Dorka, Apa, Zsófi, Apa, Fiú, Apa, Dorka… Hangok, szólamok, képek váltakoznak Kiss Tibor Noé Beláthatatlan táj című új könyvében.
Lovak kergetőznek körbe, körbe. „Senki sem tudja, ki az üldöző, és ki az üldözött.” Egy gyönyörű – emlék-, álom-, szürreális – kép a könyv első lapjain. Az autóbalesetet szenvedett, kómában fekvő, 28 éves Dorka fejében felvillanó képek ezek. Második megszólaló a lány 53 éves, történelemtanár apja, majd egy testvérpár monológjai következnek. A regény e négy szereplő, váltakozó szólamaiból épül fel. Négy hang, mindegyik a saját érzéseit, gondolatait mondja el, nincs köztük párbeszéd. A baleset gyökeresen megváltoztatta az életüket, és különös módon kapcsolta össze őket. Fokozatosan derül fény ezekre a kapcsolatokra a történet során.
Dorka apja, Hulahopp, – csak a lányától kapott becenevét ismerjük meg – hol a kórházban ül lánya betegágyánál, hol a baleset körülményeit próbálja kideríteni. Eközben találkozik az autópálya mellett, a baleset helyszínéhez közel élő 26 éves Zsófival és bizarr kapcsolat alakul ki közöttük. Zsófi az öccsével él, – nevét szintén nem tudjuk meg – anyukájuk meghalt, apjuk elhagyta őket. A lány próbálja betölteni az anya szerepét, nem sok sikerrel, a fiú kallódó, füvező, balhés kamaszok közé keveredik.
A szeretethiányos szereplők emberi kapcsolatai kudarcot vallottak. Az apa a baleset kapcsán jön rá, mennyire nem ismeri lányát, mennyire nem tud róla semmit. Bűntudata van. Gyötri a kérdés, hogy mit csinált rosszul. Zsófi és öccse egy lakásban élnek, mérhetetlen távolságban egymástól. Nem tudnak beszélgetni, nem értik egymást, nincs közös nyelvük. Zsófi fél az emberek közé menni. A korán elvesztett édesanya, a szegény, kiszolgáltatott, reménytelen lét lelkileg megnyomorította. A fiú ugyanezen okból kerül rossz társaságba, a társadalom perifériáján élő, kiüresedett fiatalok közé, ahol a semmittevés, a bandázás egyenesen vezet a droghasználathoz, a bűnözéshez. Ebben az értékhiányos környezetben azonban mégis rádöbben, hogy ő rossz, és változni akar.
Minden szereplőnek egyéni hangja van, leginkább szembetűnő a fiú által használt szleng. A szerző hitelesen ábrázolja a fiú viselkedését, környezetét. Jól ismeri ezeket a kamaszokat, hiszen korábban hasonló élethelyzetben lévő fiatalok között dolgozott futballedzőként. Dorka megszólalásai formailag is elkülönülnek a többi hangtól, a szabad vers, a líra, a szürreális képek kézzelfoghatóbbá teszik – ha egyáltalán lehet – a kómás létállapotot.
A regényben meghatározó szerep jut a különböző hangoknak, a zenéknek, a zajoknak. A rengeteg hangutánzó szó felvonultatásával teszi érzékletessé a szerző a bennünket körülvevő hangáradatot. Kiváló, ahogy ez a játék a legkülönfélébb hangokkal végig cseng-bong az egész könyvön. „Valami berreg, valami pittyeg, valami serceg.” Nagyon szép az az ellentét, hogy Zsófi a zajszennyezettség elől az erdőbe menekül, miközben a Dorkához beszűrődő zajok, az ő számára az életet jelentik. A szerző fontosnak tartja a képeket, a képi megjelenítéseket is, legyenek azok álomképek vagy fotók, és nyilván nem véletlen, hogy Zsófi szeret fényképezni, ahogy a szerző is. A könyv borítóján is az ő fotója látható. A hangokkal való játékon kívül az oldalak alján szürkével szedett szövegfoszlányok – melyek egyszerre erősítik és finomítják, árnyalják, ezáltal elemelik a művet – voltak rám nagy hatással.
A szürreális elemekkel teletűzdelt regény a legmélyebb valóságot mutatja meg, ahogy a szerző egy interjúban ki is nyilvánította ezt a szándékát: „Szürreális, de az olvasó mégis érezze, hogy benne tocsogunk abban a valóságban, amelyben élünk.” A mindvégig izgalmas, titokzatos regény – mindenki nyomoz a másik után, az apa a baleset körülményeit és lányát szeretné jobban megismerni, Zsófi, öccse viselt dolgait kutatja, a fiú, nővére kapcsolatait szeretné felderíteni – kőkemény társadalomkritika.
A hangok és a képek érzékeny ötvözetéből Kiss Tibor Noé fájdalmasan szép regényt írt rólunk, a bennünk és körülöttünk lévő beláthatatlan tájról.
Kiss Tibor Noé: Beláthatatlan táj Magvető Kiadó, Budapest, 2020.
3 thoughts on “Beláthatatlan táj”