jellemrajzuk. Bár Frankie a tipikus kamaszos problémákkal kifejezetten humoros néhány esetben. A többi karakter is kissé sablonos, vannak akikkel lehet szimpatizálni, mások pedig valamennyire rejtélyesek. Azonban a főgonosz karakterek motivációi lehettek volna egy kicsit kidolgozottabbak, és némi jellemzés még elfért volna róluk.
Egyedül az erősebb atmoszférát hiányolom a történetből, habár Mark Edwards igyekszik a kellően sötét és misztikus hangulatot megteremteni a titokzatos erdőben, de sajnos a leírásai, kifejezései túlságosan sablonosak, elcsépeltek, így az igazán erőteljes hangulatot az általa használt egyszerű nyelvi készlettel nem sikerült megteremteni. (Legalábbis a magyar fordításban semmiképp, de gyanítom, hogy ez nem a fordítás hibája, hanem Edwards nyelvezete ennyire egyszerű és sablonos.)
Az íróra jellemző utolsó utáni csavar sem marad el a történet végéről, hiszen miután a történet lezárul, minden nyugvópontra tér, még az epilógusban kapunk egy nyugtalanító, nyitva hagyott utolsó csavart, ami természetesen mindent megváltoztat.
Összességében az Elátkozott Erdő egy kellően izgalmas, fordulatokkal teli krimi, ami folyamatosan leköti az olvasót. A rejtélyek, pszichothrillerek kedvelőinek ajánlom, és azoknak akik elsősorban a cselekményközpontú regényeket kedvelik.