Az ókori görögök nagyon is emberi jellemet, temperamentumot, vágyakat és motivációkat, emellett időbeli korlátoktól mentes, végtelen játékteret tulajdonítottak isteneiknek. Nem csoda tehát, hogy mitikus történetek tanúsága szerint a halhatatlanok élete bővelkedett drámában, intrikában és komédiában. Természetesen az ókor emberének nem kellett a szomszédba mennie ihletért a viharos viszonyokról és összecsapásokról szóló történetekhez. Császi Zsüliet regénye, a Zeusz titkai egyértelműen megmutatja, hogy a mai ember ezen a téren éppen olyan, mint évezredekkel ezelőtt élt ősei. A drámák pedig még sűrűbben koncentrálódnak egy olyan közegben, ahol megadatott a művészélettel járó szabadság.
A Zeusz titkai a Smaragd Kiadó gondozásában jelent meg, a borítót pedig Zsiros-Petróczki Kitti készítette. Ha kezünkbe vesszük a könyvet, cikázó villámokat, vöröslő égboltot, és sötét ködbe vesző tájat látunk. Már ez az összkép is utal arra, hogy egy szenvedéllyel, veszéllyel és rejtéllyel teli történetet olvashatunk majd. Az égen feltűnő maszk pedig tovább erősíti ezt a benyomásunkat, emellett félreérthetetlenül hozzákapcsolja előzetes elképzeléseinkhez a színház világát is.
Olívia nem született művésznő. Valójában azt sem tudja kicsoda, mivel a nevén kívül semmire sem emlékszik saját magával kapcsolatban. Amikor egy mezőn találja magát egyedül, emlékek nélkül, tudja, hogy azonnal cselekednie kell. A szerencse a lány mellé szegődik. Nelliként kezd új életet, és színházi statisztaként igyekszik eltűnni rejtélyes üldözői szeme elől. Miközben Nelli elmerül új munkájában, és a Zeusz titkai című darab premierjére készül, újabb és újabb emberi sorsok elevenednek meg az olvasók előtt.
Artúr, Milán, Kristóf és Áron a Theátrum elválaszthatatlan négyes fogataként mindig támogatják egymást minden őrültségben. Az olvasó előtt lépésről lépésre feltárulnak a két színdarab közötti külföldi kalandok emléke, amelyeket rendszerint mértéktelen alkoholfogyasztás és alkalmi kapcsolatok színesítettek. Bár a négy férfi között akad fegyelmezettebb és féktelenebb, összességében mindannyiukról elmondható, hogy nagy kanállal habzsolják az életet.
Az apránként összeálló színdarab történetének részleteivel Császi Zsüliet igencsak szűkmarkúan bánik: semmit nem tudunk meg a főszereplők nevén kívül. Ugyanakkor a bohém művészvilág alakjai között szövődő viszonyok nagyon alaposan kidolgozottak, és ezek alapján akaratlanul is asszociálunk a színdarabra.
Áron éppen úgy játszik a nőkkel, mint maga Zeusz, akit főszereplőként életre kelt. Ugyanakkor egy váratlan fordulat során fény derül a Theátrum Casa Novájának és Nellinek korábbi kapcsolatára. Ráadásul a Sors kezének köszönhetően a lány álcája egyetlen pillanat alatt semmivé foszlik, és ismét menekülni kényszerül. Ahogy az események felgyorsulnak, egy elragadó és intelligens doktornő életének képei bontakoznak ki, aki találmányával forradalmasíthatja az egészségügyet.
Császi Zsüliet aprólékos érzékenységgel festi le a művészvilág valóságának napos és árnyékos oldalát. A Zeusz titkait olvasva időnként végtelenül csábítónak találjuk ezt a bohém közeget, ahol a szenvedély, az intimitás és az élet élvezete sokkal koncentráltabban van jelen, mint bárhol máshol, míg máskor szinte elborzadunk tőle.
A történet krimiszerű elemei tökéletes keretet adnak a Theátrum csapatának tagjai között kibontakozó játszmáknak. A történt elejét és végét leszámítva egy-egy rövid kitekintést kapunk csak a két táborra, akik Olíviát üldözik, ám a fő mozgatórugót az emberi sorsok bemutatása jelenti. Ebben a szerkezetben az akció és a dráma hagyja egymást érvényesülni anélkül, hogy bármelyik is megfojtaná a másikat.
Az egyetlen, ami zavaró a könyv olvasása során, az a nézőpontváltások és időbeli ugrások kezelése. Pontos dátumok feltüntetése nélkül könnyű elveszíteni a fonalat, ráadásul előfordul, hogy egy-egy fejezeten belül túl hirtelen a váltás két szereplő szemszögébe való belehelyezkedés között.
Ám ettől az egyetlen kis hibától eltekintve a Zeusz titkai igazán jól megírt, izgalmas, szórakoztató regény. Mindenkinek ajánlom, aki vágyik egy kis izgalomra kikapcsolódásképpen szeretne egy kicsit megmártózni a művészvilághoz tartozó különleges életérzésében.