Az emberi test sokszínűsége kerül a középpontba a Deák17 Galéria új kiállításain. Az AUTONÓM ANATÓMIA tárlaton nem csupán az emberi test vizuális értelmezésén van hangsúly, az alkotások ugyanis új – sokszor szokatlan – perspektívába helyezve mutatják be a testet, annak funkcióit és szépségét. Az anatómián túl most kiemelt szerepet kap a Galériában az inklúzió is. A TALÁLKOZÁSOK. ÖSVÉNYEINKEN: VELED II. kiállítás célja, hogy lebontsa a mozgáskorlátozott emberek világa köré odaképzelt falakat. A tárlaton a professzionális tervezői munkák az EGYMI Mozgásjavító tanulóinak alkotásaival együtt, egyenlő hangsúllyal jelennek meg – szellemében és vizuálisan is jelezve a társadalmi egyenlőséget.
AUTONÓM ANATÓMIA
A Magyar Képzőművészeti Egyetem és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet hallgatóinak munkái
A Barcsay Jenő-féle, nagy hagyományokkal rendelkező, rajzi alapú művészeti anatómiaoktatás 21. századi kiegészítéseként tekinthetünk Horváth Dániel egyetemi adjunktus projektalapú anatómiakurzusára. A kurzus során kiadott feladat célja az emberi test vizuális értelmezése, megértése volt, amely azonban nem stúdium alapú, hanem autonóm, önálló, műfaji megkötésektől szabad műveket eredményezett. A kiindulási alap minden esetben a valós emberi test volt – melytől a hallgatók szabadon eltértek, torzzá, hibriddé vagy éppen átmenetivé alakítva azt.
A tárlat kritikusan, mégis játékosan dolgozza fel a személyiséget meghatározó testkép és a változóban lévő test témáját. A testet összetartó vázrendszer, a csontok, inak, szövetek izgalmas, érzékeny megnyilvánulásait is láthatjuk olyan alkotásokban, mint pl. a sólisztgyurmából kisütött ujjpercek vagy a hangszerként megszólaló csontok dala.
A kiállításon fiatal képzőművészek még egyetemi hallgatóként készült munkáit láthatjuk. Az ingyenes tárlat december 17-ig látogatható.
További információ: https://www.deak17galeria.hu/kiallitasok/autonom-anatomia/
TALÁLKOZÁSOK. ÖSVÉNYEINKEN: VELED II.
A MOME designmenedzser, tervező szakos MA hallgatóinak és az EGYMI Mozgásjavító diákjainak közös kiállítása
Az inkluzív design képes arra, hogy elérhetővé tegye a közös élményeket mindenki – testi fogyatékkal élő társaink számára is. A tárlat többek között olyan design tárgyakat mutat be, melyek középpontjában a társadalmi egyenlőség áll, ilyenek pl. a divatos, akadálymentes ruhadarabok, mely kerekesszékes társaink számára is kényelmesek és praktikusak vagy akár a csocsózáshoz való kiegészítő eszköz végtaghiányos emberek számára. A kiállítás egyben rámutat arra is, hogy épített környezetünk gyakran mennyire nem befogadó.
Itt debütál Szalai Anna média designer hallgató legújabb dala is, mely a projekt és a kiállítás után az Ösvényeink címet kapta. A stúdiófelvételt, a Mozgásjavító kórusa és a Bohemian Betyars zenekar tagjai közösen vették fel.
A kiállítás egy féléves munka eredménye, amely a Millennium Háza, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Mozgásjavító EGYMI összefogásával és együttműködésében, valamint a Magyar Paralimpiai Bizottság támogatásával valósulhatott meg. A Deák17 Galériában bemutatott tárlat a projekt újabb állomása, ahol egyértelművé válik, hogy az öltözék és a kiegészítők nem csak funkcionális szereppel bírnak, de az innovatív technológiák tudatos használata élhetőbb és inkluzívabb jövőt ígér. Az ingyenes kiállítás november 30-ig tekinthető meg.
További információ: https://www.deak17galeria.hu/kiallitasok/talalkozasok-osvenyeinken-veled-2/
A bejegyzés és a képek forrása: Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria