A Truman Capote Álom luxuskivitelben című kisregényéből Blake Edwards rendezésében készült film (Breakfast at Tiffany’s, 1961) és benne Holly Golightly figuráját alakító Audrey Hepburn mára már ikonikussá vált. A film után most színpadon is megelevenedik Capote műve Magyarországon először a Radnóti Színházban. A Richard Greenberg által adaptált darabot Sodró Elizával és Rusznák Andrással a főszerepben Valló Péter rendezésében láthatjuk. A darab bemutatója október 22-én, szombaton volt.
A történet szerint Holly Golightly (Sodró Eliza) fülledt-züllött New Yorkban a szerencséjét és önmagát kereső, naivan bájos, dörzsölt és varázslatos lány, aki maga a féktelen szabadság, aki nem tartozik senkihez, egy nap talán megtalálja azt, akihez tartozhat. Addig pedig issza a koktélokat és tördeli a férfiszíveket. Elsősorban Fredét (Rusznák András), a pályakezdő íróét, aki kitartóan és odaadóan igyekszik megszelídíteni ezt a megzabolázhatatlan tüneményt.
Azonban míg a filmbeli Holly tünékeny tündér, álomszerű alak, addig a Sodró Eliza alakította lány sokkal inkább a rideg, vaskos valóság szülötte, aki kétségbeesetten próbál feljebb törni, és megtalálni a hőn áhított biztonságot. Rusznák András alakításában Fred sem olyan sármos, könnyed bohém, mint az ikonikus filmben, hanem sokkal inkább félszeg, sokszor esetlen, álmait kétségbeesetten kergető figura, akit sokszor durván arcon csap a csúf, mocskos valóság. Azonban a Valló Péter rendezte darab sokkal közelebb áll Capote kisregényéhez és elképzeléséhez, mint a Blake Edwards rendezte világhírű film.
Truman Capote (1924-1984) – aki tizenegy éves korára már az írás megszállottjává vált – művei alapján több mint húsz filmes és színházi adaptáció készült. Első regénye, az 1948-ban megjelent, erősen önéletrajzi jellegű Más hangok, más szobák hangos sikere Capote-ra irányította a figyelmet. A nyíltan homoszexuális, nagyvilági életet élő Capote népszerű alakja volt New York társasági életnek. Az Álom luxuskivitelbent elolvasva Norman Mailer azt mondta, Capote generációjának legkiválóbb írója. A hatvanas évektől kezdve depressziója egyre erősödött, drogokkal és alkohollal próbálta enyhíteni „jajkomorsága” tüneteit. Az 1966-ban megjelent Hidegvérrel című dokumentumregénye Amerika első számú írójává avatta, de a hosszú alkotási folyamat érzelmileg is megterhelő volt számára, alkoholbetegsége és drogfüggősége végleg elhatalmasodott rajta. A Hidegvérrel volt az utolsó befejezett regénye.
A három évvel az Álom luxuskivitelben megjelenése után készült film alapvetően eltért a könyvtől: a szellemes, érzelmes, de kicsit sem érzelgős, életszagú kisregény könnyed, bájosan romantikus történetté alakult. Capote őrjöngött, utálta az egészet a szereposztástól a forgatókönyvön át a rendezésig. Ő Marilyn Monroe-t szerette volna Hollyt szerepére, azonban Monroe attól tartott, hogy nem tenne jót az imidzsének, ha prostituáltat játszana, így Audrey Hepburn kapta a szerepet. Capote ellenérzéseit tovább növelte a filmmel szemben, amikor megtudta, hogy a forgatókönyvíró több pénzt kapott az adaptációért, mint amennyiért ő eladta a jogokat.
A regény megjelenése után rengeteg nő állította magáról, hogy ő inspirálta Holly alakját. Köztük sokan Capote barátai, közeli ismerősei voltak: színészek, modellek, táncosnők, írók.
A Tiffany & Co. a Fifth Avenue-n álló, tízemeletes luxusáruház, ahol ékszereket, ezüst-, porcelán- és kristálytárgyakat, evőeszközt, írószert, parfümöt, órákat és egyéb kiegészítőket, valamint bőrárut lehet kapni. Az Álom luxuskivitelben főhőse, Holly így beszél a Tiffanyról: „Attól azonnal lenyugszom. Attól a csendes eleganciától. Ott semmi rossz nem történhet, mindenki olyan csinos és kedves, és szeretem a krokodilbőr tárcák illatát.” 2017-ben nyílt meg az épület negyedik emeletén a tiffanykékben pompázó Blue Box Cafe, ahol – Capote kisregényének hatására – ma már valóban meg lehet reggelizni (a kötet eredeti címe Breakfast at Tiffany’s – Reggeli Tiffany-nál).
Szereposztás:
HOLLY GOLIGHTLY – SODRÓ ELIZA
FRED – RUSZNÁK ANDRÁS
JOE BELL / DOC – SCHNEIDER ZOLTÁN
O. J. BERMAN / SZERKESZTŐ / ORVOS – BÁLINT ANDRÁS
MAG WILDWOOD / RENDŐRNŐ – BERÉNYI NÓRA BLANKA
RUSTY TRAWLER / SID ARBUCK – NAGY MÁRK
JOSÉ YBARRA-YAEGAR / JOSÉ UNOKAÖCCSE / RENDŐR – BAKI DÁNIEL
MADAME SPANELLA / ZORD FŐNÖKASSZONY – MARTIN MÁRTA
YUNIOSHI / RIPORTER – SAS ZOLTÁN E.H.
valamint Kónya József, Mátyássy Péter, Perényi Luca
Dramaturg: Hárs Anna
Díszlettervező: Khell Csörsz
Jelmeztervező: Kálmán Eszter
Zenei munkatárs: Kaboldy András, Termes Rita
Koreográfia: Berényi Nóra Blanka
Ügyelő: Kónya József
Súgó: Farkas Erzsébet
A rendező munkatársa: Perényi Luca
Rendező: VALLÓ PÉTER
forrás: sajtóanyag