…Sir Reginald Hargreeves kalapjára, hogy stilszerűen átírjam kissé a Kossuth-nótát. A Gerard Way és Gabriel Bá által készített Az esernyő akadémia (The Umbrella Academy – eredeti cím) 3. kötete jelent meg a Vad Virágok Könyvműhely gondozásában. A bevezető utáni részekben lesz szó az első két kötetről is, így aki még egyik részt sem olvasta annak szeretném jelezni, hogy jelentős mennyiségű SPOILERt tartalmaz a cikk!
A Feledés hotel alcímet vieslő mű a készítők által már megszokott módon nem ott veszi fel a fonalat, ahol az előző rész (Dallas) végén elbúcsúztunk főhőseinktől. Azért, hogy bekapcsoljam Kránitz kolléga cikkét, amikor kölcsön adta az első részt nálam nem a bizalmatlanság jelentkezett hanem a fejemben egy hang, hogy „Mi ez a sz… képregénynek hívott valami?” ez a hang aztán 20-30 oldal után eltűnt és helyette megjelent egy másik, amelyik azt mondta: ezt ma végig fogod olvasni (úgy is lett). A 3. kötet messzemenően hű az elődjei által teremtett káosz és érthetetlenség légkörének megteremtéséhez, mivel a kötet 3/4-ig a külön történetszálakon futó cselekményeket nem igazán tudjuk összekötni. A történet jelentős számú fordulatot és töménytelen akciót illetve kusza a fő történethez nem kapcsolódó mellékszálat tartalmaz.
Az előző kötet ott ért véget, hogy a társaság szétszéledet, miután elérték, hogy a Kenndy elnök ellen elkövetett merénylet sikerrel járjon. Ezáltal megakadályozva, hogy a világ elpusztoljon egy nukleáris katasztrófában. A Feledés hotel, szintén egy múltidézéssel indít, amiből annyit tudunk meg, hogy Hargreevs egy hotelbe, amelynek helye ismeretlen száműz valakit, aki feltehetően gonosztevő. A jelenbe ugorva bekapcsolódunk a csapat életébe. 5ös szokásához híven, szolgáltatásként árulja képességeit (most épp ipari kémkedik kicsit). Alison próbálja helyrehozni kapcsolatát lánya apjával, illetve Ványa felépülését támogatja. Klaus egy motoros bandához szegődve pénzt csal ki gazdag emberekből (5öshoz hasonlóan a képességeit használva). Diego és Luther pedig Japánban keresnek nyomokat, amely segíthet megérteni számukra, hogy ki is volt az „apjuk” valójában. Felmerülhet a kérdés, hogy mégis ezek a szálak, hogy kapcsolódnak össze a címben is említett hotellel. Elárulom, hogy egészen az 5. fejezetig sehogy, ám a szerzőktől megszokott módon az ős káoszból a történet végén egy kerek egész születik és nagyjából minden értelmet nyer. Persze nem lenne Az esernyő akadémia az ami, ha a vége nem egy hatalmas csavarral érne véget. Úgyhogy tűkön ülve várom a 4. kötet érkezését.
A Feledés hotel is magán hordozza azokat a jegyeket, amik miatt már az előző köteteket sem tudtam letenni. A kareketerek ábrázolása, azok elnagyoltsága, groteszksága tökéletesen illik a Way által teremtett világba. Egyáltalán nem zavaró sőt szerintem az élvezhetőséget növeli, hogy már anatómiailag sem egységesek illetve helyesek a megjelenő emberek / lények. A párbeszédek egyre kifinomultabbak és a karakterek egyre kevésbé vágnak egymás szavába (az első részben elég sok párbeszéd félbeszakadt a karakterek közbevágása miatt), de az alkotók továbbra is a képi megvalósítással próbálnak történetet mesélni. Így sokszor oldalakon keresztül alig történik párbeszéd. A rikító és élnénk színek használata olyan hangulatot teremet, mintha az ember egy neonfényes ablak nélküli folyosón sétálna végig, ahol minden csőnek más-más színe van. Azonban abban az univerzumban, ahol a történet játszódik ezek a színek sokkal jobban illenek, mint egy realisztikusabb színezés. A karakterekkel kapcsolatban kiemelendő még, hogy szakít a szuperhős eposzok (pl.:Batman, Superman, Thor, …) által teremtett imidzzsel, hogy a jók mindig jók és nincsenek gyengeségeik. Az akadémia minden tagja rendelkezik a hétköznapi emberekre jellemző esendőséggel és annak ellenére, hogy alapvetően az emberiség megmentésének és az ártatlanok védelmének fontos szerep jut az életükben, a saját életüket is szeretnék élni úgy, ahogy azt ők akarják. Összességében nem sok esélyük lenne, hogy felvételt nyerjenek az Igazság Ligájába.
(Személyes megjegyzés, hogy mindegyikük kaphatna egy külön évadot, mint páciens a Terápia című sorozatban).