Folytatódik Bella Ellis a Brontë nővérek élete által inspirált regénysorozata a második résszel, ami az Ördögi csontok címet viseli. A sorozat a legendás íróhármas, Charlotte, Emily és Anne Brontë életét dolgozza fel megspékelve jó adag bűnüggyel, némi misztikummal és humorral. A kötet magyarul Fügedi Tímea fordításában a General Press Kiadó gondozásában jelent meg.
Mivel kamaszkorom óta Brontë-rajongó vagyok, és a sorozat első kötetét, Az eltűnt hitvest nagyon szerettem, így kíváncsian vártam az új részt is, és szerencsére nem kellett csalódnom. Az Ördögi csontok a főbb pontokban továbbra is követi a három Brontë lány életének történetét, miközben a valóságos események közé egy fiktív, de annál rejtélyesebb és izgalmasabb bűnügyet kever.
A regény története szerint a Brontë lányok otthonához közeli és meglehetősen rossz hírű Top Withens-farmház kéményében egy gyermek csontjaira bukkantak. A nővérek azonnal az ügy nyomába erednek, és ahogy többet megtudnak a ház lakóinak előéletéről, rémisztő megállapításra jutnak: talán nem is csak egy áldozat halálát kell felderíteniük. A szálak egy árvaházba és a boszorkányság okkult szertartásainak világába vezetnek. Bármennyire is elborzasztják őket a nyomozás fejleményei, nem hátrálhatnak meg, hiszen nem sokkal a sötét hold előtt újabb fiatal fiú tűnik el a kisvárosból.
A regény igazi tisztelgés a világ talán leghíresebb nővérei előtt, hiszen amellett, hogy megidézi alakjukat és életüket, leghíresebb műveiket is parafrazálja. Az Ördögi csontokban Charlotte, Emily és Anne mellett az Üvöltő szelek alakjai is újra életre kelnek, és Bella Ellis gyönyörűen megidézni a kultikus regény világát és szélsőséges szerelmi történetét.
A tisztelgés mellett a regény cselekménye fordulatos, a bűnügyi szál jól felépített, izgalmas, az információkat remekül adagolja, jól helyezi el a horgokat, az olvasó figyelme így egy pillanatra sem lankad, a történet végig fenn tartja a figyelmet. Ráadásul az apró információmorzsákat követve a tettest az olvasó is leleplezheti.
A regény alakjai élethűek, szerethetőek, a főhősökkel könnyű érzelmileg azonosulni. Mind a három Brontë lánynak sikerült egyedi, emberi, sokszor esendő, de szerethető karaktert alkotni, ami közel áll azokhoz az alakokhoz, amilyennek az egykor élt írónőket elképzeljük. Az első regényhez képest pedig mindenképpen fejlődtek a karakterek, Bella Ellis itt már bátrabban, markánsabban rajzolta meg a személyiségeket. Itt már kidomborította Charlotte hírnévre, elismerésre vágyó hajlamát, Emily komorabb, emberkerülőbb egyéniségét és Anne erős erkölcsi iránytűjét. Bár egy kicsit még mindig hiányolom Emily vad, szélsőséges természetének erőteljesebb kiemelését, de látványos a karakterek mélyítése.
Mint a karaktereknél, a regény atmoszférájának megteremtésénél is érződik egyfajta fejlődés. Az Ördögi csontokban a vidék, a láp ( inkább fenyér lenne a találóbb elnevezés) sokkal komorabb, embertelenebb vidék, mint az előző regényben, sokkal jobban illik a Brontë-regények világához, hangulatához, pláne az Üvöltő szelek miliőjéhez.
Az előző kötethez hasonlóan, itt is több, fontos társadalmi probléma is felvetődik, amelyek alapvetően a 19. század helyi társadalmának gondjai – mint az éhínség elöl menekülő ír bevándorlók, a munkások kizsákmányolása, az árvaházi visszaélések, gyermekkereskedelem stb. Azonban a regényben felvetődő problémák kísértetiesen ismerősek a 21. században is.
Összességében tehát az Ördögi csontok kifejezetten izgalmas, élvezetes regény, méltó folytatása Az eltűnt hitvesnek, sőt túl is szárnyalja azt. Ráadásul igazi csemege a Brontë-regények kedvelőinek, amit minden rajongónak olvasnia kell. Reméljük, hogy a sorozat következő kötetét is hamarosan olvashatjuk magyarul.