Sokaknak valószínűleg automatikusan New York, San Francisco vagy egy másik nagy amerikai város jut eszébe, ha az urban fantasy műfajára gondol. Nem sok példát látni olyan történetekre, ahol a képzelet és a XXI. század realitása kis hazánkban fonódik egymásba. Éppen ezért igazán kellemes felüdülést jelentett számomra Sütő Fanni Csudapest című novellás kötete, amely a The Black Aether Kiadónál jelent meg 2020-ban.
A borítóra ránézve azonnal tudjuk, hogy amint kinyitjuk a könyvet, egy szürreális világba fogunk belecsöppenni. Az élénk színek keverednek a sötét árnyakkal, olyan képet alkotva Budapestről, amely egyszerre emlékeztet az impresszionista festmények világára és a digitális technika eszköztárára. Emellett a háttérben feltűnik a BKV vonalhálózati térkép is, így egyértelmű, hogy a közlekedés kiemelt szerepet fog betölteni az elbeszélésekben.
„Leesett az állam Fanni csodálatos szóképeitől, édes-ízes fantáziavilágától”, írja Szaszkó Gabriella a Csudapest előszavában. Valóban a szokatlan és egyedi szóképek azok, amik azonnal szemet szúrnak az olvasónak. Fanni olyan asszociációkat alkalmaz a történetek hangulatának aláfestéséhez, amik meghökkentenek, kimozdítanak a megszokott gondolatvilágunkból, és arra motiválnak, hogy új szemmel nézzük a világot.
Azok számára, akik Budapesten nőttek fel, különösen élvezetes az utazás. Egyik pillanatban még a gyermekkori nagy szaladgálások és kamaszkori kalandok édes ismerős helyszínein járunk, a másikban pedig már trollbuszokon száguldunk metrólidércek társaságában egy kifordított, alternatív valóságban.
Rövid elbeszélésekről lévén szó, Fanni csak néhány jellegzetes vonással skicceli fel a szereplőit. A karakterek nagyjából fele-fele arányban képviselik a hétköznapi emberek és a természetfeletti lények táborát. Ez utóbbiak modern világhoz idomuló külseje és életvitele mögött időnként felfedezhetünk egy-egy mitikus tulajdonságot vagy névválasztást is. Az írónőnek nagyszerűen sikerült megragadnia a figuráit, akikkel ráadásul könnyű is azonosulni, mivel olyan problémák merülnek fel a novellákban, amelyek mindenkit foglalkoztatnak. Akad itt családi viszály, megcsalás, egy fájdalmas szakítás emléke, a korrekció lehetősége miután rájöttünk, hogy nem a saját sorsunkat éljük, a végtelennek tűnő várakozás egy régi szerelemre vagy az anyasággal kapcsolatos örömök és nehézségek.
Az emberiség már megszokott dilemmái mellett azonban felmerül egy új keletű, ám rendkívül fontos probléma: a környezetszennyezés kérdése is. Fanni, aki a zöld életmód elkötelezett híve, a jövővel kapcsolatos bizonytalanság érzetét és a potenciális világégés képzetét is rendkívül érzékletesen írja le. Nem csupán a Magyarországon még szokatlan műfaj miatt tekinthető tehát úttörőnek a Csudapest, hanem azért is, mert napjaink egyik legégetőbb problémájára is rávilágít és elülteti a gondolatot az olvasó fejében, hogy maga is foglalkozzon a kérdéssel.
Az elbeszélések közé itt-ott beékelődik egy-egy vers is. Ez a szerkezet első pillantásra randomszerű érzetet kelt, ugyanakkor mégis azt vesszük észre, hogy a verseknek pontosan ott a helyük, ahová kerülnek. Átvezetik az olvasót egyik elbeszélésből a másikba, felvezetnek bizonyos történeteket, míg másokat segítenek megemészteni.
A Csudapest tökéletes irodalmi példa arra a kihívásra, amit az emberiség kollektíven feladatul kapott: megőrizni a régiből, ami arra méltó és új megoldásokkal kombinálni azt. Sütő Fanni novelláskötete tökéletesen ötvözi az univerzális érvényű elemeket a modernekkel.
Nem csak az urban fantasy rajongóinak ajánlom a Csudapestet, hanem mindenkinek, aki kicsit is szimpatizál a általánosságban fantasy és a sci-fi műfajával. Azoknak is érdemes elolvasniuk a novellás kötetet, akik esetleg korábban csalódtak a modern városi világ és a misztikum házasságán alapuló, sablonos történetekben, de adnának egy új esélyt a műfajnak. Valószínűleg kellemes meglepetésben lesz majd részük.