Már 14 éve annak, hogy Marsalkó Dávid elindította (az akkor még egyszemélyes) Halott Pénz elnevezésű projektjét, mely mára zenekarrá nőtte ki magát, méghozzá olyanná, ami egymagában megtölti a győri, a debreceni és a budapesti arénát is.
Gyakran mondják, hogy ha vannak irigyeid, akkor valamit nagyon jól csinálsz. Nincs ez másképp a Halott Pénz esetében sem: lehet őket utálni vagy szeretni, azt azonban senki sem tagadhatja le, hogy a pécsi zenekar az egyik legsikeresebb formáció jelenleg a magyar zenei piacon. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy április 6-án teltház előtt léptek színpadra a Papp László Budapest Sportarénában. A magyar együttesek között ritkaságszámba megy az ilyen volumenű fellépés, így nem kérdéses, hogy Dávidék ezzel a mini-turnéval újabb szintet átléptek a karrierjükben.
A zenéjükkel tengerparti hangulatot megidéző Belau nyitotta meg az estét, kellemesen megalapozva a jó hangulatot. Ezután lépett színpadra a Halott Pénz az eddigi leghosszabb koncertet ígérve rajongóinak, s nem is okoztak csalódást, hiszen közel 2 óráig tartott a műsor. Voltak bennem kérdések (nem kételyek, inkább őszinte kíváncsiság) azzal kapcsolatban, hogyan fognak szólni itt azok a dalok, amikre eddig főleg fesztiválokon, szabadtéren tomboltam, de azt kell, hogy mondjam, az új környezetben is ötösre vizsgáztak. Az elmúlt évek összes nagyobb slágere felcsendült az Arénában, de hallhattuk a legújabb felvételek is, mint például a Valami Amerika 3 filmzenéjét, a „Mindenre ráveszel” és az „Ahol a május földet ér”címűeket, amiket eddig még kevésbé járattak be a fiúk élőben.
Bár ma már szinte senkinek nem okoz gondot az angol nyelvű dalszövegek dúdolása sem, szeretem a magyarul éneklő zenekarok koncertjein azt az igazán őszintén felszabadult tombolást, ahogy mindenki énekli a „Valami van a levegőben” elhíresült sorait. Szeretem azt az összetartozás élményt, amit egy-egy ilyen este nyújt.
Gyakran hallani, hogy a Halott Pénz rajongói főleg tini lányok, ám aki szétnézett a nézőtéren, láthatta, hogy mindkét nem és szinte minden korosztály képviselte magát. Annak ellenére, hogy a közönséggel inkább Dávid tartja és építi a kapcsolatot, míg Járai Márk „csak” az énekléssel járul hozzá a hangulathoz, mindkettőjük részéről érezhető az alázat és hála a rajongóik felé, hiszen – ahogyan azt el is mondták –, nélkülük nem tartanának ott ahol: jelen esetben az Aréna színpadán.
A turnéra megálmodott látványvilág (ledfal, konfetti, fények) mindenképpen profizmusra utal, azonban nálam sokkal inkább a libabőrös pillanatok koronázták meg az estét, mint amikor egy emberként énekeltük a zenekar Bergendy feldolgozását, a „Darabokra törted a szívem”-et. Azt hiszem, erre ők is sokáig emlékezni fognak.