Megfelelni az elvárásoknak, beszív a világháló, a párkapcsolatok buktatói, munka gyerek mellett. Női sorsok a 21. században.
Miről ír az ember? Arról, amit lát, amiben él. Lehet ez közvetlen mikro- vagy a makro környezet, de minden írásban benne van az író maga, az, hogy mit érzékel, abból, ami körülveszi, mi, hogyan hat rá. Miről ír egy író, ha történetesen kisgyermekes anyuka? Valami olyasmiről, mint Mán-Várhegyi Réka: Vázlat valami máshoz című könyvében.
A regény négy nő életébe enged bepillantást. A tetszőlegesen kiragadott rövid életszakaszokban láthatjuk, milyen gyerekkori traumákat hordoznak, hogy hatott rájuk a világjárvány, milyen jól, rosszul használják az internet adta lehetőségeket, hogy próbálnak íróként és családanyaként megfelelni, hogy mire vágynak egy párkapcsolatban, milyen a házasságuk. Tökéletes korkép mai világunkról.
A negyvenéves, elvált Magdinak hisztériás rohamai vannak, melyeket kénytelen elszenvedni hétéves kisfia és hetvenkétéves anyukája is. Terápiára jár, így próbál segíteni rossz pszichikai állapotán. Alacsony keresete miatt csak egy alapítványon keresztül kiutalt szakemberre számíthat. Iván mellett azonban a mentálhigiénés Ágival is megbeszéli problémáit. Mindkét terapeuta örömmel reagál a hírre, hogy egy új párkapcsolata van, egyik kollégájával. Azt nem tudjuk meg, hogy ez a kapcsolat mennyire lesz boldog és tartós. Ennek eldöntését ránk bízza a szerző.
Ági influenszer, tizezer követővel. Nővére, Panni szerint „fanyar humorú, csípős nyelvű, önironikus perszóna.” Önleleplező posztjaiban vállalja a saját testét. Elutasítja a „fogyasztásalapú, kozmetikázott szépségeszményt.” Úgy ír a divatról, és a szépségápolásról, hogy szembe megy az uralkodó szépségideállal. Kamaszlánya, Irén felelőssé teszi anyját, miszerint ő is beáll a sorba, ő is ezt a felületes társadalmat erősíti posztjaival, mert mint mondja: „Arra vagyunk kondicionálva, hogy elkapcsoljunk, ellapozzunk, új izgalmakat keressünk.” És sújt bennünket a „pszeudoproblémák miatti depresszió.” Valós problémák hiányában is rosszul érezzük magunkat, ha nem vagyunk jelen a térben, és nem vagyunk naprakészek. Hiába próbál az anyja a trendekkel szembe menni, azzal, hogy rendszeresen megjelennek a posztjai, mégiscsak ezt a világot erősíti.
Ági a világjárvány idején, a karantén hónapjai után, egy margitszigeti piknik kapcsán döbben rá, hogy minden ugyanúgy folytatódik, mint előtte. Pedig azt jósolták mindenféle szakemberek, magánemberek, bárki, aki megszólalt ezzel kapcsolatban, hogy ez után már semmi nem lesz olyan, mint előtte volt, hogy mindenre jobban fogunk figyelni, egymásra, a Földre. A nagy francot! Minden ugyanúgy megy tovább, gyarlók vagyunk, és soha semmiből nem képes tanulni az ember, mindent ugyanúgy csinál tovább, addig, amíg bele nem döglik. A fejezet egy gyönyörű jelenettel zárul a 21. századi értelmiségi nő magányáról.
A tizennégy mélyponton túllévő Györgyi életébe egy ájult állapotában átélt álmán keresztül láthatunk bele. Megtudhatjuk belőle, hogy milyen a házassága diplomata férjével, és hogy mire vágyik igazán. A mélypontokról mindig azt gondolja az ember, hogy nincs lejjebb, aztán rendre kiderül, hogy sajnos van, mivel nem merünk szembenézni a problémáinkkal, ahogy Györgyi sem.
Anikó kisgyermekes író, aki már hosszú ideje dolgozik egy regényen. Szoptatás közben szokott a könyvén gondolkodni, és amikor a gyermek alszik, akkor tud egy keveset írni. Az utóbbi időben a spájzba menekül, nem a legideálisabb hely ez az írásra, de úgy véli, csak itt tud egyedül lenni, ám kislánya itt is rá lel. Nehezen találja meg könyve témáját, úgy érzi, csakis arról tud írni, „ami hétköznapjain eluralkodik.” Főhőse természetesen egy kisgyermek mellett dolgozó anyuka. Elégedetlen magával, szerinte ezek a körülmények nem alkalmasak az írásra, és végső soron az sem tetszik neki, hogy regénye összefolyik saját életével.
Mán-Várhegyi Réka ezen a négy történten keresztül, keserű iróniával mutatja meg a 21. századi nők életét. Mélyen együttérez szereplőivel, és gondolkozásra késztet bennünket. Talán, lehetne máshogy is.
Mán-Várhegyié Réka: Vázlat valami máshoz Magvető, Budapest, 2022.