Mi rejlik az Instagram-sztárok csillogó kirakatélete mögött? Hogyan találhatjuk meg valóban önmagunkat? Meg tudunk-e valaha bocsátani az ellenünk vétkezőknek? Ezekre a kérdésekre és még sok más kortárs problémára keresi a választ Jennifer Weiner legújabb regénye, a Jókora nyár, ami magyarul az Athenauem Kiadó gondozásában jelent meg N. Kiss Zsuzsa fordításában.
Jennifer Weiner legújabb regénye egyszerre összetett és mégis könnyed, igazi nyári olvasmány. A Jókora nyár egyrészt követi a chick lit hagyományait: humoros, könnyed hangvételű, főszereplője a karrierje elején tartó, útkereső, fiatal nő, nagy szerepet kap a leírásokban az öltözködés, a divat és persze a romantikus szál sem hiányzik a történetből. Azonban a könnyed chick lit Jennifer Weiner regényében keveredik a fajsúlyos lélektani problémákkal, mint az önelfogadás, a helyes testkép kialakítása, a közösségi média álságos világa, de olyan fontos témák is megjelennek, mint az iskolai bántalmazás, a családon belüli problémák, vagy éppen az egyedülálló anyák gyakori társadalmi megbélyegzése. Azonban ha mindez nem lenne elég, a Jókora nyár egyben csavaros krimi is, ugyanis a regény második felében egy nyomozás kellős közepében találjuk magunkat, ahol senki nem az, akinek elsőre látszik.
A regény története szerint a korábban visszahúzódó, gátlásos, a méretei miatt folyton kisebbségi érzéssel küzdő Daphne az Instagram világában magára talál, és plus size modellként influenszer karrierje felívelőben van. Ekkor azonban újra feltűnik az életében gyerekkori barátnője, a gyönyörű és gazdag Drue, akivel egy heves összeveszést követően már hat éve nem beszéltek. Drue most arra kéri Daphne-t, hogy legyen a koszorúslánya az esküvőjén. Daphne számára egyszerre csábító és kockázatos a felújított barátság, de a kérés egyben meghívót is jelent egy Cape Cod-i káprázatos tengerparti luxus hétvégére. Drue addig könyörög és fogadkozik, míg Daphne már nem bír ellenállni a kérésnek. A nagyszabású álomesküvős hétvége remekül indul, ráadásul Daphne megismerkedik a jóképű és humoros Nickkel, aki úgy tűnik szintén nem közömbös Daphne iránt. Azonban a „nagy nap” reggelén minden megváltozik, és a mesebeli hétvége rémálommá válik. Szörnyű gyilkosság történik, Daphne-nak pedig rá kell jönnie, hogy mindenki titkokat rejteget, ráadásul ő maga is könnyen gyanúsítottá válhat.
Daphne alakja emberi életteli, szerethető, könnyű vele azonosulni, hiszen olyan problémákkal küzd, amivel napjainkban rengeteg fiatal nő szembesül, azok is, akik a társadalom szemében nem feltétlenül számítanak túlsúlyosnak. Ráadásul Daphne nem hibátlan, olykor rossz döntéseket hoz, de képes a változásra, így a regény végére szép karakterfejlődésnek lehetünk a tanúi.
Drue karaktere is remekül sikerült, igazi ellentmondásos alak, akit egyszerre lehet szeretni és gyűlölni. Igazi kaméleon, megfoghatatlan és kiismerethetetlen. Egyszerre vonzó és taszító, ragyogó, kegyetlen és mégis esendő. Az egyik legjobb regénykarakter, akiről mostanában olvastam.
Daphne másik barátnője, Darshi is színes foltja a regénynek, érdekes karakter, azonban Daphne szerelme, Nick elég halványra sikerült. Bár az elején titokzatosság lengi körbe, ami felkelti a figyelmet, a titokzatosság elmúltával viszont csupán színtelen papírmaséfigurának tűnik, akinek nincs valódi karaktere.
A regény nyelvezete könnyed, gyakran humoros, ami illik Daphne karakteréhez, és az egyes szám első személyű narrációhoz. A színes, élettel teli leírások is tetszettek, főleg a nyári tengerparti atmoszféra megteremtése ragadott meg igazán.
Összességében a többféle téma és cselekményszál egészen sajátos, de mindenképpen élvezhető elegyet alkot Jennifer Weiner regényében. Egyedül a bűnügyi szál behozását éreztem késeinek, mivel az csak a kötet második felében indul, hosszú felvezető után, így a regény szerkezete aránytalan, és megtévesztő lehet azok számára, akik elsősorban bűnügyi történetre számítanak a fülszöveg alapján. Azonban a lélektani regények kedvelőinek igazi csemege lehet a kötet. Elsősorban fiatal felnőtteknek ajánlom, akik jól ismerik a közösségi média világát.