Újabb lakásszínházzal bővült Budapest kulturális élete, melynek a Soul Stage önismeretet támogató egyesülése ad helyet az Erzsébet körút 58. szám alatt.
Az előadások és performanszok a hely szelleméhez kapcsolódnak és a Soul Stage Lakásszínház igyekszik minél több előadással aktívan kivenni a részét a független színházak és előadások életéből. A közösségi hely pályakezdők, szárnyukat bontogató ifjú művészek számára teret és lehetőséget biztosít a bemutatkozásra, ezért a Soul Stage Lakásszínház mentorprogramot is hirdet, melynek keretében ingyenesen nyújt termet próbákhoz, helyet ad előadásoknak, valamint segít a közönségszervezésben is.
A fentiek szellemében február 28-án mutatta be a Juhász Kata Társulat vacsora-performansz-újcirkusz előadását Utolsó előtti vacsora címen, mely eltér a színházfogyasztásnak attól a hagyományától, ahol a közönség tagjai külön-külön költik el aznapi szellemi táplálékukat, majd idegenként távoznak. Ebben a tekintetben közelebb áll a performanszhoz, mivel az itt-és-most-ban gyökerezik, és a közös élmények megélésére kíván rávilágítani és ezt nem csak színházi eszközökkel teszi.
Az Utolsó előtti vacsora egy olyan világot teremt, amely folyamatosan, az előadás alatt és a későbbiekben is alakul, tehát még nincs megpecsételve a sorsa. A cirkusz műfajához közelít azzal, ahogy a szabadság képzetét kelti: túlmerészkedik a célszerűségen. A képzelet burjánzásában gyökerezik, mint a lakoma, amelyet együtt fogyasztanak el az alkotók és a nézők.
Az est menüjét Kereszty Gábor álmodta meg és készíti el. A gasztronómia és a tánc önálló kifejezési módok, amelyek ezúttal találkoznak, hogy közös élményt nyújtsanak az est vendégeinek. Mindkettő világnyelv, amit a világ bármely pontján értenek, „beszélnek”. A menüsor összeállítása által a gasztro-kultúra kiterjesztése történik a kulináris ingereken túl az előadást meghatározó szimbólumok irányába, amelyek kulcsszerepet játszanak a kortárs cirkuszi és táncelemekkel tűzdelt produkció létrehozásában. Sosem látott, koreografált, egyedi szertartás épül a vacsora elfogyasztása köré.
A hétköznapokban kiaknázatlan, szürreális lehetőségek öltenek testet: színházi előadás születik többnyire nonverbális eszközök használatával. Mindeközben teret kapnak a vendégek megnyilvánulásai, akik akár verbálisan, akár saját mozdulataikkal reflektálnak az előadásra, megmutatva így az alkalmi asztalközösségüknek személyiségük egyes aspektusait.
A performansz lényege az, ahogyan az ételsor terítékre és elfogyasztásra kerül, ahogyan az est vendégei kapcsolatba kerülnek egymással, ahogyan a nézők az est szerves részévé válnak, és mindaz, amit az előadás után élményként magukkal visznek.
Az előadás asztalokhoz ültetett vacsora formájában zajlik. A performansz végén mindenkit maradásra, élmény feldolgozásra, beszélgetésre bátorít a produkció.
Előadók: Déri András, Engelmann András, Hován Marcell, Juhász Kata, Kudlák Eszti, Markó Fruzsina. Koncepció: Lóky Tamás. Koreográfia: Juhász Kata. Gasztronómia: Kereszty Gábor.
Menüsor:
Welcome: Kovászolt kenyér, marinált lazac, borecetben marinált hagymakarikák, bor.
Utalás az Utolsó Vacsorára: Krisztus teste és vére (hal, kenyér, bor hármasa).
Első fogás: Száznapos tojás, chilis, mézes limeszósszal, újhagymával. A tojás a mindenség kiindulópontja, a teremtésmítoszok alapja
Második fogás: Vietnámi rizstészta saláta. A tészta a hosszú élet titka az ázsia kultúra szerint a hosszú élet titka
Harmadik fogás: Füstölt, sült padlizsán, gyömbéres labneh ágyon, gránátalma gyöngyökkel és citromhéjjal. A padlizsán a szerelem, a gránátalma az érzékiség jelképe.
Negyedik fogás: Beluga lencse, mangalicasonka, sült, karamellizált hokkaido tök. Ezek az étkek a pénzt és a szerencsét szimbolizálják.
Ötödik fogás: Almás, fahéjas morzsa süti. Az Alma a tudás, bűn, bűnbeesés hármasát szimbolizálják, a morzsa pedig a feltámadás jelképe, mely megkoronázza az Utolsó előtti vacsora menüsorát. Bűnbeesünk. Ne tiltakozzunk. Nem érdemes.
(A fenti egy tervezett menüsor. A változtatás jogát a szervezők fenntartják.)
Fotók: Lóky Tamás.