Seemab Gul pakisztáni filmproducer Sandstorm című rövidfilmje számos fesztiválon szerepelt eredményesen a közelmúltban. A rendezővel a mű hátteréről, üzenetéről és a jövőbeli terveiről beszélgettünk.
The plot of your short movie, Sandstorm, I would love to know if it has been inspired by your own life experiences if not can you talk about the inspiration for Sandstorm?
Zara, a schoolgirl in Karachi, shares a sensual dance video with her virtual boyfriend, who then blackmails her. Caught between his manipulative behaviour and the desire to experience love on her own terms, Zara searches for the strength to reject the confines of a patriarchal society. It was inspired by the real story of an Egyptian teenage girl who shared a fairly innocent dance video with her boyfriend, who later put it online after they broke up. It made me think about how complicated dating can be in the modern Muslim world especially with new social possibilities online. Pakistani culture is quite similar to Egyptian culture with its conservative and patriarchal society. I started talking with my sisters and friends about their experiences and was alarmed to discover how common it was. So my coming-of-age story navigates the tricky terrain of internet dating in a conservative Muslim society.
A Sandstorm című rövidfilmed cselekménye milyen mértékben önéletrajzi ihletésű?
Zara, egy Karacsiban élő diáklány érzéki táncvideót oszt meg férfiismerősével, akit a világhálón keresztül ismert meg. A férfi ezt követően megzsarolja őt. Zara a férfi manipulatív viselkedése és az iránta érzett szerelmi vágy között vergődik. Mindeközben lázadozik a patriarchális társadalom korlátai ellen. A film cselekményét egy egyiptomi tinilány valós története ihlette, aki egy meglehetősen ártatlan táncos videót osztott meg a barátjával, aki később, szakításuk után feltette azt az internetre. Az ő történetét hallva elgondolkodtam arról, hogy a modern muszlim világban mennyire bonyolult lehet a randizás, különösen az új online társadalmi lehetőségek miatt. Pakisztánban és Egyiptomban egyaránt jellemző a konzervatív társadalmi rendszer és patriarchális viszonyok. Elkezdtem beszélgetni a nővéreimmel és a barátaimmal a tapasztalataikról, és riadtan fedeztem fel, hogy ők is rendelkeznek az előbb említett egyiptomi lányéhoz hasonló tapasztalatokkal. Így az én felnőtté válásom története is megjelenik burkoltan ebben a filmben, mely képet ad arról, hogy milyen valójában az internetes randizás a konzervatív muszlim társadalomban.
Are your family also as conservative as Zara’s family in the movie?
Yes, my parents are conservative. As a teenager, I was not allowed to have any male friends. Boys couldn’t even phone or visit us at home. And we weren’t allowed to go out after 9pm. So dating and dancing publicly was a definitely not allowed. Working in the media for girls in front of the camera was also frowned upon and behind the camera is somewhat more acceptable in my family now. They have started understanding that the kind of social-realist stories I want to tell are different than mere entertainment and therefore more meaningful.
Az ön családja is olyan konzervatív, mint Zara családja a filmben?
Igen, a szüleim eléggé konzervatívak. Tinédzserként nem engedték, hogy a másik nemmel barátkozzak. Még csak arra sem volt lehetőség, hogy fiú látogatókat fogadjak otthon, vagy telefonon beszéljek velük. Este kilenc óra után nem mehettünk ki a házból sem. Tehát a nyílt színen történő randizás és táncolás határozottan tilos volt. A közösségi médiában való szereplést a lányok részéről elítélték, bár az én családom ezen a téren már engedékenyebb volt. Ez a történet, melyet a rövidfilm segítségével kívántam elmesélni, jóval több mint a puszta szórakoztatás, és ezáltal sokkal értelmesebb is.
What is the key message you would like the audience to take from this movie?
I would like to inspire my audiences of any age or gender to trust their instinct as to when someone is gaslighting them or blackmailing them. Also to stand up for themselves if they find themselves in a relationship that becomes toxic or controlling. But I think the topic of body shaming and image is more complicated for young girls and the stigma attached to having their images online gives way to shame, which is unfortunate. How to confront these complex issues is a question for all of us.
