Idén is percről perce végigkövethettétek velünk az év legnagyobb filmes eseményét. Kattintás után olvashatjátok az összefoglalónkat róla.
Még azt is megmerem kockáztatni, hogy idén még valamivel pontosabbak és részletesebbek is voltunk. Persze ebben nagy segítséget nyújtott a Duna TV és szakkommentátoruk, illetve tolmácsuk, de meg kell jegyezni, hogy náluk sem volt éppen mindenki abszolút profi.
Először viszont nézzük a legfontosabbat, azaz kik voltak az este nyertesei. A teljesség igénye nélkül csak a fontosabb díjakat sorolom, hiszen a teljes listát az élő közvetítésben kiemelten megtalálhatjátok.
Legjobb eredeti forgatókönyv: Spotlight – Egy nyomozás részletei
Legjobb adaptált forgatókönyv: The Big Short – A nagy dobás
Legjobb női mellékszereplő: Alicia Vikander – A dán lány
Legjobb animációs film: Agymanók
Legjobb férfi mellékszereplő: Mark Rylance – Kémek hídja
Legjobb külföldi film: Saul fia
Legjobb eredeti filmzene: Aljas nyolcas – Ennio Morricone
Legjobb eredeti betétdal: „Writing’s on the Wall”, Spectre – A Fantom visszatér
Legjobb rendező: Alejandro González Iñárritu – A visszatérő
Legjobb női főszereplő: Brie Larson – A szoba
Legjobb férfi főszereplő: Leonardo DiCaprio – A visszatérő
Legjobb film: Spotlight – Egy nyomozás részletei
Az estében mondhatni, hogy bejött a papírforma, még úgy is, hogy ami tippjeink többségében pont nem ezek voltak. DiCaprio végre megkapta a neki kijáró díjat, a magyar jelölt is nyert, a Legjobb film pedig a pedo témát boncolgató oknyomozó újságírásról szóló film lett, aminek a nyertesi igen komoly problémára hívták fel a figyelmet újra, az alkotásukkal.
Az estén a legtöbb díjat bezsebelő film egyébként a Mad Max volt,de igazából csak azokat díjakat sikerült elvinnie amik a látványt adták, mint a kosztüm, díszlet, smink, hang, de ezekből is a fontosabbnak mondható Legjobb operatőr, illetve a Legjobb vizuális effekt díját már nem sikerült elvinniük.
Magának a gálának a műsorvezető Chris Rock fergeteges hangulatot kölcsönzött, ám ahogyan az lenni szokott fajsúlyosabb témák is előkerültek. Persze sokat poénkodtak az akadémiát érintő faji diverzitás hiányáról, de erről is voltak komolyabb gondolatok. Szóba került még a környezetszennyezés, nemi erőszak, és persze ahogyan az lenni szokott idén is megemlékeztek a tavaly elhunyt színészekről. Itt jegyeznék meg egy dolgot, amire már utaltam a cikk elején, mégpedig, hogy a Duna TV műsorvezető hölgyének milyen beszólásai voltak. Többségét még elengedtem a fülem mellett, de amikor a megemlékezést, amit Dave Grohl, a Nirvana dobosa, és a Foo Fighters front embere akusztikus gitáron és énekkel kísért, ami ettől rendkívül megható lett, illetve amiben még Zsigmond Vilmosról is megemlékeztek, ő mégis az egészet „elterelő hadműveletnek” titulálta, amellett már nem mehettem el szó nélkül. Egyébként nem csak ez volt baki náluk, ott volt még az is, amikor az egyik meghívott szakértő Yan Hang Lee-re, aki konkrétan a szobrot adta át Nemes Lászlónak, azt mondta, hogy tök mindegy, hogy hívják, illetve amikor Julianne Moore már javában beszélt a a Legjobb férfi színész kategóriájáról ők kicsit későn kapcsolt vissza a stúdiójukból. Persze nem azt mondom, hogy mi hibátlanok voltunk, mert nálunk is akadt baki bőven, de a kellő tiszteletet a másik iránt úgy véljük, mindig illik megadni, legyen az a személy élő vagy holt.
Kellemesebb témára visszatérve az este legcukibb résztvevői nem a Minionok, vagy a Star Wars robotjai voltak, hanem Jacob Tremblay, aki bár még csak 9 éves, de már iszonyatosan jó humora van.
Az este egészében mondhatni, hogy egy érzelmi hullámvasút és eszméletlenül látványos volt. Hol röhögtünk, hol ugrálva örültünk, de volt olyan is, ahol elgondolkodtunk nagyobb volumenű kérdésekről és a világról, de ilyennek is kell lennie egy Oscar-gálának.
Fotók: Index, híradó.hu