Nagybőgős nélkül nincsen zenekar. Ha esetleg nem hinnénk el, érdemes beülünk a Füge Produkció „A nagybőgő” című monodrámájára a Jurányi Házba – és megtudhatjuk, mennyire fontos része is ez a hangszer a zenekaroknak. A darab eredeti változatát Patrick Süskind írta 1981-ben, melyet most Klem Viktor előadásában láthatunk, új köntösbe bújtatva.
A Jurányi Ház Kamaraterme elé érkezve viccesen az alábbi instrukciót kapjuk, bárhová ülhetünk, csak a középen elhelyezett fotelbe nem. Ugyanis a kisteremben a nézőtér gyakorlatilag a „színpad” része, folytatása. Egy lakás díszleteibe csöppenünk bele, mondhatni a főszereplő Klem Viktor vendégei vagyunk Annál is inkább, mivel a darabban tulajdonképpen egyfajta (bár egyoldalú, mégis) párbeszéd zajlik a nézők és a zenész között. Az egy órás előadás alatt megismerhetjük a nagybőgős múltját, és megtudhatjuk, hogy miért lett zenész, és miért éppen ezt a hangszert választotta. Az érzelmei csaponganak, hol isteníti a bőgőt, mely a szoba közepén álldogál magányosan, hol pedig a pokolba kívánja, amiért tönkretette az életét. Életének taglalása közben kapunk egy gyors klasszikus zenei leckét is. A lakás falain kifüggesztett zeneszerzők portréinak szerepe értelmet nyer, ahogy közöttük sétálva bemutatja nekünk munkásságukat, amihez zenei aláfestést is kapunk. Ebben a keserédes monológban szóba kerülnek a vágyai, az álmai, és a szerelme is. Egyszerre beletörődő, lemondó és mindemellett szenvedélyes karakter. Elfogadja a sorsát, azonban szeretne egyszer kitűnni a tömegből – azaz a zenekar leghátsó sorából. Nem is akármi, pontosabban akárki miatt. A nagybőgős beavat minket titkába, hogy végzetesen beleszeretett a zenekar egyik énekesnőjébe, aki azonban észre sem veszi. Ezért a zenész ábrándos tervet sző a nő figyelmének felkeltésére. Az az ötlete támad, hogy az egyik előadás alatt ordít egy nagyot a zenekari árokban, így mindenki rá figyel majd, többek között szíve hölgye is. A nagybőgős egy órányi könnyed szórakozást ígér, de mégis nyomot hagyhat sok mindenkiben. Hányan éreztük már ambiciózusnak, tettre késznek magunkat tele álmokkal és vágyakkal, mégis egyszerre kiábrándultnak?
A darab végén Klem Viktor terem hátsó kijáratában állva elköszön tőlünk, a vendégeitől, s bár az ajtót bezárja búcsúzóul, a nagy kérdést viszont nyitva hagyja. Lesz-e elég bátorsága megvalósítania a tervét? Nos, majd az újságokból megtudhatjuk.
Következő előadás: december 13.
Játssza, rendezte – Klem Viktor
Indali Klára fordítását felhasználva, a szövegkönyvet készítette – Ivanyos Ambrus
Nagybőgő “coach” – Lombos Pàl
Díszlet – Horgas Péter
Jelmez – Szlávik Júlia
Fény – Mervel Miklós
Plakát – Haragos Péter
Rendezőasszisztens – Magócs Nikolett
Produkciós vezető – Zágoni Nóra
Munkatárs – Kovács Ádám, Radnai Márk