Mi a rövidfilmje üzenete?
Szeretném inspirálni a film nézőit, legyenek bármilyen korúak vagy neműek, hogy bízzanak az ösztöneikben, ha valaki manipulálja vagy zsarolja őket; továbbá, hogy álljanak ki magukért, ha olyan kapcsolatban találják magukat, amely mérgezővé vagy elnyomóvá válik. De úgy gondolom, hogy a fiatal lányok számára a testszégyenítés és a testkép témája sokkal bonyolultabb, és a különböző tartalmak online elterjedésével járó megbélyegzés sajnálatos módon utat enged a szégyennek. Az, hogy hogyan nézzünk szembe ezekkel az összetett kérdésekkel, mindannyiunk számára fontos.
How is Sandstorm different from early work in your career?
I have made many short fiction and documentary films in the past decade in different capacities of a producer, director, writer, camerawoman and editor. Some of the documentary films had a good festival circuit and are available to watch on platforms online. When I made Sandstorm, I wanted to make something in Karachi and from the female perspective so it’s creatively a bigger challenge than my previous films. Sandstorm had a major success in that it had the world premiere at the Venice Film Festival 2021 and at Sundance Film Festival 2022. So this exposure opened many new doors that were closed to me before. UK and US agents finally got in touch and so did some producers and broadcasters. Sandstorm is still travelling to nearly a hundred international film festivals and winning a few awards including the Grand Prize for Best Live Action Short at Rhode Island Film Festival and the Best Live-Action Short prize at HollyShorts, both Oscar-qualifying festivals, has really changed the game for me.
Miben különbözik a Sandstorm a pályafutása korábbi alkotásaitól?
Az elmúlt évtizedben számos rövid játék- és dokumentumfilmet készítettem különböző minőségben; producerként, rendezőként, íróként, operatőrként vagy vágóként. A dokumentumfilmek közül néhány sikeresen szerepelt különböző fesztiválokon, és online platformokon is megtekinthetőek. Amikor a Sandstormot készítettem Karacsiban, a női szempontra kívántam fókuszálni; így kreativitás terén nagyobb kihívást jelentett, mint a korábbi munkáim. A Sandstorm világpremierje a 2021-es Velencei Filmfesztiválon és a 2022-es Sundance Filmfesztiválon zajlott le. Mindkét eseményen hatalmas sikert aratott. Tehát ez az ismertség sok új ajtót nyitott meg, amelyek korábban zárva voltak előttem. Az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokot képviselő ügynökök végre kapcsolatba léptek velem, ahogyan néhány producer és műsorszolgáltató is. A Sandstorm még közel száz nemzetközi filmfesztivál versenyprogramjában vesz részt a közeljövőben. Korábban a Rhode Island Filmfesztiválon a legjobb élőszereplős rövidfilm nagydíját, míg és a HollyShorts-on a legjobb élőszereplős rövidfilm díját nyerte el. Mindkettő Oscar-kvalifikációs fesztivál, melyek fordulópontot jelentettek a karrieremben.
How was Sandstorm received in Pakistan and around the world?
When I conceived the film, I just wanted to make it from the female perspective in the Muslim world, something you rarely see in the media. I didn’t imagine that Sandstorm would gain the amount of traction it has done so far. What surprised me was that people from progressive countries like Canada and France could also relate to this story, which was wonderful. It made me realise that it’s not about how much the girl reveals in her video that gets her into trouble, it’s more about how she loses control of her online friendship after sharing her video, which is a much wider issue globally. Sandstorm was only shown at a couple of private film festivals organised by ArtDivvy. The film is now also on the New Yorker online so it can be viewed widely in Pakistan.
I had to get permission from my lead actors parents as I was not sure if they would be happy with the dance scene being released in Pakistan. Although they were careful in the casting stage, and many teenage girls mothers were not happy with their girls dancing for camera, I then realised how contentious my topic is. I think once they got to understand my intentions and saw the films success, they allowed me to have it broadcast widely.
