November 12-én remek filmekkel és elgondolkodtató történetekkel várja a művészmozik és az európai filmek rajongóit az Európai Art Mozi Nap, amelyet a kontinens több száz mozijában, köztük 29 magyarországi art moziban rendeznek meg. A hazai válogatásban a legnevesebb fesztiválok – Cannes, Berlin, Velence – díjnyertes alkotásai szerepelnek, és négy új magyar film is bemutatkozik.
„Európa újra mozizni megy!” – Nyolcadik alkalommal rendezik meg az egyik legnagyobb összeurópai filmünnepet, amelyet 38 ország több száz art mozijában tartanak egy időben, november 12-én, vasárnap. Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas hálózat kezdeményezésére elindított nemzetközi esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az európai filmművészet sokszínűségére és a művészmozik, mint kulturális és közösségi terek fontosságára. A határokon átívelő vetítéssorozathoz hagyományosan a magyar art mozik is csatlakoznak, országszerte 29 helyszínen, több mint száz vetítést tartanak az esemény égisze alatt.
A résztvevő filmszínházak – 8 budapesti és 21 vidéki art mozi – ezen napon egyedi filmkínálattal, fesztiváldíjas európai koprodukciókkal és új hazai alkotásokkal várják a közönséget, lehetőséget nyújtva a nézőknek, hogy az Európai Art Mozi Nap vetítésein akár hetekkel vagy hónapokkal az országos premier előtt láthassák a kiválasztott alkotásokat. A hazai art film forgalmazók együttműködésének köszönhetően az idei, kivételesen változatos filmkínálatban a Cannes-i Arany Pálmát elnyert alkotástól a Berlinben, Velencében díjazott drámákon, spanyol fekete komédián és ír-angol szívmelengető vígjátékon át a norvég animációs kalandfilmig izgalmas új európai filmek szerepelnek, és négy új magyar film is bemutatkozik.
Premier előtt látható lesz az Éger, az író-rendező Nagy Borús Levente első játékfilmje Kálid Artúr, Kovács Tamás, Nagy Zsolt, Péterfy Bori főszereplésével, Víg Mihály zenéjével. A bűnügyi dráma két férfi – egykori legjobb barátok, majd esküdt ellenségek – évtizedeken átívelő közös történetét dolgozza fel. Műsorra kerül Prikler Mátyás szlovák-magyar-cseh koprodukcióban készült, a politikai thriller és oknyomozó krimi műfaji elemeivel vegyített filmdrámája, a Hatalom, amely Hajdu Szabolcs főszereplésével egy aggasztó metaforikus történetet mutat be a hatalom és a tehetetlenség természetéről a mai társadalomban.
Beszélgetéssel kísért vetítéseken látható a Nem halok meg, Dér Asia (Anyáim története) bensőséges hangulatú dokumentumfilmje, amely a súlyos betegséggel diagnosztizált kortárs műgyűjtő és galériatulajdonos, Einspach Gábor történetét követi nyomon, egy különleges személyiség szellemi és fizikai vívódásainak legmélyére ásva. Több budapesti helyszínen premier előtt műsorra kerül a Magasmentés, amely egyszerre egy akciókkal teli hőstörténet egy magasmentő specialista tűzoltó apa és elhidegült, ellenségessé vált fia kapcsolatáról és egy görbe tükröt mutató látlelet egy reményvesztett városról. Rendezője Fésős András, akinek Az eltűnt mozi című vizsgafilmjét 1993-ban Diák Oscar-díjra jelölte az Amerikai Filmakadémia.
A filmkínálatban megtalálható díjnyertes európai filmek sorát a Cannes-i Arany Pálmával elismert Egy zuhanás anatómiája nyitja. Justine Triet lélektani krimi-dráma-thrillere már-már hitchcocki hagyományokat követve tárja fel egy váratlan halálesetet körülményeit, amelyről nem egyértelmű, hogy baleset, öngyilkosság vagy gyilkosság következménye. A program keretében premier előtt látható lesz Németország hivatalos Oscar-nevezettje, A tanári szoba. A történet főhőse egy multikulturális közegben dolgozó, fiatal és elhivatott tanárnő, aki elveihez hűen védelmébe vesz egy lopással meggyanúsított diákot. Ezzel azonban sokkal nagyobb terhet vállal, mint azt elsőre sejtené: az egymással szemben álló tanulók, feldühödött szülők és tanárok eszkalálódó konfliktusában akár az állását is elveszítheti.
Az Európai Art Mozi Nap programja keretében debütál a vásznakon a brit mozitörténet élő legendája, a kétszeres Arany Pálma-díjas Ken Loach utolsó filmje: a The Old Oak – A mi kocsmánk, aki ezzel az angol-francia-belga koprodukcióban készült alkotással zárja fél évszázados pályafutását. A skandináv filmek rajongóinak igazi csemege az abszurd északi humor nagymestere, Aki Kaurismäki új filmje, a Hulló levelek, amely két magányos ember véletlen találkozásának és esetlen közeledésének történetét meséli el. A Cannes-ben a zsűri nagydíját elnyert, szelíd tragikomédiával a rendező Bresson, Ozu és Chaplin előtt tiszteleg. Olyan dolgokról mesél, amelyek egy szebb jövő felé vezethetik az emberiséget: szeretetről, szolidaritásról, reményről, a másik ember és a természet iránti tiszteletről.
A filmkínálat könnyedebb, szórakoztató vonalát egy jellegzetes fekete humorú spanyol komédia, a Drága Nagyi! és egy szívmelengető ír-angol vígjáték, A csodák útja erősíti. A Drága Nagyi! csalódott főhőse egy új élet reményében Baszkföldről Argentínába vándorol ki, távoli rokonokhoz. A motiválónak szánt környezetváltás helyett azonban egy baszkföldről elszármazottak által lakott, isten háta mögötti kisvárosban találja magát, amelynek közössége meglehetősen sajátságosan viszonyul az egykori anyaföldhöz. Igazi életigenlő történet a Kathy Bates, Maggie Smith, Laura Linney és Stephen Rea főszereplésével érkező ír-angol vígjáték, A csodák útja. Az 1960-as évek dublini külvárosából induló történet főhőseinek egyetlen álma van: megízlelni a szabadságot, és kiszabadulni a fásult mindennapok börtönéből. Amikor pimasz és lázadó papjuk jóindulatú beavatkozásával a négy barátnő Lourdes szent városába tartó utazást nyer a helyi tombolaesten, váratlan események sora veszi kezdetét, amely mindnyájuk életét megváltoztatja.
A kínálat része hagyományosan egy fiatalabb korosztálynak szóló, családi film is. Idén ezt a norvég animációs kalandfilm, a Titina – A négylábú felfedező testesíti meg, amelynek különleges hazai vonatkozása, hogy részben Magyarországon készült, a Kecskeméti Animációs Filmstúdióban. A történet főhőse egy kiskutya, akinek gazdáját, az olasz léghajómérnököt egy napon megkeresi Roald Amundsen felfedező, hogy tervezzen neki egy léghajót, amivel belevághat az Északi-sark meghódítására…a többi már (kitalált) történelem.
A hazai programsorozat az Art-Mozi Egyesület szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.
forrás: sajtóanyag