Bessenyei Gábor legújabb kötete, A Hang elsősorban a kiskamaszokat szólítja meg, azonban az ifjúsági horror borzongató, izgalmas történetével az idősebb olvasók számára is érdekes lehet. A kötet a Könyvmolyképző Kiadó Kaméleon Könyvek sorozatában jelent meg 2022-ben. A borítót Nagy Gergely tervezte.
Mivel Bessenyei Gábor könyvei eddig nagyon tetszettek, így örömmel vettem kézbe a legújabb kötetét is. Habár tartottam tőle, hogy a middle grade (kiskamasz) korosztálynak szóló regény talán untatni fog, de szerencsére pont az ellenkezője történt, a borzongató, enyhén horrorisztikus kötetet nagyon izgalmasnak találtam, hangulatában kicsit Katherine Arden Apró terek kötetére emlékeztetett, és végig lekötött. Ráadásul a borítót Nagy Gergely tervezte, akinek az illusztrációi mindig varázslatosak.
A Hang története szerint Hugónak a nagymamájánál kell töltenie a nyári szünetet vidéken, aminek a fiú egyáltalán nem örül. Arra számít, hogy unatkozni fog, azonban már az első éjszakáján úgy érzi, nincs egyedül. Egy sötét, borzongató hang szólítja meg, majd mindenhová követi, és akar tőle valamit. Hugó a nagyi padlásán egy kísértetlányra, Liljára akad, akivel összefognak a titokzatos Hang ellen, hogy megállítsák.
A történet izgalmakkal, fordulatokkal teli, egy pillanatra sem hagyja unatkozni az olvasót. A horror címkének megfelelően az atmoszféra is sokszor sötét, borzongató, és természetesen a zsáner kötelező toposzai is megjelennek, mint a sötét padlás, ijesztő pince, kísértet, árnyak és még temetői sírásó jelenet is van. Azonban ezeknek az elemeknek a „rémisztősége” nem éri el a felnőtt horrorok szintjét, megmarad egy borzongató tiniregénynek. Ráadásul az alapvetően ijesztőnek szánt horrorklisék valamilyen szinten megújulnak, és új értelmet nyernek. A sötét padlás menedékké válik, a kísértet pozitív szereplővé – bár az utóbbi Casper, a barátságos szellem óta nem újdonság, de sokkal ritkább, mint a negatív szerepeltetés.
A kötet másik erőssége a mitológiai elemek felhasználása. Nagyon örültem, hogy a magyar mondai, mesei elemek is megjelennek, mint a keresztút, a váltott gyermek stb. A magyar elemek pedig keverednek az angolszász hagyományokkal, és a tündérek itt bizony nem jóságos csodalények, hanem csavaros eszű, az embereket becsapni kész teremtmények, akikkel érdemes vigyázni.
A regény szereplői nagyon szerethető karakterek. Hugó bár tipikus, unatkozó kiskamaszként kerül elénk a kötet elején, nagyon szép jellemfejlődésen megy keresztül. Lilja karaktere rendkívül bájos, sokszor mosolyogtatóan gyermeki, máskor viszont felnőtteket megszégyenítően bátor és önfeláldozó. A kedvenc karakterem mégis Johanna baba, aki névrokonával ellentétben nem szent. Ő a regény egyik igazi humorforrása, nagyon szerettem a nevével és karakterével való szójátékokat. Ráadásul az ijesztőbb részek után ez a humor igazán üdítően hat.
Az izgalmas, borzongató cselekmény mellett azonban a regény olyan fontos társadalmi és lelki problémákat is felvet, ami a gyerekeket, kamaszokat is mélyen érintik. Ilyen a válás, a család szétesésének, vagy ennek a rémképének a gondja, a nagyszülők és unokák eltávolodásának társadalmi problémája, elmagányosodás, város-falu ellentéte, vagy egy gyermek elvesztésének tragédiája.
Összességében Bessenyei Gábor legújabb regénye is remekül sikerült. A Hang egy igazán izgalmas, az olvasót az utolsó oldalig lekötni képes kalandos fantasy, ami habár valóban borzongató, de még 12 éven felülieknek valóban bátran ajánlható. Ráadásul fontos témákat jár körül, ami napjaink kamaszait igen gyakran érinti, a feszültséget pedig gyakran oldja igazán üdítő humorral. Habár a történet lezárt, kerek egész, én még szívesen olvasnék egy folytatást.