A Szegedi Karácsonyi Hetek keretein belül megrendezésre kerülő Szegedi Mézeskalács Készítő Verseny eredményhirdetésére hívtak el minket és mivel ilyenen még nem voltunk, ide is elnéztünk.
Az ünnepi forgatag látványa a vidéki város lakóinak már megszokott. A város egyik legnagyobb terén két sorban állnak a fabódék, amiket ajándéktárgyakkal töltöttek meg az eladók. A tér másik vége felé haladva pedig finomabbnál finomabb forró italokat, édességeket és egyéb ínycsiklandó ételeket kapni. A kürtőskalács illatától, a fényektől, valamint a karácsonyi dalocskáktól az embernek egyből ünnepi hangulata támad.
A tér végében helyezkedik el az Angyalvár. olyan kültéri játszóház ez, amiről minden gyerek álmodik. Saját maguk építhetik fel a hatalmas építőkockákból az általuk elképzelt kastélyt, labirintust, vagy éppen amit a fantáziájuk enged. A játszótér mögött pedig egy apró faházikó bújik meg. Mintha egy életre kelt mesébe csöppentem volna, egyedül a gonosz boszorkány hiányzik, ugyanis a faházikóban valódi mézeskalács csodákkal van tele rakva egy egész fal.
A látványban való gyönyörködésből egy marketinges kolléganő zökkent ki, aki arról érdeklődik, hogy mi újság velünk, a Corn & Soda csapatával. Őszintén szólva elsőre picit össze kellett szednem a gondolataimat, mert a káprázatos mesevilág teljesen elterelte azokat, de végül csak kinyögök egy ostoba választ, hogy elfoglaltak vagyunk, és sorra kapjuk a sajtós megkereséseket, amiknek természetesen mi örülünk, mert így tudunk miről írni.
A csevegésünknek alig szakad vége, mikor következik maga a sajtótájékoztató, amit a mézeskalács készítők már tűkön ülve vártak, mert mind azon izgultak, a zsűrinek melyik édesség nyerte el a tetszését.
A 2015-ben első alkalommal megrendezett, nagy sikert aratott versenyünkre az idén 18 pályamű érkezett, Szeged mellett Tótkomlósról, Kiskunhalasról és Gödöllőről is érkeztek nevezések. A munkák között a hagyományos mézeskalács-karácsonyfadíszek mellett templom-makett, hintó, ünnepi koszorú, a Jancsi és Juliska c. meséből vett jelenet is fellelhető. A zsűri elnöki székében Gyuris László szegedi mestercukrászt, az A Capella és a Virág Cukrászdák üzemeltetőjét üdvözölhetjük.
A sajtótájékoztatón elhangzó információk közben lettem csak figyelmes arra, hogy a gyereksereg, akik egyébként körülöttünk felhőtlenül szórakozott, ügyet sem vetett arra, hogy mi zajlik körülöttük. A mézeskalács készítők gyermekik, unokáik ők, egy kislányt kivéve, aki az egyik marketinges kollégáé. Ő csendben a Városkép Kft. igazgatójának beszéde közben a faházikóba lépkedett, majd lecsücsült egy szalmabálára és türelmesen várta, hogy végelegyen ennek az egész felhajtásnak.
Az első három helyezett között csupán egy-két pont különbség döntött, de az első helyezett nem csak a zsűrit, hanem még az átlagembereket is lenyűgözte alkotásával, ugyanis a közönség díjat is ő vitte el. A zsűri elnöke még viccesen meg is jegyzi neki hogy minden díjat bezsebelt, mikor átadja nyereményét. A fiatal lány, Magyar Noémi, még csak pár hónapja él Szegeden, de nagyon tetszik neki a város. Egy igazi mézeskalács házikót készített, amiről már ránézésre is meglehet mondani, hogy nem lehetett egy könnyű munka.
Természetesen azok sem maradtak jutalom nélkül, akik nem értek el helyezést a versenyen, mert minden egyes résztvevő egy-egy szakácskönyvvel lett gazdagabb.
A pályamunkákra egyébként licitálni is lehet mától a Városkép oldalán. Azt pedig első kézből tudjuk, hogy a nyertes mézeskalács házikóból befolyt összeg jó helyre fog kerülni, ugyanis Noémi jótékony célokra ajánlotta fel azt.