Minden nemzet életében meghatározó szerepe van a zászlóknak: királyokról, dinasztiákról, elvekről mesélnek. 2017. július 13-án múltunk szimbólumai ismét teljes dicsőségükben loboghattak az alkalomhoz tökéletesen illő szeles napon megrendezett Történelmi zászlófelvonuláson, köszönhetően a Várgondnokság Nonprofit Közhasznú Kft. és a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség fáradozásainak. A Szent György téri esemény fénypontja a zászlók levegőbe emelkedése mellett a huszárezred felvonulása volt, akik hagyományos egyenruhában vonták fel a lobogókat.
A programot a Várgondnokság Nonprofit Kft. igazgatója, Gyutai Csaba nyitotta meg. Véleménye szerint a lengő szimbólumok nem csupán mutatósak a külföldi, illetve hazai turisták számára, hanem fontos részei a Budavári Palota összképének, amelyet közös célunk minél előbb újra helyre állítani. A történelmi zászlók után remélhetőleg a lovarda lesz a következő a listán, hogy azzal együtt visszatérhessenek a várba a neves magyar lovas hagyományok is.
A huszárezred nevében Székely Tibor huszárezredes mondott köszöntő beszédet. A magyar huszárok hungarikummá válásával a Budavári Palota programjai közé felkerül a rendszeres huszár felvonulás, melynek hála a magyar kultúra egy különleges része ismét a mindennapok részévé válhat. Ezután a moderátor, Ugron Zsolna közreműködésével a huszárok kronologikus sorrendben felhúzták a zászlókat, összesen huszonötöt.
- A turul nemzetség zászló
- Szent István király zászló
- András király zászló
- Könyves Kálmán zászló
- Szent László király zászló
- Béla király zászlaja
- Szűz Mária Nagyboldogasszony zászló
- András király zászló
- Az Árpád-ház zászló
- András király zászló
- Nagy Lajos király zászló
- A Kettős Keresztes zászló
- Hunyadi János zászló
- Mátyás király birodalmi zászló
- Mátyás király magyar királyi zászló
- Mátyás király lovassági fő zászló
- Székely zászló holddal és nappal
- Szűz Mária zászló
- Hadi zászló a feszülettel
- Eszterházy bandérium a lovassági feszülettel
- Báthory dinasztia sárkányfogas zászló
- Bocskai erdélyi feszületes zászló
- Bethlen Gábor erdélyi fejedelem zászló
- Rákóczy Ferenc zászló
- Rákóczy Ferenc zászló a lovassági címerrel
A rendezvényt a Magyar Nemzeti Rézfúvós Kvintett előadása zárta – bár megpróbálta, a szél üvöltése nem fogott ki a hangszerek erőteljes játékán, így a sajtótájékoztató befejeztével a turisták magyar muzsikára fotózkodhattak pompás huszárainkkal.