Ma van gyereknap, és ebből az alkalomból Tóth Eszter íróval és dietetikussal beszélgettünk, akit az olvasók elsősorban az egészségtudatos életmóddal játékosan foglalkozó Pöttöm Pötty mesekönyvek írójaként ismerhetnek. Tóth Eszter első kötete, a Pöttöm Pötty és az Ízek Birodalma még 2019-ben jelent meg, és az egészséges táplálkozással foglalkozik. Második kötete, a Pöttöm Pötty és a Folyadék Szörny 2021 végén jelent meg a Könyvmolyképző Kiadónál.
A Pöttöm Pötty és a Folyadék Szörny című kötetben Pöttöm Pötty, a bátor és dundi tündérlány visszatér, és ismét izgalmas kalandokba keveredik. Züzüke, a gonosz manó újfent nagy bajt kever, amikor kiszabadítja a félelmetes Folyadék Szörnyet és rászabadítja a Folyadék Királyság lakóira. Pötty az egyetlen, aki legyőzheti a szörnyeteget, és megmentheti a fogságba esett királynőt. Vele tart osztálytársa, Berkenye is, aki a legügyesebb vitorlás a tündérvilágban.
Tóth Eszterrel a legfrissebb kötetről, az egészségtudatos táplálkozásról és természetesen a gyereknapról is beszélgettünk.
Corn&Soda: A tavalyi év végén jelent meg a második mesekönyved, a Pöttöm Pötty és a Folyadék Szörny, amiben folytatódnak Pöttöm Pötty, a dundi tündérlányka kalandjai, akit az első könyvedben ismerhettek meg a kis olvasók. Elégedett vagy a második kötet fogadtatásával?
Tóth Eszter: Még viszonylag kevés visszajelzést kaptam, de annak nagyon örültem, hogy bár a két rész viszonylag nagy kihagyással jelent meg (2019 és 2021), de így is voltak visszatérő olvasók, és egyelőre úgy látom, hogy a második részt is sokan szeretik.
C&S: Míg az első könyvedben az egészséges táplálkozásról írtál, és az élelmiszercsoportokat mutattad be, a második kötetben az egészséges folyadékfogyasztás kerül a középpontba. Mennyire volt nehéz ezt a témát kisgyerekek számára is érthetően feldolgozni? Mi volt a legnagyobb kihívás?
T. E.: Érdekes módon a kalandok színterének ötlete, vagyis a tenger és szigetvilág nagyon könnyen jött, hisz a folyadékok miatt magától értetődőnek tűnt. Ami kihívást okozott, az az egészséges folyadékokról való megfelelő információk átadása és kalandba rejtése, hiszen itt is az volt a cél, hogy úgy adjak át fontos információkat, hogy a gyerekek ne érezzék a kötetet mégsem tankönyvszerűnek.
C&S: Ezt a kötetet is Imelda Green illusztrálta. Mennyire állnak közel az általa készített alakok a te fejedben élő szereplőkhöz?
T. E.: 100%-osan! Amikor megláttam a borítót, rögtön írtam Imeldának, hogy én is pontosan ilyennek képzeltem el. Mivel már mögöttünk van egy megjelent mesekönyv, maximálisan megbízok benne, és tudom, hogy csodálatosak lesznek az illusztrációk.
C&S: A kötet Folyadék Szörnye a napjainkban rendkívül népszerű energiaital. Miért ez az ital lett a mese „mumusa”?
T. E.: Sajnos az a tapasztalatom, hogy az energiaital, ami alig néhány éve van jelen ilyen széles körben a piacon, és nagyon sokáig a felnőttek/fiatal felnőttek itala volt, egyre fiatalabbak kezében is megjelenik. Sajnos nem egyszer láttam a saját szememmel, hogy 10 év alatti gyerekek is fogyasztják, ezért akartam mindenképp beleszőni a mesébe. Sokan üdítőitalként tekintenek rá (a felnőttek között is), pedig határozottan nem az. A benne lévő koffein mennyiséggel vigyázni kell, és én személy szerint nem is támogatom a fogyasztását.
C&S: Milyennek látod egyébként a családok és a gyerekek egészségtudatosságát? Mitől függ az, hogy egy gyerek egészségesen étkezik, figyel a megfelelő folyadékbevitelre?
T. E.: Úgy látom, hogy nagyon vegyes a felhozatal. A gyerekeknél nagyban függ, hogy mit hoznak otthonról. Nagyon élesen látni a különbséget a különböző hozzáállású családok gyerekei között. Ha otthon tudatosan táplálkoznak, az a gyerekeknek nem csak a szokásaiban látszik, hanem az ismeretanyagában is. De a szülők példamutatása nem minden. Szerencsére rengeteg jó példát láttam, hogy az iskolában a tanító nénik/bácsik is igyekeznek erre odafigyelni. Különösen a folyadékfogyasztás területén, ahol nap közben a tanárok odafigyelése is sokat tud segíteni. A folyadékbevitel pont nehéz dió, hisz a kicsik kevésbé veszik észre a szomjúságérzetet, mint a felnőttek, kánikula idején nem véletlenül az ő korcsoportjukra hívják fel legjobban a figyelmet.
C&S: Ma van gyereknap. Ilyenkor a legtöbb szülő valószínűleg megengedőbb a cukorfogyasztásban. Mennyire tartod ezt károsnak? Van-e erre vonatkozóan tanácsod?
T. E.: Az egészséges táplálkozásban alapvetően semmi sem tiltott. A hivatalos ajánlás szerint édességet heti egyszer zárófogásként lehet enni. A teljes tiltásban nem hiszek, egy idő után nem is megvalósítható. Arra viszont mindenképp érdemes figyelni, hogy az édesség ne uralkodjon el a táplálkozásban, ne legyen étkezés helyettesítője vagy a szeretet kifejezése.
C&S: Meseíróként és dietetikusként milyennek tartanál egy ideális gyereknapot?
T. E.: Az egész család menjen el egy szuper kirándulásra! Keressenek egy jó helyet és piknikezzenek. Vigyenek finom szendvicseket teljeskiőrlésű kenyérből, hozzá zöldséget és persze a víz se maradjon otthon, főleg ha jó idő lesz. 🙂
C&S: Folytatódni fognak-e Pöttöm Pötty kalandjai? Hány részesre tervezed a dundi tündérlányról szóló kötetsorozatot?
T. E.: A következő rész már a kiadónál van, bízom benne, hogy hamarosan az olvasókhoz is eljut. Ebben a mesekönyvben a fűszerek világába utazunk el. Mivel a hármas egy nagyon szép szám, lehet, hogy Pöttöm Pötty most vakációzni megy, mert van egy másik táplálkozással kapcsolatos ötlet, ami már itt motoszkál a fejemben.
C&S: Vannak-e más írói terveid? Min dolgozol most?
T. E.: Nagyon szeretnék nyitni az idősebb korosztály felé. Jelenleg egy YA fantasyn dolgozom, szeretném idén befejezni, de persze ez még a jövő zenéje.
C&S: Közeledik a Könyvhét is. Találkozhatnak-e majd veled az olvasók?
T. E.: Június 11-én (szombaton) 15:00-tól fogok dedikálni a KMK gyerekstandjánál (K28). Nagyon nagy szeretettel várok mindenkit!