Ambrózy báró és Mili kalandjai véget értek, és a búcsú immár végleges, mivel a sokak által szeretett és tisztelt író, Böszörményi Gyula, “Gyula bátyó” 2022 nyarán elment. Azonban a sorozat 7. részét, a több szempontból is különleges, de ízig-vérig Ambrózy-kötetet, A hullaházi skandalumot még befejezte, és a regény 2022 őszén meg is jelent a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában. Gyula bátyó elment, de hatalmas életműve itt maradt velünk.
Különös érzés volt kézbe venni A hullaházi skandalumot, Böszörményi Gyula utolsó,befejezett kötetét. Különös, fájdalmas és mégis felemelő érzés, mint egy régi, kedves ismerőssel még egyszer, utoljára, találkozni, önfeledten újra együtt nevetni, aztán a végén könnyes búcsút venni.
A hullaházi skandalum ízig-vérig igazi Ambrózy-kötet, szervese illeszkedik a sorozat többi részéhez, újra találkozunk a régi kedves szereplőkkel, és időrendben is követi az előző köteteket. Azonban mégis különleges, és nem csak azért, mert ez a sorozat legutolsó része, hanem mivel a regény cselekményét egyedi módon, Böszörményi Gyula 2021-ben meghirdetett regényötlet pályázatának nyertes munkája, Kinczer Kitti pályamunkája adta.
A hullaházi skandalumban először nyomoz együtt Ambrózy báró és Mili házaspárként. Az ifjú pár éppen csak elkezdte közös életét a svábhegyi Ambrózy-villában – aminek zökkenőmentes összehangolása nem megy éppen könnyen – amikor pályafutásuk egyik legvéresebb és legrejtélyesebb ügyébe csöppenek. Először a törvényszéki bonctani intézetből lopják el az egyik holtest, egy fiatal öngyilkos nő fejét. A furcsa esetet még több követi, egyre-másra derülnek ki öngyilkos esetek, ahol valaki vagy valakik eltüntetették a szerencsétlen áldozatok fejét. Az ügy érthetetlen, az elkövető személye mellett az okokat is sűrű homály fedi. Milinek és a bárónak komolyan feladja a leckét ez a furcsa és rejtélyes ügy.
A regény krimi szála precízen felépített, a nyomozás tele van fordulattal és újabbnál újabb meglepetéssel. A gyilkos kilétére és az okokra egészen az utolsó fejezetig nem derül fény, így még a lezárás is tartogat meglepetéseket. A cselekmény végig izgalmas marad, az olvasó figyelme egy pillanatig nem lankadhat, hiszen minden egyes fejezet újabb fordulatot és rejtélyt tartogat. Ráadásul ebben a kötetben Mili mellett egy-egy fejezetre az áldozatok szemszögébe is betekinthetünk, így amellett, hogy jobban megismerjük az ügyüket, az öngyilkosságuk okait, érzelmileg is jobban bevonódunk, a haláluk pedig nem pusztán tényadat többé, hanem megrázó esemény.
Míg az előző kötetekben – A Barnum-rejtélyben és a Sze’rusz világban – Ambrózy báró alakja teljesen háttérbe szorult, addig itt újra teljes életnagyságában áll előttünk, és a maga morcos, mégis zseniális módján brillírozik. Mili és a báró kettősének párbeszédeiben még mindig megvan az a finom elektromosság, az a kis plusz feszültség, ami az első Ambrózy-köteteket olyan izgalmassá és élvezetessé tette, pedig sok köteten át, pláne egy beérett szerelem után egy ilyen fajta sziporkázást fenntartani igazi kihívás. Böszörményi Gyulának mégis sikerült, Mili és a báró párosa még mindig élettel teli, friss és rendkívül szórakoztató.
Újra találkozhatunk a régi kedves szereplőkkel is, itt van Márika, Isti, Herrdoktor, és a kedvenc újságírónk, Tarján Vili is. Habár ebben a kötetben ők kicsit háttérbe szorulnak, inkább csak egy-egy villanásra tűnnek fel, hogy az olvasók viszontláthassák kedvenceiket, a fókusz most a fura gyilkossági ügy áldozatain van. Ráadásul a regényben szereplő öngyilkossági ügyek áldozatait Böszörményi Gyula valós személyekről mintázta, akik valóban öngyilkosságot követtek el, és esetüket a korabeli sajtó is megírta. A sorozatban már megszokott módon a valós személyekről, és a hozzájuk fellelhető forrásról a lábjegyzetekben olvashatunk.
Összességében A hullaházi skandalum méltó lezárása az Ambrózy-sorozatnak. Ugyanazt a körömrágós izgalmat élhetjük át vele, mint a legelső kötetekben, és végre házasfelekként is szurkolhatunk a kedvenc párosunknak, miközben láthatjuk, hogyan boldogulnak közösen a mindennapokban. Humorban és csattanós sziporkákban sincs hiány, így széles mosollyal az arcunkon búcsúzhatunk Ambrózyéktól és írójuktól, az életművével mégis örökre velünk maradó Böszörményi Gyulától.