Mit tennétek, ha egy fantom-terapeuta sajátítaná ki az álmaitokat, és nem hagyna nektek más lehetőséget, mint hogy szembenézzetek önmagatokkal? Megdöbbennétek? Dühöngnétek, amiért már éjszaka sem lehet nyugtotok? Esetleg hálásan fogadnátok az öletekbe hullott lehetőséget a gyógyulásra? Kevin, a Elképzelt terápia című könyv főhőse mindezeken a stációkon keresztülmegy. Az, hogy a férfinak sikerül legyőznie az életét megkeserítő fájdalmakat, elég hamar nyilvánvalóvá válik az olvasó számára. De vajon honnan indul és milyen nehézségeken visz keresztül az idáig vezető rögös út?
Zsiros-Petróczki Kitti a Smaragd Kiadó gondozásában jelentette meg Elképzelt terápiát 2022-ben, a könyvborító pedig Varga Szilárd munkája. A grafikán profilból ábrázolt emberarcok körvonalait láthatjuk, az uralkodó színek pedig a fekete és a sárga. Az összkép alapján egyszerre asszociálunk rejtett, tudatalatti tartalmakra és gyermekkori emlékekre. Aki pedig járt már családállításon, az azonnal sejtheti, hogy a terápiának ez a fajtája meghatározó szerepet tölt be a történetben.
Hamar nyilvánvalóvá válik, hogy Kevin problémáinak gyökere valóban a gyermekkorában és a szüleivel való kapcsolatában keresendő. A prológusban csupán egyetlen, reménykeltő pillantást vethetünk az esküvőre készülődő, boldog-izgatott ifjú párra, azután máris beszippantja az olvasót a fiatal férfi múltja, és a benne rejtőző szörnyetegek.
Kevin igazi hidegháborús övezetben él apja lakásában. Egy fordítóiroda munkatársaként keresi a kenyerét, és élvezi a munkakör nyújtotta magány kellemes biztonságát. A férfi nem csupán kollégáitól, hanem mindenki mástól tartja a három lépés távolságot, nehogy bárki is megbántsa őt vagy kihasználja jóhiszeműségét. Ugyanakkor nagyon vágyik egy szerető társra.
Amikor Elizabet, az intelligens és gyönyörű terapeuta belép Kevin álmaiba, minden egy csapásra megváltozik. A férfi kénytelen szembenézni azzal, hogy nem várhatja a boldogságát egy leendő barátnőtől, és meg kell gyógyítania a saját sérüléseit, még mielőtt ép lélekkel beléphetne egy párkapcsolatba. Ehhez pedig komfortzónája határain kívülre kell merészkednie. Kevin lassanként kimondja a korábban kimondhatatlannak hitt, mélyen eltemetett érzéseket és meglépi a korábban lehetetlennek hitt dolgokat, amik elengedhetetlenek egy új, önálló élethez.
Az írónő rendkívül szakszerűen, mégis olvasmányos, magával ragadó stílusban írja le a gyógyuláshoz vezető folyamatot. Olyan, fontos fogalmakkal ismerteti meg az olvasót, mint a lehasítás, precíz képet ad a családállításról, és a bántalmazótól való elszakadás nehézségeinek lélektanáról, emellett rámutat a megbocsátás fontosságára a saját lelki egészségünk szempontjából.
A lélektani vonatkozáson túl pedig – bár nincsen nevén nevezve –, feltűnik a történetben a vonzás törvénye is. Ahogy Kevin elkezd hinni abban, hogy szerethető, és meg meri tenni a változás felé vezető első lépéseket, segítők és barátok lépnek be az életébe, majd pedig megérkezik hozzá a várva-várt társ is. De fontos szerep jut az események alakulásában az olyan, jobb híján véletlennek nevezett szinkronicitásoknak is, amik megmutatják, milyen erős hatással lehetnek az emberek egymás életére akár egyetlen apró gesztussal.
Zsiros-Petróczki Kitti tehát bőven ellátja gondolkodnivalóval az olvasóit. Miközben végigasszisztáljuk az Elképzelt terápiát Kevinnel és Elizabettel, önkéntelenül is elkezdünk azon töprengeni, hogy vajon mi mindenre derülne fény, ha a terapeuta a mi álmunkban tűnt volna fel. Azoknak, akik érzik, hogy az ő szekrényükben is lapul néhány csontváz, ami megnehezíti az életüket, de még nem szánták rá magukat egy terápiára, mindenképpen érdemes elolvasniuk a könyvet. Ez a történet erőt ad, motivációt nyújt, és hasznos információkkal látja el azokat, akik éppen elkezdenének dolgozni magukon. De valójában mindenkinek receptre írnám fel az Elképzelt terápiát.