A Maxim Könyvkiadónál jelent meg Szaszkó Gabriella Glens Falls sorozatának első része, ami a nagy sikerű Pennington-testvérek sorozat előzményeiről szól. Az Engedj el című regényben Chris és David apja, James Pennington mesél a gyönyörű Margarettel kötött házasságáról, mely kívülről kisvárosi idillnek tűnik, belülről viszont maga a pokol. Kövesd végig a blogturné állomásait, és nyerd meg a kiadó által felajánlott nyereménykönyvet!
Mivel Szaszkó Gabriella Pennington-testvérek sorozatát (Maradj velem, Beszélj hozzám, Vigyázz rám) nagyon szerettem, így az előzménysorozat első kötetét is hatalmas lelkesedéssel vettem a kezembe. Mivel az előző köteteket sikeresen végigbőgtem, így tudtam, milyen érzelmi hullámvasútra számíthatok az Engedj el esetében is, így a százas csomagos zsebkendőt is előre bekészítettem. És milyen jól tettem! Hiába voltam felkészült, ez a kötet érzelmileg talán még jobban megviselt, mint az előzőek.
A regény fülszövege szerint James Penningtonnak két kamaszfiát és önmagát is a felszínen kell tartania bántalmazó, alkoholista felesége mellett. James mindent megpróbál megtenni, hogy kikerüljön felesége karmai közül, és megvédje a fiait. Az őrület közepén úgy határoz, hogy naplóban rögzíti a múltat, elmeséli, hogyan is került számító felesége csapdájába. Visszarepül az időben a hetvenes évek New York Cityjébe, ahol az egyetemisták felhőtlen életét élve csak az apja általi elvárásokkal kell megküzdenie. Azonban egy bulizós este során megismerkedik egy gyönyörű tizenhét éves lánnyal, és az egyéjszakás kaland örökre összeköti a sorsukat. Maggie hamarosan visszatér James életébe, és közli, hogy gyereket vár. James úgy dönt, hogy felelősséget vállal, és miután apja kitagadja, az északi Glens Fallsba költözik, és teljesen új életet kezd tinédzser feleségével, ezzel örökre szakítva gazdag városi életével. Azzal csak később szembesül, hogy Maggie súlyos pszichés gondokkal küzd. Vajon Jamesnek hogyan sikerül az őrület közepette felnevelnie fiait, miközben a felesége egyre inkább csúszik le a lejtőn?
Bár az Engedj el a Pennington-testvérek trilógia előzménykötete, valójában azoktól függetlenül is olvasható, önálló kötetként is megállja a helyét. Így azok az olvasók is nyugodtan belekezdhetnek, akik az előző köteteket nem ismerik, sőt, számukra így a végkifejlet is váratlan, így talán érzelmileg is nagyobb katarzisélmény lehet. Természetesen a Penningtonok régi rajongóinak sem okoz a regény csalódást – még ha a végkifejlet számukra nem is újdonság -, mivel a Szaszkó Gabriella remek érzékkel adagolja az érzelmeket, így a végső katarzis az előzmények ismertében is megmarad.
A regény témája nagyon komoly, a családon belüli erőszak legsötétebb mélységeit mutatja be egy családregénybe ágyazva, így kifejezetten megrázó olvasmány. A kötet azonban nem egyszerűen meghökkenteni, sokkolni akarja az olvasót, hanem megmutatni azokat az eseményeket, családi mintákat, döntéseket, amelyek az ilyen magatartáshoz, és az ebből való menekülésnek a lehetetlenségéhez vezetnek.
A regény cselekményvezetése ehhez illően lendületes, nincsenek üresjáratok, a történések végig lekötik az olvasót, nem „ül le” rövid időre sem a cselekmény. A történet – az előző kötetekhez hasonlóan – két idősíkban mozog: James jelenében, a ’90-es évek közepén és a múltban, a ’70-es évek végén, ’80-as évek elején. A váltakozó idősíkok remek lehetőséget nyújtanak a karakterek minél jobb megismerésére, és a döntéseik következményeinek átlátására.
