A Budapest Playhouse és a Karinthy Színház produkciójában került bemutatásra Neil laBute: FAT PIG – Kövér disznó című előadása.
A sikeres amerikai szerző, Neil laBute szatirikus komédiája először került Magyarországon színpadra. Az eredeti bemutató 2004-ben volt az Off-Broadwayn, a darabot Legjobb Vígjáték kategóriában Olivier-díjra jelölték.
A darab hivatalos ajánlója:
„Tom sikeres és jóképű, menő állással egy nagyvállalatnál. Egy nap megismerkedik a szabadszájú és őrjítően vicces Helennel, aki meglehetősen molett alkata miatt erőteljesen eltér az aktuális szépségideáltól. Tom mégis gyengéd érzelmeket táplál iránta, ám ahogyan kapcsolatuk elmélyül, a munkahelyi viccek és szekírozások Helen alkatát illetően egyre inkább megmételyezik az életüket és alaposan próbára teszik Tom hitét és lelki erejét. Főhősünknek gyorsan rá kell döbbenie: az önbizalom és bátorság nem egyenesen arányos a jó külsővel.”
A darab korunk fontos jelenségét mutatja be provokatív módon. Bátran mutat tükröt a külsőségeket az igazi emberi értékek elé helyező társadalmunknak. A „ki mit szól” kontra egyéni boldogság ütközése még a modernek mondott 21. században is napi kérdés. A FAT PIG bemutatja, hogy a mikrokörnyezet elvárása, manipulatív beavatkozása hogyan teszi tönkre az értékes, boldog, érzelmekkel teli szerelmi kapcsolatot. A „majd mi megmondjuk, hogy ki passzol hozzád” reakció sokaknak lehet ismerős, mely érkezhet a „jóakaró” családból, a baráti és az ismeretségi körből és gyakran a fő motivációja az irigység. Irigység a bátor felvállalásra és a mély emberi kapcsolatra, amelynek sok ember nem tud a részese lenni, mivel a külvilág felé mutatandó tökéletességet hajszolják. A darab azzal is szembesít – Pásztor Tibor alakításán keresztül -, hogy bátorság kell ahhoz, hogy az egyén felvállalja az érzéseit az olyan személy felé, aki nem passzol hozzá mások szerint. A darab főhősének magabiztos fellépése mögött közel sincs annyi önbizalom, hogy ténylegesen bátor lehessen. A FAT PIG azt is bemutatja provokatív módon, hogy a fizikai megjelenése nagy hatással van az egyén megítélésére és annak egész életére.
Megjelenik az a karakter is – Tóth Szilvia Lilla alakításában -, aki képtelen elfogadni, hogy nem úgy történnek a dolgok, ahogy ő akarja és mindent kontrollálni akar az életében. Réti Barnabás által eljátszott karakter pedig a felületes, a mások érzéseivel nem törődő, gyermeteg önző figurát mutatja be érzékletesen.
A Budapest Playhouse vezetői – Iványi Árpád és Réti Barnabás – olyan produkciót hoztak létre, amely valamennyi generációt megérinthet. Iványi Árpád rendezése korszerű, friss. A rendező a kis színpadi teret hatásosan tölti meg olyan elemekkel, amelyek folyamatosan fenntartják az érdeklődést. Ötletes megoldásokkal használja a zenét, a zajokat, a hangokat, a fényeket és a mozgást. Iványi Árpád jó érzékkel és ritmusban vezet minket a szatirikus humorral átszőtt párbeszédeken, jelenteken át a megindító végkifejletig. A darab során kibomlik, hogy miközben a karakterek a laza humor mögé bújnak, a lelkük mélyén tele vannak elfojtással, hozott és cipelt traumákkal.
Réti Barnabás és Tóth Szilvia Lilla, Forrás: Karinthy Színház FB oldala, Fotó: Gaba Works
A darab főszereplője Balázs Andrea, aki a legnagyobb természetességgel, őszinte, hol komikus, hol drámai színészi játékkal tárja elénk karaktere sorsát.
Pásztor Tibor, Tóth Szilvia Lilla és Réti Barnabás méltó társai a színpadon. A szatirikus párbeszédek közepette lehetőségük van katartikus monológgal megmutatni a karakterük lelkében lakozó drámát. Pásztor Tibor a darab végén elmondott szavaival, Tóth Szilvia Lilla őrjöngő kirohanásban és Réti Barnabás gyermekkori trauma felidézése során teszi meg ezt.
A FAT PIG egyszerre látványos, szórakoztató és fontos üzeneteket, mélységeket hordozó előadás, miközben bátran vegyíti a humoros és drámai színpadi helyzeteket.
Neil LaBute: FAT PIG – Kövér disznó, bemutató: 2022. január 28. Karinthy Színház. Rendező: Iványi Árpád.