Genevieve Gornichec debütáló regénye, A boszorkány szíve a mostanában újra felfedezett és igen népszerű északi mitológiát veszi alapul, majd gondolja újra egészen egyedi módon. A Ragnarököt, az istenek alkonyát női szemszögből, egy kitaszított boszorkánynak, Loki kedvesének nézőpontjából meséli újra. A kötet magyarul Ballai Mária fordításában, az Agave Könyvek gondozásában jelent meg.
Mostanában a különböző népek mitológiájának felhasználása, újragondolása rendkívül népszerű, így van ez az északi népek mitológiájával is, gondoljunk csak a Marvel-filmekre Thorral és Lokival, vagy Neil Gaiman Északi mitológiájára. Ezeknek a történeteknek a középpontjában azonban nagyrészt férfiak állnak, a nők csak amolyan mellékszereplők. Ezért örültem meg Genevieve Gornichec kötetének, ami női szemszöget ígér. Mivel ez a fajta újramesélés a görög mitológiánál Madeline Millernek a Kirkével és Natalie Haynes-nek az Ezer hajóval remekül sikerült, ezért nagy reményekkel vettem a kezembe A boszorkány szívét. És nem is csalódtam.
A regény története szerint Angurbodát megégetik, mert megtagadta Odintól a jövő ismeretét. A tűztől sebzett és erejétől megfosztott Angurboda egy távoli erdő rejtett zugába menekül, és itt talál rá Loki, Odin vértestvére. Angurboda és Loki között szerelem szövődik, és hamarosan három különleges gyermekük születik. Angurboda a világ végén, Odin mindent látó szeme elől rejtve neveli őket, ám, ahogy lassan visszanyeri látnoki képességét, úgy ébred rá, hogy boldog életük, és velük együtt a világuk sorsa is nagy veszélyben van. Hamarosan el kell döntenie, hogy elfogadja saját és családja végzetét, vagy fellázad és megváltoztatja a jövőt.
A regény cselekménye követi a mítoszok történetét (az Edda-dalokat és a prózai Eddát), azonban az egyes szereplőket átformálja, módosítja a regény történetének megfelelően. A karakterek így mélyek, sokrétűek, a mítoszok távoli, homályos alakjai helyett hús-vér szereplők, sokszor isteni voltuk ellenére is esendőek. A főhös, Angurboda folyamatosan változik, alakul, fejlődik, személyisége újabb és újabb rétegekkel gazdagodik, és ezeket a változásokat jelzik nevének változásai is.
Azonban Genevieve Gornichec nem csupán újramesél néhány ősi mítoszt, hanem nagyon is modern, mai többletjelentéssel tölti meg azokat. Angurboda és Loki kapcsolatával tökéletesen bemutatja a bántalmazó kapcsolatok dinamikáját, annak minden örömteli pillanatával és hullámvölgyével, közben rámutat arra, hogy nem csupán a fizikai erőszak számít bántalmazásnak. Angurboda azoknak a bántalmazott és gyermekeiktől elválasztott nők példázata, akiknek minden elszenvedett csapás ellenére talpon kell maradniuk, és továbbküzdeniük a számukra legfontosabbakért, a gyerekeikért. Hel, Fenrir, Jörmungand történetén és személyiségváltozásán keresztül pedig láthatjuk, hogy kegyetlenséggel, családból, védelmező környezetből való kiszakítással, érzelmi elhanyagolással hogyan válik vadóc gyerekből szörnyeteg. Skadi alakja pedig a mély, odaadó, önzetlen szeretetet példája.
Genevieve Gornichec A boszorkány szívében sötét, kegyetlen, nem embernek való világot teremt, ami tele van kegyetlenséggel, árulással, és ami nem tűri a gyengeséget, a valódi, mély érzelmeket, a szeretetet. Angurbodának pedig segítség nélkül, egyedül kell túlélnie és küzdenie ebben a világban. Útja igazi pokoljárás, és küzdelmének kimenetele bizonytalan, a végkifejlet pedig katartikus. Azonban a regény végkicsengése mégsem komor, hanem tele van reménnyel és bizalommal a jövő iránt.
A boszorkány szíve remek debütáló regény. Egyszerre követi a korabeli mítoszokat, és mégis képes új jelentésrétegekkel megtölteni azokat. Jó szívvel ajánlom az északi mitológia iránt érdeklődőknek, és azoknak, akik szeretik az erős nőkről szóló, komoly társadalmi kérdéseket feszegető történeteket. Bízom benne, hogy még találkozhatok Genevieve Gornichec nevével!