A Solti György Nemzetközi Karmesterversenyre május 1-ig nyitott a jelentkezés. Eddig több mint száz jelentkezőt regisztráltak, akik a világ 26 országából érkeznek majd a megmérettetésre. Magyarországon 2002 óta nem volt lehetőségük bemutatkozni a fiatal karmestereknek, azonban most a Filharmónia Magyarország szervezésében újraélesztik ezt a hagyományt. A fődíj 35 ezer euró, amit egy rangos nemzetközi zsűri fog odaítélni a legjobbaknak.
A Filharmónia Magyarország szervezésében újrainduló Nemzetközi Karmesterverseny az 1974-ben útjára bocsátott karmesterverseny hagyományához kapcsolódik, amely számos azóta világhírűvé lett karmestert ismertetett meg a nagyközönséggel és segített a siker útjára, köztük Kobayashi Ken-Ichirót, a Tokiói Művészeti Egyetem nyugalmazott professzorát, akit a zsűri világszinten is elismert tagjai között említhetünk.
A versenybe bekerült jelentkezők tehetségét olyan nagynevű dirigensek értékelik, mint Bogányi Tibor, a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere, a zsűri doyenje, Eötvös Péter világhírű zeneszerző, Kesselyák Gergely karmester és zeneszerző, valamint Alpaslan Ertüngealp, az Association des Artistes pour la Paix vezetője, az Artemisia Kamarazenekar néven alapított saját együttesével (mai neve Academia Hungarica Kamarazenekar) világjáró karmester. A zsűriben nemcsak karmesterek, hanem a nemzetközi klasszikus zene kiemelkedő menedzserei is képviseltetik magukat Antonio Moral, a Teatro Real de Madrid művészeti igazgatója, a Centro Nacional De Difusión Musical (CNDM) vezetője és Lesley Rosenthal, a New York-i Lincoln Center igazgatója személyében. Értékelésük a fiatal tálentumok nemzetközi sikerét alapozhatja meg. A verseny fővédnöke Lady Valerie Solti, Solti György özvegye.
A vezénylendő művek között nyitányok, szimfóniatételek, operarészletek, versenyművek és szimfonikus költemények szerepelnek. A versenyzőknek mind a három forduló teljes repertoárját meg kell tanulniuk, de a kottahasználat engedélyezett.
Első forduló: elődöntők
A versenyzők egy darabot vezényelnek az alábbi nyitányok közül.
W. A. Mozart: A varázsfuvola
L. v. Beethoven: Egmont
G. Rossini: Sevillai borbély
C. M. v. Weber: A bűvös vadász
G. Verdi: Nabucco
Erkel F.: Hunyadi László
R. Wagner: A bolygó hollandi
B. Smetana: Az eladott menyasszony
Második forduló: középdöntők
A versenyzők a középdöntőben egy darabot vezényelnek az alábbi áriák és a versenyművek közül és egy darabot a szimfóniák közül.
Áriák:
G. Rossini: Sevillai borbély – Rosina cavatinája
G. Verdi: Álarcosbál – Renato áriája III. felv.
Ch. Gounod: Faust – Ballada és ékszerária – Recitativo és egy versszak
G. Puccini: Manon Lescaut – Manon áriája „Manon halála” IV. felv.
R. Leoncavallo: Bajazzók – Prológ – a bevezetés visszatérésétől
Versenyművek:
Liszt F.: 1. Esz-Dúr zongoraverseny; I. és III. tétel (3/4)
F. Chopin: f-moll zongoraverseny; II. és III. tétel
A. Dvořak: Gordonkaverseny; I és II. tétel
Bartók B.: 2. hegedűverseny; I. és II. tétel
D. Sosztakovics: 1. c-moll zongoraverseny; II. és III. tétel
Szimfóniák:
J. Haydn: G-Dúr szimfónia (No. 88)
W. A. Mozart: C-Dúr szimfónia (K.425 – „Linzi”)
F. Schubert: 5. szimfónia; D. 485
Harmadik forduló: döntő
A versenyzőknek egy darabot kell vezényelni a szimfonikus művek közül.
Hat szimfonikus mű:
L. v. Beethoven: 5. szimfónia
R. Strauss: Till Eulenspiegel vidám csínyjei
C. Debussy: A tenger
Bartók B.: Táncszvit
Kodály Z.: Galántai táncok
Dohnányi E.: Szimfonikus percek
A versenykiírást, a repertoárt, valamint a jelentkezés további feltételeit a Filharmónia Magyarország a Nemzetközi Karmesterverseny hivatalos weboldalán olvashatják.