Harmadik alkalommal hirdették meg a 100 Szóban Budapest című pályázatot. A felhívás nagyon egyszerű. Maximum száz szóból álló történetet lehet beküldeni egyetlen megkötéssel: a szövegnek valamilyen módon kapcsolódnia kell a fővároshoz. A kiírás minden Magyarországon élőre, illetve határon túli magyarra érvényes.
A műveket június 10-től várják a szervezők, s a pályázóknak egészen szeptember 18-ig van lehetősége elküldeni őket elektronikus vagy postai úton. Ezek közül fogja a zsűri kiválasztani a 12 legjobbat, melyeket kortárs művészekre bíznak ezután, akik illusztrációkat készítenek az írásokhoz. Végezetül egy ünnepség keretében mutatják be az illusztrált írásokat, ahol többek között megnevezik a 3 dobogós történetet, s néhányat megzenésítve is meghallgathatunk. Továbbá egy kis füzetecske is elkészül az ünnepélyes alkalomra, amely a 100 legjobb szöveget gyűjti egybe.
Az ötletet a Mindspace csapata honosította meg, miután tudomásukra jutott, hogy Chilében már 2001 óta megrendezik ezt az esemény Santiago en 100 palabras néven. Hazánkban először 2014-ben hirdették meg, melyre végül több mint 700 pályázat érkezett, s egy évvel később ez a szám közel duplájára nőtt. Első alkalommal Winkler Nóra, Szőllőssy Balázs és Hajós András volt a zsűri tagja, 2015-ben pedig Nagy Dániel Viktor vette át Hajós András helyét.
Ebben az évben már Lengyelországnak, Csehországnak és Szlovákiának is megtetszett az ötlet, s várják kíváncsian a fővárosaikról szóló irományokat. A három országban szintén június 10-től indul a kiírás. Magyarország az európai országok közt elsőként szervezte meg a pályázatot, s a nagy sikereket látván joggal reménykedhetünk, hogy a visegrádi országok után még több állam csatlakozik be a sorba.
A 100 Szóban Budapest kiváló lehetőség, hogy megosszuk vicces, szomorú, izgalmas, szokatlan vagy éppen túlságosan szokásos történeteinket, illetve megismerjük mások élményeit. Szinte biztos, hogy aki egy kis időt is eltöltött Budapesten, legalább egy sztorit össze tud sűríteni 100 szóban. A tavalyi év legjobb 100 művét olvasva alapvetően átértékelődött a látásmódom Budapesttel kapcsolatban, rengeteg olyan aspektusból ismertem meg ezt az elragadó, néha mégis oly idegen várost, és a benne élőket, amelyekből e nélkül nem biztos, hogy lett volna lehetőségem.
Végezetül hadd osszam meg az első két kiírás nyertes pályázatait, illusztrációkkal együtt. További írásokért és információkért pedig látogasson el a verseny hivatalos oldalára: http://budapest.in100words.eu/