Bemutatták a hazai mozik Kocsis Ágnes filmjét, a magyar-román-belga koprodukcióban készült Édent (2020), melynek a világpremierje már 2020-ban a neves Rotterdam Nemzetközi Filmfesztiválon megtörtént.
Újra díszbemutatón vehettem részt, mely ráadásul az impozáns Uránia moziban volt. Felemelő érzés volt, ahogy hosszú hónapok után először láthattam a filmvetítés előtt gyülekezni a sajtó és a filmes szakma képviselőit, és már nem online kellett megnéznem a filmet.
A vetítés előtti felvezetésében Bojár Iván András tökéletesen összefoglalta Kocsis Ágnes legújabb filmjének fő üzenetét úgy, hogy nem „spoilerezett”. Az Éden nagy felkiáltójel azzal kapcsolatban, hogy az emberiség nagy valószínűséggel visszafordíthatatlan negatív változásokat hozott létre a saját életterében. A film megdöbbentő módon vetítette előre a bekövetkezett járvánnyal járó Föld méretű változásokat is. Nem járványról szól az Éden, sokkal inkább arról, hogy az emberiség addig szennyezi a környezetét, hogy abban már nem tud élni. A film ezt egy mindenre allergiás nő sorsán keresztül mutatja be, aki az izolált lakását már csak szkafanderben képes elhagyni. Kocsis Ágnes rendező szavai tökéletesen foglalják össze az Éden üzenetét: „Az érdekelt, hogy mit tesz az emberrel a teljes izoláció, a valódi szeretet hiánya, illetve hogy milyen hatással van az emberi kapcsolatainkra az, hogy tönkretesszük a természetet, az élőhelyünket, a Földet.”
Az Éden nem sok reményt mutat. A nagyvárosi lét, a fejlettnek nevezett modern, technokrata, rideg világ olyan magányt szült, amelyben az egyed már mindenre allergiás. Az ételekre, a vízre, a levegőre és embertársaira. A modern korunk azt sulykolja az egyénekbe, hogy egyedül kell erősnek lenni. Elhangzik a filmben az, hogy akik ezt a leckét jól megtanulják, már nem is igénylik a társat. A szinglik és az egymásra allergiás emberek világát éljük. Hangsúlyt kap a szerelem és tartós szeretet viszonylata is. A film súlyos üzenete közben kibontakozik egy szerelmi történet és a helyzeteket, párbeszédeket folyamatosan fűszerezi a humor.
Ha nem ismernék fel a Budapesti helyszíneket, akkor azt gondolnánk, hogy skandináv filmet látunk. Az aprólékosan kidolgozott jelenetek, hátterek, tárgyak, a terek és zene használata egyedi. Az Édenben nagy hangsúlyt kap Tóth Widamon Máté operatőr által fényképezett sajátos képi világ.
A főszereplők külföldiek, a női főszerepet, Évát az ismert horvát színésznő, Lana Barić, a férfi főszereplőt, Andrást pedig Daan Stuyven belga rocksztár alakítja. Daan Stuyven a DAAN nevű együttes tagjaként ismert alakja az európai könnyűzenei életnek, és film főszerepben most látható először. Bocskor Salló Lórántot – aki Éva öccsét alakítja -, elsősorban színpadi munkái alapján ismerhettük eddig. Lana Barić súlyos és megalkuvás nélküli színészi játéka önmagában elvinné a filmet. A magányos és kiégett pszichiátert Daan Stuyven természetes, maníroktól mentesen alakítja. Bocskor Salló Lóránt hitelességgel mutatja be azt a tipikus „önzetlen” segítőt, aki alapvetően egyszerre egoista és érzelmileg kiszolgáltatott. A magyar színészek közül a legtöbb jelentben feltűnő Makranczi Zalán színészi kiállásával, fellépésével a rideg, számító ügyvéd figuráját jól hozza.
Az Éden című filmben szerepel még Katona László, Török-Illyés Orsolya, Keszég László, Friedenthal Zoltán, Németh Gábor író, Kistamás László, Thuróczy Szabolcs, Adorjáni Bálint, Kembe Sorel és Gattyán Lili.
A film címe (Éden), a főszereplő neve (Éva), egyes jelenetek (pl. sivatag) egyértelműen utalnak a bibliai múltra, arra, hogy valamikor ez a Föld Éden volt, majd az emberiség kitartó tevékenysége miatt egyre élhetetlenebbé vált mind környezeti, mind az egymáshoz való viszonyulás szempontjából. Kocsis Ágnes nem ad feloldást, nem jön a jó tündér és nem oldja meg az elrontott dolgokat.
A két és fél órás alkotás talán húszpercnyivel hosszabbra sikerült. Egyes részek, gondolatok már megvannak a nézőknek, de még tovább forszírozza a rendező. Ezzel együtt az Éden fontos film. Nem nyújt felhőtlen szórakozást, de nem is az a célja. Esszenciálisan mutatja be korunk fő problémáit pár ember sorsán és egymáshoz való viszonyulásukon keresztül, de a humor – mint fontos elem – sokat old a film feszültségén.
Mafab: 61/10
IMDb: 6,4/10
Értékelés: 7,5/100