Majoros Nóra regénye, A néma táltos a Pagony Kiadó Abszolút Töri sorozatának immár ötödik kötete. A sorozatban olyan kiskamaszoknak szóló regények jelennek meg, amelyek lendületesen, mai nyelven szólnak a gyerekekhez, ugyanakkor megismerhetővé, könnyen átélhetővé teszik számukra a magyar történelem legkülönbözőbb korszakait. A Mátyás király korába tett utazás, a kiegyezés kori kaland, majd az ’56-os forradalom izgalmai és némafilmgyártás hőskorszaka után Majoros Nóra regénye a 9. századba, a honfoglalás előtti korba kalauzolja a fiatal olvasókat.
Egymás után jelennek meg az Abszolút Töri kiválóbbnál kiválóbb kötetei, így egyre nehezebb kedvencet választanom, a regények mintha mindinkább izgalmasabbak, összetettebbek lennének, és a főhőseik is egymás után lopják be magukat a szívembe. Így van ez Majoros Nóra kötetének esetében is, ami be is került a legkedvesebb top három Abszolút Töri könyvem közé Kiss Judit Ágnes és Zágoni Balázs regénye mellé.
A néma táltos rendhagyó módon nem a Vitéz János Gimnázium öreg tölgyfájának időalagútját kutató diákokkal indít, hanem magával az időalagút őrével, Tempi Bori nénivel, aki mellékesen az iskola szeretett büfése. Bori néni az eddigi kötetekben csupán említés szintjén, vagy sokadrangú mellékszereplőként jelent meg, most azonban a történet egyik fontos kulcsfigurájává lépett elő.
A kötet két főhőse, a hetedikes Imi és a nyolcadikos Márk Tempi Bori nénit követve jut vissza olyan messzire az időben, amennyire még eddig egyik gyereknek sem sikerült. A két fiú a 9. századba érkezik, még a honfoglalás előtti időbe, megismerkednek a mostani budai városrész területén élt egykori szláv lakosokkal, és találkoznak a portyázó magyarokkal is. A két fiú rengeteg kalandot, veszélyt él át együtt, aminek hatására igazi barátság szövődik köztük, személyiségük fejlődik, formálódik, ráadásul Márk valódi történetmondó, „néma” (idegen nyelven beszélő) táltossá válik.
Majoros Nóra rendkívül bátran választott korszakot, hiszen a történelemnek erről az időszakáról nagyon kevés forrásunk, feljegyzésünk van, és a Kárpát-medencében élő népek életéről is keveset tudunk. Így rendkívül nehéz az akkori életet hitelesen bemutatni, ráadásul úgy, hogy egy 12-13 éves gyerek számára is érhető – és főként – átélhető legyen. Majoros Nórának azonban remekül sikerül megteremtenie a korabeli atmoszférát, a Frank birodalom árnyékában létező, fosztogató csapatoktól fenyegetett, békés, dolgos kis közösségek világát, ahol egymás mellett élnek az új vallást követők, azaz a keresztény közösségek, és a régi, pogány hit hívei.
Különösen fontosnak tartom, hogy a regény nem heroizálja, nem emeli piedesztálra a portyázó, kalandozó magyarokat, hanem realisztikusan, szépítés, mentegetés nélkül mutatja meg a harcosokból álló, könyörtelen csapatot. Igazi ellenpontjai a letelepedetten, faluközösségekben élő, békés, könyörületes szlávoknak, akikeket a magyar csapatok fosztogatnak. A regény így képes árnyalni a képet, amit az iskolában a honfoglalásról és a Kárpát-medence itt élő népeiről tanulunk.
A korszak bemutatása, a honfoglaló őseink képének árnyalása mellett a vallás, hit kérdésének felvetését is fontosnak tartom a kötetben. A néma táltos a sorozat első olyan kötete, melyben szó esik a hitről, vallásosságról. Egyrészt megismerjük a korai keresztényeket, közösségi életüket, hitrendszerüket, és a mellettük élő természeti, pogány vallást is, és azt, mennyire könnyen megfért a kettő egymás mellett. Másrészt Imi kapcsán, aki mélyen vallásos diák, megjelenik a modern kereszténység, a 21. századi ember hite, és ezzel kapcsolatban az elfogadás, mások hitének tisztelete.
A két főhős, Imi és Márk kapcsán azonban nem csak a hitről és az elfogadásról tanulhatunk nagyon sokat a kötetből, hanem a valódi bátorságról, bajtársiasságról, kötelességtudatról és a barátságról is. Imi és Márk is nagyon sokat fejlődik a történet alatt, személyiségük gyönyörű karakterfejlődési ívet ír le, de a tanulási folyamatuk, érésük, és a velük kapcsolatban felmerülő erkölcsi értékek mégsem teszik didaktikussá vagy szájbarágóssá a kötetet. Sőt, a kötet humora, a mai diákszleng, a sok popkulturális utalás kifejezetten élvezetessé, szellemessé és nagyon is diákbaráttá teszi a kötetet.
Összességében A néma táltost az Abszolút Töri sorozat egyik legkiemelkedőbb kötetének tartom, amely egyrészt egy izgalmas, ismeretlen időszakot mutat be, másrészt pedig olyan emberi értékeket helyez a középpontjába, amelyek a 21. században már nagyon sokszor elsikkadnak. A kötet remek ajándék lehet kiskamaszoknak karácsonyra is!