Roman Polanski a híres-hírhedt Dreyfuss ügyet Tiszt és kém – A Dreyfus- ügy (J’accuse, 2019, francia) címmel, látványos történelmi film formájában dolgozza fel legújabb alkotásában, mely már látható a hazai mozikban.
Roman Polanski új filmje a velencei filmfesztivál versenyprogramjában mutatkozott be, ahol Ezüst Oroszlánt és FIPRESCI-díjat nyert. A 2020-as César-gálán a Tiszt és kém – A Dreyfus-ügy 12 jelölésből elnyerte a legjobb rendezőnek, a legjobb adaptációnak és a legjobb jelmeznek járó díjakat.
A forgalmazó rövid ajánlója:
„A francia hadsereg tisztjét, Alfred Dreyfust 1894-ben igaztalanul megvádolják, majd a történelem egyik leghíresebb koncepciós pere során hazaárulásért életfogytiglani száműzetésre ítélik. Roman Polanski alkotása – amely Robert Harris történelmi bestsellere nyomán készült – ezt a jól ismert történetet dolgozza fel monumentális játékfilm formájában”
Alfred Dreyfus katonatiszt nevéből a történelemkönyvekbe bekerülve jött létre az egyik legismertebb koncepciós per és igaztalan ítélet alapján a Dreyfus-ügy. A történelem- és jogtudomány egyértelműen koncepciós pernek tekinti azt az eljárást, melyben a zsidó származású Alfred Dreyfus-t igazságtalanul, ártatlanul meghurcolják és elítélik. Dreyfus-t az igazság kiderülése után felmentik és rehabilitálják. Ahhoz hogy az igazság győzedelmeskedjen, abban oroszlánrésze volt annak a Georges Picquart ezredesnek, aki – bár részt vett a hamis bizonyítékok alapján történt elítélésben – a tények megismerése után, a lelkiismerete és igazságérzete alapján később mindent megtett azért, hogy Alfred Dreyfus-t felmentsék. Az antiszemiták között sajnos még a ma napig vannak olyanok, akik kételkednek Dreyfus ártatlanságában. Roman Polanski nem kételkedik és egy nagyon erős, hatásos filmben mutatja be, hogy a 19. és a 20. század fordulóján milyen erős volt az antiszemitizmus Franciaországban, a hadseregben, a politikában és a társadalomban, és az milyen káros dolgokat eredményezett. Megdöbbentő látni a filmben, hogy annak a francia népnek – melyet Adolf Hitler később a fajelméletet zászlóra tűzve időlegesen leigázz – nagyszámú képviselője hogyan támadja a franciaországi zsidóságot. Az sajnos unikális dolog a történelemben, hogy a koncepciós per és ítélet ellenére végül még az életében rehabilitálják az áldozatot, de az aktuális francia politikai hatalomnak már annyira kínossá vált az eset, hogy nem tehetett mást.
Az a már közhelyszerű tény, hogy az élet írja a leginkább filmre való történeteket, ahogy a Tiszt és kém esetében is ez az állítás igazolódik. Roman Polanski nem csinált „semmi mást”, mint a tények mentén és Robert Harris történelmi bestsellere alapján megírt és megrendezett egy izgalmas, fordulatos és látványos filmet. A hatásos történetvezetést, a dramaturgiát, a film ritmusát, a képi világot, a szereplőválasztást Polanskitól elvárható profizmussal rakta össze. A Tiszt és kém – A Dreyfus-ügy – a valós tények feldolgozás közepette – nem marad száraz, dokumentarista film, mivel egy hatásos és izgalmas film. A film első számú főszereplője nem – az amúgy Alfred Dreyfus-t nagyszerűen alakító – Louis Garrel, hanem az igazságot állhatatosan kereső és képviselő Georges Picquart ezredes karakterét tökéletesen megformáló Jean Dujardin.
Nehéz lenne belekötni a filmbe, mivel a történet filmvászonra teremtetett (forgatókönyv Robert Harris és Roman Polanski), a rendezés (Roman Polanski), az operatőr (Pawel Edelman), a zeneszerző (Alexandre Desplat) és a főszereplők (Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric, Denis Podalydès és Grégory Gadebois) a legmagasabb fokon tették a dolgukat.
Étékelés: 9/10
IMDb: 7,2/10
Mafab: 88/100
A film előzetese: