Június 3-5. között zajlott idén rendhagyó módon a 7. Savaria Filmszemle, amelyre 117 pályamű érkezett: 49 diákfilm, 34 dokumentumfilm, 15 filmetűd, és 19 kisjátékfilm. A díjazottak kihirdetésére online formában került sor június 5-én, pénteken. A Fiatal alkotók kategóriájában négy METU-s alkotást is díjaztak.
A Fiatal alkotók kategória első helyezettje Venczel Zsolt Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakunkon diplomázott hallgatónk Frekvencia című diplomafilmje lett, a kategória harmadik díját Fazekas Gyöngyi Mozgóképművész mesterszakunkon készített, A narancs útlevél című diplomamunkájának ítélték. Két különdíjat is elhoztak diákjaink: Papp Máté Képalkotás alapszakunk mozgóképkultúra és média szakirányának hallgatója Sans Idée vizsgafilmjével, valamint Sasvári Richárd Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakunkon végzett hallgatónk Kísértés című kisfilmjével szerzett elismerést.
A zsűri tagjai András Ferenc, Kossuth-díjas filmrendező, Halmy György filmrendező, Koltay Gábor Érdemes Művész, Balázs Béla-díjas filmrendező, Dr. Kollarik Tamás producer, filmrendező, jogász, egyetemi oktató és Dr. Kucsera Tamás Gergely egyetemi tanár, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára voltak.
Venczel Zsolt: Frekvencia
Zsolttal
korábban készítettünk interjút,
melyben mesélt az akkor frissen elkészült diplomafilmjéről:
„A
diplomafilmem története egy olyan világban játszódik, ahol a
hatalom betiltotta a zenét, és egy külön hatósággal kutatja fel
a megmaradt zenészeket és hangszereket. A két főhős ebben a
világban próbál boldogulni, és valahogy újra zenét juttatni a
hétköznapi életbe. Nagy kihívás és annál is nagyobb élmény
volt a forgatás, rengeteg tehetséges és szorgalmas emberrel
dolgozhattam együtt, és remélhetőleg tartós kapcsolatokra tettem
szert.”
Fazekas Gyöngyi: A narancs útlevél
Gyöngyi diplomafilmje számtalan nemzetközi és hazai sikert tudhat maga mögött, legutóbb a lengyelországi Gdansk városában rendezett EUROSHORTS Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíjjal jutalmazta A narancs útlevél című filmet. Gyöngyivel is készítettünk korábban interjút, ebben mesélt diplomamunkájáról bővebben:
„Egy disztópikus társadalomban játszódik, amelyben az Állam kiemeli a magánszférából a szaporodás ügyét. A férfiak számára létrehozott sorkatonasággal párhuzamosan a nők számára megteremti a soranyaság intézményét. Mesterséges megtermékenyítéssel minden, az Állam által alkalmasnak talált 18 éves nő köteles világra hozni 2 újpolgárt, eztán viszont csak az lehet anya, aki annak képezi magát: nemzetfenntartónak. Ők a fizetésüket is ezért kapják, s minden terhességet kötelesek kihordani. Aki más, civil foglalkozást választ, azt sterilizálják. A főszereplő, Fábri Annamária, a soranyaság helyett a Nemzetfenntartási Minisztériumban vállalt szolgálati időt. A 20 éves szolgálat utolsó napját tölti. Határőr, ő tartja vissza azon női állampolgárok útlevelét, akik még nem vonultak be. Papíron engedélyekről dönt, a gyakorlatban a rendőrökkel vitet el, ha kitartasz a határátlépési szándékod mellett. Ha a mai napot is végigcsinálja, leszerelhet – ez áll a szerződésben, melyet a soranyaság kiváltásáért kötött. Azonban belép az ajtaján az országot elhagyni készülő: Fábri Anna. Kettejük találkozásáról szól a film.”
Papp Máté: Sans Idée
Máté Képalkotás mozgóképkultúra és média szakirányunk hallgatója, szaktársával Rakita Richárddal közös operatőri gyakorlatuk során készített vizsgamunkájukban a harmincas évek párizsi művészközegének hangulatát szerették volna felidézni.
Sasvári Richárd: Kísértés
Richárd Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakunkon diplomázott 2019-ben. A Kísértés című rövidfilm Mártáról, egy lelkészről szól, aki az időskori demenciában szenvedő édesanyjáról próbál gondoskodni. Egyrészt be akarja bizonyítani Istennek és a gyülekezetnek, hogy képes megbirkózni ezzel a nehéz feladattal. Azonban, ahogy közeledik fia születésnapja, rá kell jönnie, hogy nem tud ezzel egyedül szembenézni.
A film trailere itt nézhető meg.
A Budapesti Metropolitan Egyetemről
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) művészeti képzései 2010-ben indultak, mára az ország legszélesebb művészeti portfólióval rendelkező és legnagyobb művészeti felsőoktatási intézménnyé vált. Az idén 10 éves jubileumát ünneplő Művészeti és Kreatívipari Karon jelenleg 9 alkalmazott művészeti területen – a grafikától kezdve a designon és a divatot át a mozgóképes szakokig – 10 alap- és 11 mesterszakra jelentkezhetnek a leendő hallgatók. A Kar kiemelt partnerei többek között: Europa Design Hungary Zrt., Nanushka, Konsanszky, Nubu, Origo Film Studio, Szépművészeti Múzeum, Ludwig Múzeum, Prezi, Capa Központ, Godot Kortárs Művészeti Intézet, Libri Kiadó. Az egyetem hallgatói számos hazai és nemzetközi díjat nyertek el az elmúlt 10 évben: metropolitan.hu/sikerek
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) Magyarország legnagyobb magánkézben lévő felsőoktatási intézménye. A METU-n 2 karon, 4 fő képzési területen folyik képzés: kommunikáció, üzlet, turizmus és művészet. A folyamatosan bővülő magyar és angol nyelvű kínálatban jelenleg 35 alapszak, 33 mesterszak, 15 szakirányú továbbképzés és 7 felsőoktatási szakképzés közül választhatnak az egyetem iránt érdeklődők. A Metropolitannek jelenleg több mint 7500 hallgatója van, közel 1000 külföldi diákkal a világ 90 országából.
Az intézmény 2001 óta meghatározó és dinamikusan fejlődő szereplője a hazai felsőoktatásnak és immár a kelet-közép európai régiónak is. Jelenleg 5 kontinensen közel 200 külföldi intézménnyel tart fenn.
A METU myBRAND oktatási módszertanával hazánkban elsőként alakította át oktatási modelljét a nemzetközi felsőoktatási trendekhez illeszkedő portfólió alapú képzési rendszerré. Oktatása folyamatosan megújuló módszerekre épül, amelyet nemzetközi tapasztalattal rendelkező oktatók és inspiratív, innovatív környezet támogat, ezzel felkészítve a hallgatókat a változó munkaerőpiaci igényekre hazai és nemzetközi szinten egyaránt.