A VARIDANCE – Vári Bertalan vezette csapat – és a Bartók Színház társulata egy különleges, élőzenés tánckölteményt, a János Vitézt viszi színpadra. Petőfi Sándor ikonikus alkotását Kacsóh Pongrác zenésítette meg 1904-ben, melyet ezúttal Szirtes Edina „Mókus” hangszerelt át egy újszerűbb, ám a hagyományokat mégis tisztelettel megőrző formában, és melyet a kultikus „Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák” zenekar tagjaival kiegészülve adnak elő a színpadon élőben kísérve a táncművészeket.
A János Vitézhez alapvető kockázat hozzányúlni, hiszen az általános iskolában minden magyar ember találkozik vele, így az iránta való érdeklődés – az újdonság izgalmának hiányában – nem feltétlenül ígér elsöprő sikert. Hogy mindezek ellenére állva tapsoló közönség honorálja minden előadás végén a művészek által nyújtott egyedülálló élményt, az annak az alkotói gárdának köszönhető, akik bátran, kreatívan és mégis tisztelettel nyúltak a magyar kultúra egyik legismertebb zenéjéhez.
A Kacsóh Pongrác által jegyzett zenei művet Szirtes Edina Mókus hangszerelte át Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák hangszerparkjára. Ez már önmagában elég izgalmat rejt, hiszen az eredeti műben közel sem szerepelt szájharmonika vagy éppen cajon – a VARIDANCE János Vitézében viszont ezeket a hangszereket hallgathatjuk végig.
A magával ragadó zenei hangzást a minden figyelmet lekötő látványvilág egészíti ki. Vári Bertalan zseniális ötletessége, az a táncvilág, mellyel mesterien varázsol érzelmeket, történeteket, sorsokat a színpadra, ismét egyedülálló táncelőadást szült. A zenekar és a muzsika lényegében a narrátor szerepét tölti be. A táncművészek ritkán szólalnak meg, ha igen, akkor is az eredeti műből idéznek. De nincs is szükség többre, mindent érteni, minden sokkal több eltáncolva, azzal a muzsikával, ami felénk árad, sokkal kifejezőbb, mint a konkrét szó és annak jelentése.
A jelmezek, a díszletek, a fényjáték teszik tökéletessé a vizuális élményt. A magyar népi motívumok jól megférnek a francia király UV szemüvege mellett, ugyanúgy, mint a falusi élet díszletei a stroboszkópos udvari partidizájnnal. Az eklektikus elemeknél mégsem érződik erőltetettség. Minden a helyén van, minden elem pont annyi, amennyire a befogadónak szüksége van a jelenet átéléséhez. Ez a különleges látványvilág is hozzájárul ahhoz, hogy felnőtteket, gyerekeket és tinédzsereket egyaránt magával ragad a darab.
A kivételesen szerencsés csillagzat alatt megkötött alkotó társulásnak sikerült elérnie azt a különleges bravúrt, hogy a mindenki által ismert darabot egy teljesen új, egyedi nézőpontból mutatja be és ejti ezzel rabul a minőségi magyar kultúra rajongóit.
Az előadás 2022. januártól 27-től márciusig 17-ig lesz látható Budapesten a Ram Színházban.
forrás: sajtóanyag