Zenész körökben ismeretes a mondás, hogy már minden hangot leütöttek a zongorán. Kicsi a változatosság, ritkaságszámba mennek az élményt adó újítások. A legtöbb együttes ezt a problémát más hangzással, stílusok keverésével vagy több elektromos hangszer használatával próbálja megoldani. Nem így a Wintergatan, ami izgalmas, új koncepciójával bravúrosan rácáfol a fenti közhelyre, és ehhez még a zongora közelébe se mennek.
A Wintergatan egy alter-rockzenét játszó svéd együttes, ami varázsával meghódította a skandináv országokat. Alapítója és frontembere Martin Molin, aki korábban a Detektivbyran alapítótagja is volt, akik zenéjét régi videóiban az ismert svéd YouTuber, PewDiePie is felhasználta.
Az együttes 2013-ban jelent meg a YouTube-on. Első videójuk a Sommarfagel c. számuk videoklipje és egyben első albumuk, az együttes nevét viselő Wintergatan promóciós anyaga, mely azóta több mind hárommillió megtekintést kapott. A klip különlegessége, hogy röpke három és háromnegyed percben bemutatja az együttes szellemiségét, kreativitását és tiszteleg a Martin által annyira szeretett Harry Potter könyvek előtt is. Nagyjából ez az, amire a továbbiakban is számíthatunk tőlük: sci-fi és fantasy hangulat, elgondolkodtató látványelemek és változatos élményt nyújtó előadásmód. Zenéjükben egymásra talál a klasszikus muzsika szelíd dallamossága és az elektronikus műfajok keménysége, mégsem ez az ami a Wintergatant igazán különlegessé teszi.
Martint nem véletlenül becézik az együttes tagjai MacGyvernek. A férfi zsenialitásából új hangszerek születtek, melyek nemcsak az előadások és a hangzásvilág színesítését szolgálják, de a mérnöki találékonyság fantasztikuma előtt is fejet hajtanak. Csodáik közé olyan találmányok tartoznak, mint egy saját készítésű lyukkártyás zenedoboz és az elektronikus elvű moduláris szintetizátor, melyet Martin a hegedűhöz (violin) hasonlatos játéktechnikája miatt modulinnak nevezett el. A legjobb az, hogy Wintergatan a YouTube-csatornáján rendszeresen dokumentálja a hangszerek megépítését, bemutatja működésüket és a technikai problémákat, melyekbe létrehozásuk során ütköztek. Ezen kívül még teremint is használnak, ami bár nem az ő találmányuk, élő koncertjeiket még izgalmasabbá teszi a hangszer pusztán gesztikulációval történő megszólaltatása.
Martin eddigi legzseniálisabb találmánya, illetve véleményem szerint korunk legnagyobb vívmánya a zeneiparban a Marble Machine. Ez tulajdonképpen egy hatalmas zenélő doboz, ami a benne lévő vibrafont fém golyókkal szólaltatja meg. Egy tekerő géppel működik, ami a rendszerbe juttatja és pályára állítja a golyókat, amik aztán csöveken keresztül jutnak el a leütni kívánt hangig, melyet megszólaltatva aztán visszakerülnek a rendszerbe. Érdekessége, hogy nemcsak vibrafont, hanem egy beépített basszusgitárt és egy minidobszerkót is kezel, melyet keverőpulttal hangosítanak be a megfelelő hangzás érdekében. Martin 14 hónap alatt alkotta rengeteg deszka, 3000 csavar, 2000 golyó és nem kevés agymunka által, de az eredmény több, mint lenyűgöző. Olyannyira, hogy a működéséről készült debütáló videó tavaly március óta közel ötvenmillió megtekintést kapott. Egyébként a koncepciót még 2004-ben alkotta az Animusic „Pipe Dream” c. számával, az Intel pedig előre programozott robotokkal meg is valósította 2011-ben, azonban nem találtak megoldást a golyóbisok rendszerbe történő visszajuttatására és maga a projekt sem kapott elég nagy érdeklődést ahhoz, hogy többet is kihozzanak belőle. Ezzel szemben a Wintergatan nemrég tervbe vette a gép új verziójának megépítését, az eredetit pedig az utrechti Museum Speelklokba szállították, ahol augusztus 20-ig megtekinthető. Ha valaki Hollandiába menne vakációzni, semmiképpen ne hagyja ki a Marble Machine élő bemutatóját!
A Wintergatan munkássága miatt szentül hiszem, hogy könnyen megfér egymás mellett a művészfilmeket idéző dallamosság és a modern megvalósítás. Zenéjükben könnyű megtalálni azt a kis apró pluszt, amit a divatosabb előadókból hiányolunk. Mindenképpen ajánlom legalább egyszeri kipróbálásra bármelyik számukat. Ha pedig a hangzás nem elég, a technológiai megvalósítás biztos a videómegosztók elé szögezi tekintetünket egy röpke félórára.