A karakterek itt is – mint Szaszkó Gabriella többi regényében is -, rendkívül jól kidolgozottak, valóban élők, plasztikusak. Ezekért a remek karakterkidolgozásaiért is szeretem annyira az írónő műveit. Bár a történet antihőse, Maggie karaktere félelmetesen jól sikerült, a negatív karakterfejlődés tökéletes példáját láthatjuk benne. Maggie alakja remekül bemutatja, hogy a környezet, a szocializáció, a családon belüli minták (esetleg genetika), majd a különböző életesemények, mentális betegségek, hogyan teremtik meg a szociopatát, aki rezzenéstelenül, minden érzelem nélkül képes a legnagyobb gonosztettekre is. A karakterben egyedül azt tartottam irreálisnak, hogy a környezete a hosszú évek alatt soha nem vett észre semmit, sikerült végig fenntartania a tökéles feleség és anya látszatát. Ezt ilyen hosszú időn keresztül, ugyan azon a helyen élve nem tartom teljesen hihetőnek, hiszen azért egy kis közösségben – ha a bántalmazás nem is – de az alkoholizmus, a mértéktelen bulizás – azért kiderül.
A főhős, James jelleme is remekül sikerült. Nagyon szépen vezeti le az írónő, hogy milyen lelki folyamatok, külső tényezők, sorsfordulatok vezetnek oda, hogy James benne marad a bántalmazó kapcsolatban. Bár logikusan teljes mértékben megértettem James indokait, és érzelmileg mélyen bevonzott a történet, a karakterét mégsem tudtak megkedvelni, nem tudtam vele azonosulni. Be kell látnom, hogy hozzám a küzdő karakterek sokkal közelebb állnak, sokkal jobban tudok velük azonosulni. Ettől függetlenül James jellemének fejlődésen nagyon hitelesen van felépítve.
A karakterek kidolgozása mellett még az atmoszférateremtése miatt szeretem nagyon Szaszkó Gabriella könyveit. A regény nyelvezete könnyed, olvasmányos, mégis sokszor líraian szép. A tájleírások, a környezet hangulata, mindig tökéletesen illeszkedik a történethez. A borongós őszi és a fagyos, hideg Glens Falls mélyen beivódik az olvasó gondolataiba. Az egyébként is erős érzelmi töltetű regényhez az atmoszféra is rengeteg tesz hozzá.
Összességében az Engedj el egy újabb nagyszerű, megrázó, mélyen elgondolkodtató regény Szaszkó Gabriellától. Nagyon komoly családon belüli problémákat feszeget, így nem egy könnyed, hamar felejthető olvasmány, ezért csak azoknak ajánlom, akik kellően felkészültek egy érzelmileg megviselő olvasmányhoz. A Pennington-testvérek rajongói biztosan nem fognak csalódni, és akik újonnan ismerkednének a családdal azok is bátran belevághatnak, mivel egy minden fájdalma ellenére magával ragadó családtörténettel fognak megismerkedni.
Beleolvasó: itt
Nyereményjáték:
A játékunk során minden állomáson egy egy részletet találtok valamelyik Szaszkó Gabi regény borítójáról. Nincs más dolgotok, mint felismerni és beírni a regény címét a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Az értesítő levél megküldése után a nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésre válaszolni az e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. Figyelem! A kiadó kizárólag magyarországi címre postáz!
Íme az állomás képrészlete:
Állomások:
10.22 Kelly és Lupi olvas
10.24 Ink, Maps & Macarons
10.26 Corn & Soda
10.28 Veronika’s Reader Feeder
10.30 Kelly és Lupi olvas – interjú
1 thought on “Szaszkó Gabriella: Engedj el – kritika és blogturné”