Bessenyei Gábor legújabb kötete, a Kopj le, jófiú, újra izgalmas és érzelmes utazás a kamaszfiúk lelkének legmélyére. Ahogy az író előző fiatal felnőtteknek szóló regényében, a Tested és lelkem címűben, itt is egy fontos és rengeteg kamaszt érintő problémát boncolgat, amiről a mindennapokban kevés szó esik, mindezt pedig megható romantikus történetbe ágyazva. A kötet a Könyvmolyképző Kiadó Vörös pöttyös könyvek sorozatában jelent meg 2023-ban.
Nagyon szeretem Bessenyei Gábor könyveit, mert habár mindig valamilyen fontos társadalmi és lelki problémáról szólnak a köteti, azokat izgalmas, magával ragadó történetbe ágyazza, és soha nem feledkezik meg a humorról sem, ami képes oldani a legnagyobb feszültséget is. Ráadásul a fiú szemszögből írt regényei üde színfoltok az általában női szemszögből írt romantikus történetek között.
A Kopj le, jófiú sem kivétel, itt is egy kamaszfiú, Kornél szemszögéből követhetjük az eseményeket, ráadásul az előző Vörös pöttyös kötetéhez,a Tested és lelkemhez hasonlóan, mélyen elmerülünk a kamaszfiúk lelkivilágában, kendőzetlenül feltárulnak a fiúk belső életének legnagyobb titkai is.
A regény története szerint „Kornélnak és a barátainak kevés szerencséjük van a lányokkal. A próbálkozásaik rendre kudarccal és megszégyenüléssel végződnek. Ők mégis ugyanazokat a köröket futják, majd csalódottan nyugtázzák, hogy a nekik tetsző lányok sohasem a jófiúkat választják. A sokadik kétségbeesett kísérlet után úgy döntenek, ideje drasztikusan változtatni a dolgokon. Az addigi jófiúk rálépnek egy beláthatatlan útra. Ha a lányoknak a rosszfiúk kellenek, akkor azzá válnak. Ha a szerelem gyengeség, hátrahagyják. Ha a vágyaik kiüresednek, trófeákat gyűjtenek.”
Kornél és barátai az iskolai hierarchia legalján állnak, önbizalmuk alacsony, a lányok keresztülnéznek rajtuk, vagy rosszabb esetben kinevetik őket. A regény végigköveti azt a folyamatot, ahogyan a fiúk elindulnak a változás útján, és kinevetett lúzerekből irigyelt szívtiprókká válnak. Az út azonban rögös, és a vágyott cél meglehetősen kétes.
Bessenyei Gábor gyönyörűen bemutatja, hogy milyen lelki folyamatokon mennek keresztül a kamaszok, miközben meg kell birkózniuk a felnőtté válással, a párkeresés nehézségeivel, a szülőktől való elválással, és a legfontosabbal, önmaguk megtalálásával. Kornél és barátai hasonló helyzetből indulnak, hasonlóak a céljaik is, azonban különböző egyéniségüknek és döntéseiknek köszönhetően különböző utat járnak be.
A regény karakterei kiválóak, összetett személyiségek, akiknek megvannak a maguk erősségei és gyengeségei is. Bessenyei Gábor pedig szépen felépített jellemfejlődéseket mutat be mind pozitív, mind negatív irányba, emellett azt is bemutatja, hogy milyen erősen hat a fiatalok személyiségére, jellemfejlődésére az otthonról, családból hozott minta és szocializáció.
A regény bemutatja azokat a kínos és nehéz szituációkat, amelyekkel a fiataloknak meg kell küzdenie az ismerkedések közben. Kornél és barátai rengeteg szívfacsaró szituációba keverednek a valóságos és az online térben is. Nagyon jónak találtam, hogy egyes szituációkat mindkét fél, a fiúk és a lányok szemszögéből is láthatunk, és ez rávilágít arra, hogy a legtöbb ilyen helyzet mindkét fél számára nehéz és sokszor igen kellemetlen.
Bár a regény elsősorban a fiúk lelkivilágát, kamaszkori nehézségeit igyekszik bemutatni, azért rávilágít azokra a hibákra és problémákra is, amit a fiúk a lányokkal szemben elkövetnek, így rendkívül fontos edukációs kötetnek tartam mind a két nem számára. És fontosnak tartom azt az üzenetet is, hogy mennyire fontos empátiával fordulnunk a környezetünk, a társaink felé, mivel a tetteinknek, másokkal való viselkedésünknek mindig megvannak a következményei.
Emellett a kötet felhívja a figyelmet a családon belüli problémákra is, amelyek nagyon erősen kihatnak a gyerekek személyiségfejlődésére és későbbi viselkedésére is. Láthatjuk az, hogy a kamaszok példaképként tekintenek a szülőkre, a fiúk az apára, igyekeznek megfelelni a kimondott vagy kimondatlan elvárásoknak, és azt is bemutatja a regény, hogy milyen mérgező lehet egy korlátozó, uralkodó, és kifejezetten férfigyűlölő, gyermekét hibáztató anya.
Összességében Bessenyei Gábor Kopj le, jófiú című kötete rendkívül fontos és időszerű témákat dolgoz fel szórakoztató formában, ezért edukációs szempontból is meghatározónak tartom. Olyan kötet, amit minden kamasznak, fiúknak és lányoknak is érdemes a kezükbe venni, ráadásul felnőttként is érdemes olvasni, ha szeretnénk kicsit elmerülni a mai kamaszok világában, vagy csupán egy szép és megható, mégis üdítően humoros regényre vágyunk.