A versenyprogram kisfilmjeinek harmadik felvonását Erunder nélkül, egyedül néztem és sajnáltam is, hogy nem láthatta a fesztivál rövidfilmjeinek azon blokkját amiben a legtöbb jól sikerült munka szerepelt. Bár a közönségdíj kiosztásával nem értettem egyet.
A péntek délutáni vetítések valamelyest pozitívabb hatást keltettek bennem, mint az első, amiről már olvashattatok is. A közönségdíjazott Rőzse, éppen azok között szerepel, amik nem nyerték el a tetszésem. A fiatal rőzsét gyűjtő lány, aki a hideg erdőben egyedül a tavaszi fák virágairól ábrándozik, a következő vágás után már egy idős hölgy, valószínűleg nagymamája társaságában melengeti kezeit a tűz mellett. A veszélyes egyedüllét szívfagyasztó hidege, az otthon védelmező melegével szemben? Vagy a tavasz virágai, mint a fiatalság, az elszáradt rőzsék pedig, mint az elmúlás szimbóluma? Nem tudom.
Értékelés 20/100 Nem értettem, hogy pontosan mit szeretne mondani a film.
Mafab, IMDb: N/A
A vitriolos tintám után, itt a kedvencem a blokkból, majd a többi alkotás.
Dear
Személyes kedvencem a 2015–ben készült 5 perces magyar kisfilm, melynek rendezője, operatőre, forgatókönyvírója és vágója is Szalai Márk. In medias res, azonnal szó szerint a cselekmény sűrűjében, egy erdőben találjuk magunkat. Egy olyan vadász és préda küzdelem ez, amiben nem tudjuk pontosan, hogy éppen ki az, aki az életéért fut.
Értékelés 90/100 Izgalmas és szuggesztív. A történt vége kifejezetten tetszett.
Mafab, IMDb: N/A
Az én nevem Borisz című, 2016-os észt kisfilm egy gabonatároló történtét mutatja be. A kisfilm azt próbálja vászonra vinni, hogy egy egy trauma, a háború átélése, ami a hétköznapi élet gyökeres átalakulását okozza, hogyan változtatja meg az ember, de akár még egy gabonatároló identitását is, amiben miután éveken át búzát tároltak, ma gluténmentes lisztel van tele.
Értékelés: 40/100 Kissé unalmasak és nyomasztóak voltak a sötét képek, de a történet mondanivalóját átadta a film.
Mafab, IMDb: N/A
Last Church
Az olasz kisfilm címhez hűen, egy elhagyatott templomban játszódik. Az oda tévedő idegen megváltásért könyörög a Mefisztót idéző paphoz. Shoutscire, Alfredo Giammanco zaklatott zenéje, a bocsánatért esdeklő, végig néma főhős helyett szólal meg.
Értékelés 30/100 Antipátiát éreztem a szereplők felé, a végeláthatatlan szenvedés és az azt aláfestő zene nyomasztóan hosszúvá tette a kisfilmet.
Mafab, IMDb: N/A
Percipio (2016)
Füzesi Tamás az operatőre, rendezője és vágója is, annak a 2016-os, 5 perces utazásnak amiben egy megállók nélküli pszichedelikus vonat száguld.
Értékelés 40/100 A cselekménytelenség miatt nem volt élvezhető.
Mafab, IMDb: N/A
A levél
Chilton Flóra, A levél című pár perces kisfilmjét, díjjal illette a zsűri. Úgy tűnik, sokak tetszését elnyerte a fiatal lány tánca, aki egy levél olvasása után táncában éli újra emlékeit.
Értékelés 80/100 Finom, letisztult mű. A lány profi tánca, szépen kifejezi azt, amit az alkotó közölni szeretett volna a nézővel.
Mafab, IMDb: N/A
A hős útja
Dimeth Balázs Ferenc eposzi elemekkel, és harsány színekkel tarkított meséje, ha hőssé nem is, de díjazott kisfilm készítővé tette alkotójàt.
Értékelés 70/100 Figyelemfelkeltő alkotás, miben színek és formák, Claude Debussy dallamaival aláfestve mesélik el a történetet.
Mafab, IMDb: N6A
Composition for a Broken Heart
Kompozíció egy megtört szívért. Az argentin rövidfilm bemutatja, hogy a tökéletes ruha, smink, és haj kompozíciója sem kulcs a boldogsághoz. Sőt! A modellekre eszközként tekintő divat szakma, a legszebb ruhákba öltöztetve gyilkolja meg a kifutókon látható nők lelkét.
Értékelés 60/100 Astor Piazzola zenéje, tökéletes zenei mása annak, amit a képernyőn látunk. Maria Guerberof utolsó képkockájában benne van az egész film cselekménye.
Mafab, IMDb: N6A
Az az egy gyerek
A közel fél órás magyar kisfilm Makkos Zsófia rendezésében készült. Egy házaspár hétköznapjaiba csöppenünk, akik a történt elején a férj súlyosan beteg édesanyját viszik haza a kórházból. Gábor, aki orvosként dolgozik, olyan fényképet talán édesanyjáról melyen az akkor meg fiatal nő ápolónő ruhát visel. Meglepetésként éri a dolog, hiszen édesanyja sosem említette neki, hogy ő is egészségügyi dolgozó volt. Felkeresi a romániai települést és anyja egykori munkatársától megtudja, hogy a képen látható régi munkahely nem kórház hanem árvaház volt, ahonnan a nő egyik reggel úgy szökött el, hogy egy kisfiút is magával vitt.
Értékelés 50/100 A családi dráma meghatóan mégis relevánsan mutatja be az egykori Ceausescu-i világot.
Mafab, IMDb: N/A
Az idős házaspár által üzemeltetett Éden szálló mesélője egy falra akasztott Mária dombormű. Sajátos nézőpontból mutatja be a szálloda vendégeit, akik bár máshogy néznek ki, mégis egyformák. Sírnak, nevetnek, az ő szeme láttára akarnak meghalni, veszekednek vagy egymáséi lesznek a már már rozoga ágyon. Yolanda és Felix szerelme a központi történet, mivel kapcsolatban a szűzanya meggyőződése, hogy az ő segítségével találtak egymásra a fiatalok.
Értékelés 60/100 Élvezhető, jó humorú, vidám kisfilm, ami nevettet, de komoly mondanivalót hordoz.
Mafab: N/A
IMDb: 7.1/10
1 thought on “ZSVF rövidfilmek a harmadik napról”