Bár még napközben kellemesen melenget a napsütés, de éjszaka már csípősre fordul az idő, és egyre csak rövidülnek a nappalok. Visszavonhatatlanul elérkezett az ősz. Ilyenkor az ember egyre szívesebben ül otthon egy bögre forró teával vagy kávéval, és valami szívmelengető olvasmányra vágyik. Ilyen őszi, „feel good” olvasmánynak pedig kiváló lehet Mónica Gutiérrez az Európa Könyvkiadónál nemrég megjelent kötete, A Holdsugár könyvesbolt rejtélyei, melyet Mester Yvonne fordításában olvashatunk magyarul.
A regény fülszövege szerint amikor Agnes Martí, a Barcelonából érkező régészlány betéved Edward Livingstone, a hírneves felfedező leszármazottjának varázslatos könyvesboltjába, rögvest Alice, Pán Péter, Twist Olivér társaságában és világában találja magát. Nem kevés furcsa kérdésekkel hozzá forduló vásárlóval, vagy egy kék fénybe burkolózó, állandóan körmölő íróval. A könyvespolcok és a világirodalom labirintusában lépten-nyomon rejtélyekbe botlik, melyek megfejtéséhez egy detektív szegődik mellé társául a Scotland Yardtól – hogy közösen leljék meg a legtitokzatosabb kincset, mely két embert összefűzhet…
Habár mind a fülszöveg, mind a magyar cím (eredetileg La librería del señor Livingstone) rejtélyt ígér, ez félrevezető lehet azok számára, akik valamilyen izgalmas krimire, rejtélyekkel teli kalandregényre számítanak – én is így jártam. Mónica Gutiérrez kötete ugyanis messze áll mind a bűnügyi regényektől, mind a kalandos történetektől, itt a rejtély és nyomozás csupán töltelék, valójában ürügy két karakter egymásra találására. A regény valójában egy várbeli „feel good” kötet – ahogy a történet során ezt a narrátorunk többször meg is fogalmazza -, azaz igazi hangulatkönyv, aminek a lényege, hogy az olvasóban jó érzéseket keltsen, kikapcsoljon, szórakoztasson. Ha pedig ekként definiáljuk, akkor A Holdsugár könyvesbolt rejtélyei tökéletesen megfelel ennek a kategóriának.
Itt nem a cselekményen, vagy az izgalmas karaktereken van a hangsúly – ezekben nem is igazán erős a regény – hanem az atmoszférateremtésen és az irodalmi játékon. A kötet végig törekszik a kellemes, pozitív érzelmeket kiváltó hangulat megteremtésére, ezért fontos szerepet kap a környezet, a londoni városkép, utcák, parkok és a fő helyszín, a Holdsugár könyvesbolt idillikus bemutatása. (Mónica Gutiérrez minden bizonnyal vérbeli London-rajongó lehet.) Szinte képeslapra illően bájos és derűs leírásokat olvashatunk, ami néha már-már giccsbe csap át, mint például néhány téli havazás leírásánál, amiket olvasva olyan érzésünk lehet, mintha egy vásári hógömb belsejébe csöppentünk volna bele.
A regény fő témája és bravúrja azonban az az irodalmi játék, amellyel folyamatosan újabb és újabb híres és kevésbé ismert könyveket, írókat idéz meg az ókori klasszikusoktól kezdve egészen a modern kortársakig. A kötet minden egyes oldalán újabb és újabb intertextuális utalásokra, idézetekre, irodalmi hősökre bukkanunk, így akik szívesen olvasnak, és jártasak a könyvek világában, azok remekül szórakozhatnak, miközben felfedezik az újabb és újabb irodalmi csemegét.
Összességében A Holdsugár könyvesbolt rejtélyei egy üdítő, kellemes valódi „feel good” olvasmány lehet azok számára, akik valami igazi őszi, esetleg adventi kötetre vágynak, kedvelik az irodalmi kalandozásokat, és legalább akkora rajongói Londonnak, mint Mónica Gutiérrez. Akik viszont kalandra, rejtélyre és valódi nyomozásra vágynak, azoknak csalódás lehet a könyv, így senkit ne tévesszen meg a cím, itt nem a rejtélyeken, hanem az irodalom, a kultúra szeretetén, a meghittségen és a valódi londoni életérzésen van a hangsúly.