Hogyan fogadták a Sandstormot Pakisztánban és világszerte?
Amikor megalkottam a filmet, egyszerűen a muszlim világot női szemszögéből akartam ábrázolni, amit ritkán látni a médiában. Nem gondoltam volna, hogy a Sandstorm akkora visszhangot fog kapni, mint amekkorát a korábbi munkáimmal tapasztaltam. Ami meglepett, hogy az olyan progresszív országok, mint Kanada és Franciaország lakói is tudtak azonosulni ezzel a történettel, ami csodálatos volt. Rávilágított arra, hogy nem az a lényeg, hogy a lány mennyit árul el a videójában, ami miatt bajba kerül, hanem inkább az, hogy a videó megosztása után elveszíti a kapcsolatot az Interneten megismert férfiismerősével, ami egy sokkal szélesebb körű probléma világszerte. A Sandstormot először csak az ArtDivvy által szervezett néhány zártkörű filmfesztiválon mutatták be, de a film most már a New Yorker online kiadásában is látható, így Pakisztánban is széles körben megtekinthető.
A főszereplő szüleitől engedélyt kellett kérnem, mivel nem voltam biztos benne, hogy örülnének-e annak, hogy a táncjelenet Pakisztánban is látható lesz. A casting során a jelentkezők óvatosak voltak, és sok tizenéves lány édesanyja nem örült annak, hogy a lányuk a kamera előtt táncol. Így döbbentem rá, hogy valójában mennyire vitatott a témám. Viszont miután a szülők megértették a szándékaimat, és látták a film sikerét, már megengedték, hogy széles körben sugározzák.
What is your next project?
I am currently developing a couple of feature films. One is set in Pakistan and the other in the UK, and they are both from the female perspective about the female experience. The one set in Pakistan is called Haven of Hope (Urdu title: Panah Khana), which was developed at Venice Biennale College Cinema and La Fabrique, Cannes. Panah Khana is a safehouse for women in Karachi where the mentally disturbed, homeless and rejected inhabitants co-exist. The film follows three women as they venture out one day to confront their families to give them their rights. We are in the financing stage for this film with the hope of shooting it in late 2023. I think it’s about time that we have strong female leads in film and media.
Mi a soron következő projektje?
Jelenleg néhány nagyjátékfilm fejlesztésével foglalkozok. Az egyik Pakisztánban, a másik pedig az Egyesült Királyságban játszódik. Mindkettő női tapasztalatokat mutat be női szemszögből. A Pakisztánban játszódó film címe Haven of Hope (Urdu cím: Panah Khana), amelynek témáját a Velencei Filmművészeti Biennálén és a cannes-i La Fabrique-n kezdtek el fejleszteni. A Panah Khana egy női menedékház Karacsiban, ahol mentális betegségekkel küzdő, hajléktalan és kitaszított nők élnek együtt. A film középpontjában három nő áll, akik egy nap úgy döntenek, hogy szembeszállnak családjukkal jogaik visszaszerzése érdekében. Egyenlőre még a film finanszírozásával foglalkozunk; és reméljük, hogy 2023 végén le is forgathatjuk. Azt hiszem, itt az ideje, hogy végre erős női karakterek lepjék el a filmeket és a médiát.
Are there plans to make Sandstorm a feature?
Yes, I would consider adapting this concept into a feature film. I have already written a loose treatment based on the same story. But it takes years to develop a feature film and I would have to find the right porducing partners to make it happen. So I will consider it seriously after the festival circuit is completed next year.
Tervezi, hogy a közeljövőben a Sandstorm alaptörténetét feldolgozza nagyjátékfilm formájában is?
Igen, már megfordult a fejemben, hogy a Sandstorm alapkoncepcióját játékfilmmé adaptáljam. Már el is kezdtem dolgozni a történeten. De egy játékfilm kifejlesztése évekbe telik, és a megfelelő gyártópartnereket is meg kellene találnom, hogy megvalósulhasson. Szóval, majd mindenképpen visszatérek a témához, miután jövőre befejeződik a fesztiválkörút.
Képek forrása: IMDb