Jennifer Lynn Armentrout a kortárs romantikus és fantasztikus (felnőtt és ifjúsági) irodalom népszerű szerzője, számos műve felkerült a The New York Times bestseller-listájára. Első high fantasy sorozata, a Vér és hamu is óriási népszerűségre tett szert, és idén tavasszal a sorozat első kötete, a From Blood and Ash – Vérből és hamuból végre magyarul is megjelent Rácz Kata fordításában a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában.
High fantasyt írni, „világokat teremteni” nem könnyű feladat. Az írónak egy teljesen új, mágikus világot kell kitalálnia különféle lényekkel, azok eredettörténetével és persze a világban működő mágia szabályrendszerével együtt. Óriási feladat, amiben nagyon sok írónak beletört már a bicskája. Mivel tudtam, hogy a Vérből és hamuból Jennifer L. Armentrout első ilyen próbálkozása, kíváncsi voltam, hogyan sikerül megvalósítania.
A Vérből és hamuból habár valóban megfelel a high fantasy elvárásainak, azonban a hangsúly mégsem az általa teremtett világon van, hanem a karaktereken és a közöttük létrejövő érzelmi dinamikán. Ez természetesen nem véletlen, hiszen az írónő olvasói elsősorban a fiatal felnőttek, s közülük is leginkább a női olvasók, akik számára fontosak a jól kidolgozott karakterek és az érzelmi szálak. Így a kötetet én inkább romantikus fantasynak nevezném, mintsem high fantasynak. Természetesen ettől függetlenül a címke nem helytelen, hiszen Armentrout valóban felépít egy egész mágikus világot, és megteremti annak saját mítoszait.
A Vérből és hamuból egy olyan világban játszódik, ahol az uralkodó réteget, a Felemelkedetteket, szinte istenként tiszteli az egyszerű nép. A vallásuk tele van titokzatos misztériummal, tabuval, amelyekről csupán homályos legendákat ismernek azok, akik nem kerülnek be a Felemelkedettek szűk körébe. A történet főhőse Poppy, akit az istenek kiválasztottak, ő a Szűz, aki teljes elszigeteltségben kell éljen, nem érinthetik, nem láthatják az arcát, egyetlen célja, hogy az istenek méltónak találják a kiválasztottságra a Felemelkedésekor. Poppy azonban vágyik a normális életre, tapasztalatokat, élményeket szeretne, mielőtt a Felemelkedéssel együtt örökre le kell mondania mindenről. Ráadásul kétségek gyötrik, tudni szeretné mi vár rá, azonban a tudást elzárják előle. Közben a királyságot iszonytató rémek, és egy elátkozott királyság utolsó hívei fenyegetik, egyik célpontjuk pedig maga a Szűz, azaz Poppy lesz.
A regény főhőse Poppy, azaz Penellaphe. Ő a királyság vallásának Kiválasztottja, a Szűz, akinek az alkalmasságán múlik az egész királyság sorsa. A történéseket végig az ő szemszögén keresztül látjuk, ami kifejezetten korlátolt nézőpont, hiszen Poppy-tól szinte minden információt visszatartanak mind a vallásra, mind a királyságra, mind a saját sorsára nézve. Azonban a többi erős női főhőshöz hasonlóan nem hajlandó a teljes önfeladásra és megadásra, kíváncsi, cselekvő hős, aki először csak megpróbál lavírozni a világa szabályai között, majd teljesen a saját kezébe veszi sorsának irányítását. Poppy-nak ahhoz, hogy a saját sorsát irányíthassa, meg kell ismernie a királysága vallását, fel kell fedeznie azokat az információkat, amelyeket elzárnak előle. Így az olvasó Poppy-val együtt fedezi fel ezt a különleges és furcsa világot. Az információkat a történet lassan fokozatosan adagolja, rengeteg a rejtély, a bizonytalanság, ami fokozza az izgalmat és a várakozást. A történet tulajdonképpen egy kirakósra hasonlít, aminek az elemeit Poppy-val közösen rakhatja össze az olvasó. A világ felfedezésével és az információk gyűjtésével együtt Poppy is változik, ahogy egyre jobban kitágul a látótere, úgy fejlődik a jelleme is. A történet kibontakozása szépen együtt halad a karakterfejlődésével.
A regény egyik fontos karaktere Hawke Flynn, a titokzatos, jóképű őr, aki hamarosan Poppy testőrévé lép elő. Armentrout nagyon szépen felépíti a köztük lévő érzelmi dinamikát, feszültséget, ami az erős vonzalom és a vallási szabályok tiltása között feszül. Hawke ráadásul kifejezetten összetett jellem,tele titkokkal, pozitív és negatív tulajdonságok bonyolult elegyével. Hawke Poppy-hoz hasonlóan tipikus szabályszegő, fontos szerepe van abban, hogy Poppy megismerje saját népének vallását és a királyság titkait. Hawke azonban nem gáncstalan lovag, nagyon is a saját érdekei vezérlik a tetteit, és ettől válik valódi háromdimenziós, hús-vér karakterré.
A Vérből és hamuból világának felfedezése izgalmas, habár ez az izgalom inkább a Poppy karakteréhez kötődik, az ő életére való kihatása teremtik meg a valódi feszültséget. Ugyanis az Armentrout által teremtett világ nem igazán egyedi, a fantasztikumban jól ismert lényekkel (élőhalottak, vámpírok, farkasemberek stb.) benépesített. Az általa kidolgozott vallási rendszer is ismert forrásokból merít, leginkább az antik görög mítoszok hatását lehet rajta érezni. Emellett az elsősorban vallási szektákra jellemző függésben tartást, megfélemlítést, kihasználást is remekül bemutatja. Azonban az ismert, már-már klisének számító elemeket remekül vegyíti, koherens, egyedinek ható világot épít belőle.
Annak ellenére, hogy a történet nem cselekmény-, hanem inkább karakterközpontú, emellett pedig a világot igyekszik bemutatni, a történetvezetés lendületes, a fokozatos információadagolásnak köszönhetően sok a rejtély és a váratlan fordulat, ez pedig fokozza az izgalmat és a várakozást olvasás közben.
Összességében a Vérből és hamuból kifejezetten izgalmas, lebilincselő regény, amely már az első oldalaitól megfogja az olvasót, és bár nem hagyományos high fantasy, mégis egészen eredetinek ható világot épít, melynek fontos eleme a vallás és annak árnyoldalai. Elsősorban a karakterközpontú, romantikus fantasy regényeket kedvelőknek ajánlom.