Andrej Koncsalovszkij Kedves elvtársak! (Дорогие товарищи/Dear Comrades!, 2020, orosz) című filmje az évtizedekig eltitkolt novocserkasszki tragédiát dolgozza fel.
A novocserkasszki munkás sztrájk véres leverését és megtorlását huszonöt évig titokban tartották a szovjet vezetők, és csak a Szovjetunió felbomlása után történt meg a mészárlásra parancsot adó – még élő – vezetők elítélése. Andrej Koncsalovszkij filmje nem dokumentumfilm, hanem a mindennapjaikat élő doni emberek és a hatalom képviselőinek szemszögéből, egyéni és kollektív drámai helyzeteken keresztül mutatja be a megtörtént eseményeket.
A film hivatalos ajánlója:
„Novocserkasszk, Szovjetunió, 1962. Ljudmila párttitkár és elkötelezett kommunista, aki a 2. világháborúban is a sztálini eszmékért harcolt. A tökéletes kommunista államért küzd nap mint nap, és elutasít mindenféle szovjetellenes érzelmet. Egy nap sztrájk tör ki a helyi gyárban, és Ljudmila is szemtanúja lesz, ahogy a hatalom emberei a tömegbe lőnek. A vérfürdő után eszmél rá, hogy a lányának is nyoma veszett. A hatóságok megpróbálják eltussolni a mészárlást, és tömeges letartóztatásokba kezdenek. Az önmagával meghasonlott nő egyre kétségbeesettebben keresi a lányát a lezárt városban.”
A film fekete-fehér és nem szélesvásznú, ami által a rendező közelebb viszi a nézőt a korhoz úgy, hogy ettől még nem kelt „retro” hatást. Koncslavoszkij nem vezeti fel a történetet, azonnal az események közepében találjuk magunkat. A főszereplő pártmunkás Ljudmila vívódásán, kétségbeesésén keresztül kerül közel a nézőkhöz a tragédia úgy, hogy belepillanthatunk a korabeli hatalmi gépezet működésébe is. A film nem kertel, realista módon tárja elénk a kommunista hatalom és az annak uralma alatt élő emberek viselkedését, reakcióit. Van a filmben szerelmi szál, szülő-gyermek viszonylat, politika, társadalmi rajz és a nehéz helyzetbe kerülő emberek végletes és árnyalt reakciói is. Nyilván ezekben vannak fikciós elemek is, de maga a film lényege végig hiteles igyekszik maradni a történetírók által rögzített eseményekhez. Az, hogy a filmben megjelenő hatalmi gépezet manipulálójára és hazug kommunikációjára még a napjaink világában is találunk sajnos bőven áthallásokat, az elszomorító, még ha már más is a tétje.
Mi magyarok is kapunk szerepet a filmben az 1956-os forradalomra való utalással, illetve a legendás magyar keserű likőr és a híres szalámink is szerepet kapnak a filmben, mint az orosz emberek számára nehezen elérhető luxuscikkek megtestesítői.
A két órás film sűrű képi világával, folyamatos történéseivel, két nap eseményeinek, valóságának véresen tragikomikus helyzeteivel nem hagyja egy pillanatra sem lankadni a néző figyelmét. A Ljudmilát alakító Julija Viszockaja abszolút főszereplője a filmnek, az ő sorsán, vívódásán, meghasonlásán és küzdelmén keresztül a bőrünkön, a lelkükben érezhetjük a váratlanul lecsapó tragédia megélését.
Számomra az elmúlt hónapok egyik legerősebb filmje a Kedves elvtársak! című Andrej Koncslovszkij film. Az gondolom, hogy amiért a neves orosz rendező el akarta ezt a filmet készíteni, az sikerült neki.
Rendező: Andrej Koncsalovszkij, Forgatókönyvíró: Andrej Koncsalovszkij, Jelena Kiszeljova, Operatőr: Andrej Najgyonov, Vágó: Karolina Maciejewska, Szergej Taraszkin, Producer: Andrej Koncsalovszkij, Aliser Uszmanov.
Szereplők: Julija Viszockaja, Vlagyiszlav Komarov, Andrej Guszev, Julija Burova.
16 éven aluliaknak nem ajánlott!
Bemutató: 2021. szeptember 16., forgalmazza a Cirko Film.
IMDb: 7,3/10, Mafab: 66/100, Értékelés: 8/10
A film előzetese: