Leigh Bardugo, az Árnyék és csont és a Grisaverzum további köteteinek írónője nemrég új fantasy sorozattal jelentkezett. Az Alex Stern első része, a Ninth House – A kilencedik ház magyarul 2021 végén jelent meg Seres József fordításában a Könyvmolyképző Kiadónál. Leigh Bardugo új regénye sötétebb, titokzatosabb, hátborzongatóbb, mint a grisák világa volt, viszont legalább olyan izgalmas.
Mivel Leigh Bardugo Grisaverzumát nagyon szerettem, ezért kíváncsian vártam az új kötetét. Leginkább az foglalkoztatott, vajon az új regény megüti-e az előzőek színvonalát, mennyiben lesz más, mint az eddig megszokott Bardugo-regények? Szerencsére egyáltalán nem kellett csalódnom, a Ninth House lenyűgöző kötet, és úgy érzem, az írónő minden eddigi munkáját felülmúlja.
A Ninth House más, nagyon más, mint a Grisa-trilógia vagy a Hat varjú duológia, így aki hasonló kötetet vár, akkor bizonyosan csalódni fog. A regény eleve felnőtt korosztálynak szól, nem YA (young adult) , ráadásul urban fantasy, ami egy alternatív valóságban játszódik. Egy sötét, hátborzongató alternatív jelentben, amiben a leghátborzongatóbb mégis a valóságos része.
A regény főhőse Galaxy „Alex” Stern, aki Yale Egyetem elsőévese. Alex azonban nagyon nem illik a Yale hagyományosan elit, jó családból származó, kitűnő bizonyítvánnyal rendelkező diákjai közé. Alexet hippi anyja nevelte fel Los Angelesben, a középiskolát sem fejezte be, drogdílerek között élt, húszévesen pedig egy rejtélyes gyilkossági ügy egyetlen túlélője lett. A kórházi ágyán kínálják fel neki a második esélyt, a felvételt a világ egyik legrangosabb egyetemére különleges képessége miatt. Cserébe jótevői megbízásából a Yale titkos társaságainak okkult tevékenységét kell felügyelnie.
A Ninth House alapvetőn egy dark academia stílusú történet, de sokkal több is annál. Persze itt is megvan a baljós, dekadens hangulat sötét varázslatokkal és rejtélyes gyilkosságokkal, de a regény emellett maró szatíra és erős társadalomkritika is. Tökéletesen ötvözi az urban fantasyt, a gótikus rémregényeket a varázslóiskolás történetekkel és a noir krimikkel. Ráadásul a történet összetett, a cselekményvezetés bravúros, tele váratlan fordulatokkal és csavarokkal, ráadásul folyamatosan ugrálunk az idősíkokban és a nézőpontokban. A rengeteg információ, az idősíkbeli és nézőpontbeli váltások pedig az olvasótól megkövetelik a folyamatos figyelmet, koncentrációt.
A történet főhőse Alex Stern, eleinte tipikus antihős, azonban jelentős jellemfejlődésen megy keresztül, és a regény végére felnő a rábízott feladathoz, és valódi hőssé válik. Bardugo Alex karakterén keresztül nagyon fontos társadalmi problémát mutat be, és éles bírálatot mond az amerikai felső tízezerről, a gerontokráciáról, rámutat a szociális ellátórendszer, az oktatásügy hibáira és hiányosságaira, a még mindig jelentős rasszizmusra és a nők kiszolgáltatott, hátrányos helyzetére.
Alex karaktere mellett a többi szereplő is plasztikus, egyedi, izgalmas. Közülük is kiemelkedik Darlington, Alex mentora és a regény másik nézőpontkaraktere. Darlington tökéletes ellenpontja, így kiegészítője a lánynak. A legmagasabb társadalmi kasztba tartozó igazi aranyifjú, hatalmas tudással és lehengerlő modorral, akinek mégis az az egy dolog hiányzik, aminek viszont Alex van a birtokában: a szellemek látásának képessége.
A regény stílusa friss, a hétköznapi nyelvezetet követi, sokszor szókimondó, nyers, humora gyakran fanyar, szarkasztikus. A leírásai plasztikusak, naturalisztikusak, egy-egy jelenet leírása kifejezetten horrorisztikus. A regény atmoszférája sűrű, sokszor baljós, nyomasztó, kifejezetten játszik az idegekkel, a thrillerekre jellemző feszült, fenyegető hangulatot teremt.
A regény lezárása bravúros, bár a történet egyik fontos szálát nyitva hagyja, ezzel fenntartva az érdeklődést és megalapozva a folytatást, a kötet mégis kerek egészet alkot, és nem hagy keserű szájízt, hiányérzetet az olvasóban.
Összességében Ninth House egy bátor, intelligens, bravúros és letehetetlenül izgalmas kötet. Egy figyelemre méltó sorozat bevezetője, amivel Leigh Bardugo megmutatta, hogy a Grisaverzumon túl is van élet. Ráadásul egy egészen új oldaláról mutatkozott be, ami sokkal merészebb, nyersebb, mint az olvasók a korábbi köteti alapján megismerték. Érdemes elmerülni ebben a titkokkal teli, sötét, fenyegető, mégis borzongatóan valóságos világban.