A fociultrák közössége szolgál háttér gyanánt Nagy Viktor Oszkár júliusban bemutatott, Becsúszó szerelem című nagyjátékfilmjében.
Díjazandó, hogy a magyar mozgóképipar végre elkezdett nyitni tabutémának számító társadalmi problémák felé is. Ez a törekvés figyelhető meg ennél a filmnél is. Azonban a műfajválasztás során homokszem csúszott a gépezetbe: a romantikus komédia nem feltétlenül a megfelelő keret ahhoz, hogy példának okáért a rasszizmus kérdéskörét tolmácsolja a nagyközönség felé. Arra sokkal inkább való a filmdráma. Emiatt Nagy Viktor Oszkár lényegében két szék közé esik a célközönséget illetően. Akik egy habkönnyű komédia reményében ülnek be a moziterembe, csalódásban van részük a mű sötét alaptónusából kifolyólag, az ínyenceknek pedig nyilván kevés, amit az alkotás nyújtani képes.
A Becsúszó szerelmet elsősorban két magyar gyártmányú film szerencsétlen keverékeként tudnám definiálni. Az egyik ’’titkos’’ összetevője az alig két éve bemutatott Seveled (2019). Egyenesen rejtélyes a hasonlóság a két film sztorija között. Azonban Orosz Dénes alkotása sikeresebb a ,,hazudj magadnak családot” típusú vígjátékok rengetegében, mivel nem akart annál több lenni, mint ami valójában. És ezt nagyon jól tette. A Becsúszó szerelem poénjainak kemény 60 %-a mintha csak innét lenne lenyúlava jóérzéssel. Ami azonban két évvel ezelőtt ütött, most valósággal kínosan hat. Nem is szólva arról, hogy a nézőben végig ott lappang, hogy hoppá, ezt már látt valahol, méghozzá nem is olyan rég.
A másik fő komponensét Mészáros Márta eleddig méltatlanul mellőzött remeke, A magzat (1994) adja. A Becsúszó szerelem valósággal ennek a rosszízű, elhasznált klisékkel teletűzdelt paródiájaként hat.
A karakterek is valahogy erőltetettnek tetszenek, nem igazán szerethetőek. Bár Stefanovics Angélát valóban szánjuk az elhanyagolt ara, az aranykalitka foglyának szerepében. Gombó Viola Lotti részéről pedig egyenesen dicséretes, hogy a megesett romalány hiteles megformálása érdekében nevelőotthonokat is látogatott. Remekül levette az adott társadalmi réteg képviselőinek viselkedéskultúráját. Játéka így nem sztereotip elemekből építkezik, sőt egyenesen autentikusnak tűnik fel.
Epizódszereplőként emlékezeset alkot Tenki Réka, mint a lelkes kismamákat és kispapákat a nagy napra felkészíteni vágyó túlbuzgó guru. (A sors iróniája, hogy az előbb említett Seveledben még ő volt a bajba keveredett Traviata.) Különösen meggyőző még Thuróczy Szabolcs, Szabó Simon Hajdú Szabolcs és Orosz Ákos; akik az ultrák csapatát adják. Őket a rendezői szándéknak megfelelve nem esik nehezére megutálnia a film során.
Minden kis apró erőssége, erénye ellenére a Becsúszó szerelem egy felemás alkotás impresszióját kelti a nézőben. Tanulság: nem érdemes, sőt egyenesen tilos túl komoly témát vígjátékban feldolgozni, mint például a rasszizmus.
IMDb: 6,7/10
Mafab: 4,3/10
Értékelés: 3/10